Energie
Jedním z klíčových přínosů, které oblast chemie poskytla naší rozvíjející se společnosti, je schopnost využívat a uchovávat elektrickou energii – elektřinu.
Tradiční výroba energie spalováním a termodynamikou fosilních paliv vedla k průmyslové revoluci. Tento rozmach průmyslu od poloviny 18. století do 19. století byl érou růstu, kdy do popředí vystupovali chemičtí inženýři, aby rozšířili a industrializovali výrobní procesy. Během této doby bylo vyvinuto mnoho praktických využití chemie, na které se dnes spoléháme.
Ovzduší
Vzduch zásadně ovlivňuje náš každodenní život. Katalyzátory, využívající chemických procesů, pomáhají snížit množství škodlivých emisí z automobilů a průmyslových provozů. Katalyzátory dokážou ze vzduchu, který dýcháme, odstranit až 99 % škodlivých látek. Díky chemii tak dýcháme čistší vzduch, čistější vzduch pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku, kvalita spánku má zase pozitivní dopad na bezpečnost práce – chemie pomáhá.
Voda
Lidská populace na celém světě spoléhá na chemii k udržení bezpečných dodávek čisté vody. Recyklace vody bude zásadní pro zachování tohoto zdroje do budoucna. Efektivní řízení zdrojů je stále důležitější, protože čelíme environmentální nejistotě, přičemž chemie hraje klíčovou roli v potenciálních řešeních – chemie pomáhá.
Recyklace odpadů
Nejen že se bez chemie neobejde v podstatě všechna výroba materiálů od papíru po ocel, v posledních letech neustále roste tlak na maximální využití a recyklaci odpadů. Chemie nabízí řadu inovativních metod pro recyklaci, zejména pak tzv. chemickou recyklaci, díky níž dochází ke 100% využití odpadů, tedy surovin, ze kterých se následně dá vyrobit nový výrobek – chemie pomáhá.
Závěr
Důsledky chemie jsou dalekosáhlé a bez chemie se dnes neobejdeme. Chemie byla z velké části zodpovědná za utváření společnosti, jak ji známe. Od vývoje pevnějších materiálů pro stavby ve velkém měřítku až po to, jaké kosmetické produkty používáte každý den. Společnost má obrovský prospěch z pokroku v této oblasti, přičemž několik klíčových objevů zde nastíněných je pouze malým průřezem chemických inovací, které vedly k rozvoji společnosti. Zatímco objevy v chemii mají obrovský dopad a nadále mají obrovský potenciál, musíme se také ujistit, že je používáme zodpovědně, abychom zajistili udržitelnost do budoucna.
Chemie pomáhá.
11. 10. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Zdroj: MZe ČR
Spotřeba pesticidů v zemědělství loni klesla o 4,3 %Zemědělci spotřebovali loni na polích v České republice o 4,3 % méně přípravků na ochranu rostlin než v předešlém roce. Vyplývá to z materiálu Ministerstva zemědělství „Výroční zpráva o plnění Národního akčního plánu k bezpečnému používání pesticidů v ČR za rok 2020“, který projednala vláda.
11. 10. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Zdroj: VŠCHT
Centrum CirkTech se zaměří na lithium a technologie pro cirkulární ekonomikuVysoká škola chemicko-technologická v Praze otevřela 24. června 2021 nové výzkumné centrum CirkTech, které se bude zabývat výzkumem pokročilých mechanických a chemických procesů pro cirkulární ekonomiku. Prvním úkolem bude ověření vlastní patentované technologie na získávání nedostatkového kovu...
11. 10. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Zdroj: Průmyslová ekologie
S ochlazováním měst by mohly pomoci nano fasádyV létě je pro každého z nás příjemnější obléknout se do světlých barev, než se halit do černé. Světlé povrchy se prostě tolik nezahřívají. Existují už ale i speciální nátěry, které fasádu nejenom dlouhodobě ochrání a udrží čistou, ale její povrch odráží zpět do vesmíru tepelné i solární záření.
11. 10. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Autor: František Vörös/ Průmyslová ekologie
Jak je to ve skutečnosti s recyklací polyvinylchloridu a polystyrenu?V časopise Svět balení vyšlo několik článků týkající se„černé listiny pro PVC a EPS v obalech“. Např. v čísle 111 - 4-6/2011 uvádí manager udržitelnosti řetězce Makro ČR Martin Čivrný, že„v souladu firemní obchodní politiky odstraňují obaly z PVC a EPS“.
11. 10. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Autor: František Vörös/ Průmyslová ekologie
Od lineární ekonomiky k ekonomice cirkulárníByla založena iniciativa, která usiluje o náhradní použití jakéhokoliv fosilního uhlíku z geosféry. Může pocházet z biosféry, atmosféry nebo z technosféry. Jejím cílem je podpora urychleného přechodu od fosilního uhlíku k obnovitelnému uhlíku pro všechny organické chemikálie a materiály, a tedy i...
7. 10. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Autor: Petr Břenek / Zdroj: Prezentace v PDF
7. 10. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Autor: Pavel Drahovzal / Zdroj: Prezentace v PDF
7. 10. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Autor: Martin Veverka / Zdroj: Prezentace v PDF
7. 10. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Autor: Ivan Souček, Jaroslav Suchý, Jiří Reiss / Zdroj: Prezentace v PDF
7. 10. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Autor: Ing. František Vörös / Zdroj: Prezentace v PDF
Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9
IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725
+420 283 290 786