Ochrana životního prostředí a bezpečnost

Ochrana životního prostředí a bezpečnost

Energie

Jedním z klíčových přínosů, které oblast chemie poskytla naší rozvíjející se společnosti, je schopnost využívat a uchovávat elektrickou energii – elektřinu.

Tradiční výroba energie spalováním a termodynamikou fosilních paliv vedla k průmyslové revoluci. Tento rozmach průmyslu od poloviny 18. století do 19. století byl érou růstu, kdy do popředí vystupovali chemičtí inženýři, aby rozšířili a industrializovali výrobní procesy. Během této doby bylo vyvinuto mnoho praktických využití chemie, na které se dnes spoléháme.

 

Ovzduší

Vzduch zásadně ovlivňuje náš každodenní život. Katalyzátory, využívající chemických procesů, pomáhají snížit množství škodlivých emisí z automobilů a průmyslových provozů. Katalyzátory dokážou ze vzduchu, který dýcháme, odstranit až 99 % škodlivých látek. Díky chemii tak dýcháme čistší vzduch, čistější vzduch pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku, kvalita spánku má zase pozitivní dopad na bezpečnost práce – chemie pomáhá.

 

Voda

Lidská populace na celém světě spoléhá na chemii k udržení bezpečných dodávek čisté vody. Recyklace vody bude zásadní pro zachování tohoto zdroje do budoucna. Efektivní řízení zdrojů je stále důležitější, protože čelíme environmentální nejistotě, přičemž chemie hraje klíčovou roli v potenciálních řešeních – chemie pomáhá.

 

Recyklace odpadů

Nejen že se bez chemie neobejde v podstatě všechna výroba materiálů od papíru po ocel, v posledních letech neustále roste tlak na maximální využití a recyklaci odpadů.  Chemie nabízí řadu inovativních metod pro recyklaci, zejména pak tzv. chemickou recyklaci, díky níž dochází ke 100% využití odpadů, tedy surovin, ze kterých se následně dá vyrobit nový výrobek – chemie pomáhá.

Závěr

Důsledky chemie jsou dalekosáhlé a bez chemie se dnes neobejdeme. Chemie byla z velké části zodpovědná za utváření společnosti, jak ji známe. Od vývoje pevnějších materiálů pro stavby ve velkém měřítku až po to, jaké kosmetické produkty používáte každý den. Společnost má obrovský prospěch z pokroku v této oblasti, přičemž několik klíčových objevů zde nastíněných je pouze malým průřezem chemických inovací, které vedly k rozvoji společnosti. Zatímco objevy v chemii mají obrovský dopad a nadále mají obrovský potenciál, musíme se také ujistit, že je používáme zodpovědně, abychom zajistili udržitelnost do budoucna.

Chemie pomáhá.

11. 10. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Autor: František Vörös/ Průmyslová ekologie

Jak je to ve skutečnosti s recyklací polyvinylchloridu a polystyrenu?

V časopise Svět balení vyšlo několik článků týkající se„černé listiny pro PVC a EPS v obalech“. Např. v čísle 111 - 4-6/2011 uvádí manager udržitelnosti řetězce Makro ČR Martin Čivrný, že„v souladu firemní obchodní politiky odstraňují obaly z PVC a EPS“.

11. 10. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Autor: František Vörös/ Průmyslová ekologie

Od lineární ekonomiky k ekonomice cirkulární

Byla založena iniciativa, která usiluje o náhradní použití jakéhokoliv fosilního uhlíku z geosféry. Může pocházet z biosféry, atmosféry nebo z technosféry. Jejím cílem je podpora urychleného přechodu od fosilního uhlíku k obnovitelnému uhlíku pro všechny organické chemikálie a materiály, a tedy i...

7. 10. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Autor: Petr Břenek / Zdroj: Prezentace v PDF

Recyklační projekt na bázi technologie plazmového zplyňování v podmínkách odpadového hospodářství České republiky

7. 10. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Autor: Pavel Drahovzal / Zdroj: Prezentace v PDF

Pohled měst a obcí, jak realizovat oběhové odpadové hospodářství

7. 10. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Autor: Martin Veverka / Zdroj: Prezentace v PDF

Dotace Chemická recyklace

7. 10. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Autor: Ivan Souček, Jaroslav Suchý, Jiří Reiss / Zdroj: Prezentace v PDF

Chemická recyklace a plnění recyklačních cílů

7. 10. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Autor: Ing. František Vörös / Zdroj: Prezentace v PDF

Rozpouštědlové technologie plastových odpadů

7. 10. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Autor: Robert Suchopa / Zdroj: Prezentace v PDF

Chemická recyklace odpadních plastů: technologie termického rozkladu bez přítomnosti kyslíku

25. 5. 2021 / ARCHIV ČLÁNKŮ

CHEMIE POMÁHÁ, A TO NEJEN ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ

Moravskoslezský kraj (MSK) patří mezi ekologicky velmi postižené regiony v České republice. Důvodem však není jen velká koncentrace těžkého průmyslu. Kraj je třetím nejlidnatějším v ČR a s tím souvisí i problematika odpadového hospodářství. Ročně končí na skládkách v kraji statisíce tun komunálního...

15. 5. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Zdroj: SP ČR

ORLEN Unipetrol testuje chemickou recyklaci odpadních plastů

ORLEN Unipetrol zprovoznil ve svém chemickém závodě v Litvínově testovací pyrolýzní jednotku na zpracování odpadních plastů. V ní bude v následujících třech letech zkoumat chemickou recyklaci plastů a způsob její implementace do standardní výroby. Největší petrochemická skupina v Česku zaváděním...

   12

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2022 SCHP ČR