31. 3. 2022 / Chemie v odvětvích

Od biolihu k dezinfekci: České chemičky jako hrdinové boje s coronavirem

Téměř ze dne na den dokázaly české chemičky během pandemie přeorientovat svou výrobu, aby zajistily dostatek přípravku na čištění rukou. Například vrdská společnost Ethanol Energy místo biolihu pro výrobu automobilového benzinu začala chrlit tuny denaturovaného lihu pro výrobu dezinfekce na alkoholové bázi. Nakonec přišla i s vlastním dezinfekčním přípravkem. Své produkty v hodnotě deset milionů korun darovala integrovanému záchrannému systému. Za své počínání získala společně s firmou Preol, která produkuje druhou základní surovinu pro výrobu dezinfekce – glycerin, ocenění „Hrdina boje s coronavirem“. Dnes již obě společnosti opět vyrábí komponenty do biopaliva a kosmetických výrobků. Jak na výrobu dezinfekce vzpomíná Radovan Smítka, ředitel obchodu Ethanol Energy?

 


Co vyrábí Ethanol Energy za normálních okolností?

Od roku 2010 je hlavním výrobním programem naší společnosti produkce bioethanolu, který se používá jako náhrada fosilního automobilového benzinu, díky čemuž je možné zásadně snižovat emise v dopravě. Část se také používá v potravinářství a pro jiné technické účely. Základní vstupní surovinou je kukuřice dovážená hlavně z České republiky a pak také z okolních států. Dáváme si pozor, abychom měli jen tu pěstovanou s šetrným přístupem k životnímu prostředí.

 

Proč jste se rozhodli vyrábět dezinfekci?

To je jednoduché, protože prakticky ze dne na den nebyla. Lidé se chtěli chránit proti covidu-19 a tak ji okamžitě vykoupili v obchodech. Pochopitelně se to netýkalo jen České republiky. V roce 2020 byl nedostatek dezinfekce v celé Evropě.

 

To je možné takto jednoduše ze dne na den v chemičce vyrábět něco jiného?

Samozřejmě tomu předcházelo to, že příslušná ministerstva velmi pružně umožnila vstup do výroby této důležité látky mnoha dalším výrobcům. Jedním z nich byla právě Ethanol Energy. Chemicky je denaturovaný líh totéž jako biolíh, jen s přídavkem nezbytného denaturantu, tedy přísadě proti zneužití.

 

 Jak dlouho jste dezinfekci vyráběli a kolik se jí vyprodukovalo?

Denaturovaný líh pro výrobu dezinfekcí nebo vlastní výrobek EthaSanit jsme vyráběli několik měsíců. Celkem jsme jedné nebo druhé látky dodali přes pět milionů litrů. S trochou nadsázky tak můžeme říct, že jsme každému spoluobčanovi zajistili půl litru dezinfekce.

Náš EthaSanit zamířil například k policii, hasičskému záchrannému sboru nebo okolním obcím. Dalších několik set tisíc litrů darovala dalším výrobcům, aby i oni mohli rychle zvýšit výrobu.

 

 

Jak Vás napadlo přijít s vlastním výrobkem na dezinfekci rukou? Bylo to chemicky jednoduché, nebo jak byste to přiblížil laikovi?

Využili jsme receptury dle světové zdravotnické organizace (WHO), která složení navrhla, a jednotlivé státy ho převzaly. Skládá se ze třech základních složek, a to lihu, peroxidu vodíku a glycerinu. Ten vyrábí z řepky v potřebné kvalitě naše sesterská firma PREOL, tak jsme to měli trošku jednodušší. Potom jsme při registraci vlastní značkové dezinfekce EthaSanit museli projít podrobným několika týdenním procesem schvalováním. Díky tomu dnes máme kompletní registraci včetně vlastní značky. Byl to asi jeden z nerychlejších projektů, jak uvést na trh vlastní nový produkt včetně loga a obchodního jména. Ono už se na to pomalu zapomíná, ale tou dobou jsme se všichni báli o své životy. To, s jakým nasazením všichni pracovali, na to nikdy nezapomenu.  Samozřejmě si přeji, abychom již naši dezinfekci nemuseli potřebovat, ale pokud taková situace opět přijde, jsme již připraveni.

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR