8. 8. 2018 / ARCHIV ČLÁNKŮ

ZISKY FIREM NEROSTOU TAK RYCHLE JAKO VLONI. PŘESTO ŠETŘENÍ SVAZU PRŮMYSLU A ČNB DOKLÁDÁ DOBROU KONDICI EKONOMIKY

Ze společného šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR a ČNB mezi podnikateli za 2. čtvrtletí 2018 vyplývá, že podniky ovlivňuje pozitivní vývoj ekonomiky a vývoj HDP, který roste již pátým rokem. Přesto podle všeho letošní průměrné výsledky nedosáhnou loňských rekordních hodnot. Výraznější zvrat ani ekonomické ochlazení v následujících měsících žádný z ukazatelů šetření nepředvídá. Ke zpomalení růstu oproti loňskému roku už ale dochází.

„Podniky očekávají, že budou mít v následujících třech až šesti měsících dostatek zakázek. Pozitivní hodnocení zůstalo i u růstu investiční aktivity,“ hodnotí závěry šetření Bohuslav Čížek, hlavní ekonom a ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR. 

Stále víc se ale projevují i bariéry dalšího růstu

„Firmy se stále potýkají s nedostatkem pracovníků. Navíc očekávají, že zaměstnanost v tomto i příštím roce ještě mírně vzroste. Na trhu práce je citelná rivalita, podniky si vzájemně přetahují zaměstnance a bojují s vysokou fluktuací,“ popisuje Bohuslav Čížek.

„V posledním čtvrtletí opět rostly mzdy, zdražují ale i dodavatelské ceny, jako jsou energie či služby. Podniky úměrně tomu zatím nezdražují své výrobky ani služby, což ovlivňuje jejich konečnou ziskovost. Jejich zisky celkově proto nerostou tak rychle jako v posledních letech,“ vysvětluje Bohuslav Čížek.

Firmy čelí výkyvům v kurzu koruny

„Z šetření vyplývá i to, že se firmy zajišťují proti kurzovému riziku. Téměř 20 % podniků používá dobrovolně euro i v tuzemských transakcích, což ilustruje i význam evropské měny v české ekonomice a zhruba 40 % exportu je zajištěno finančními nástroji,“ komentuje Bohuslav Čížek.

Situace ekonomiky dle SP ČR

„Z pohledu průmyslu termín přehřívání ekonomiky nepoužíváme tak často jako někteří makroekonomové. Uvědomujeme si, že ekonomický růst není samozřejmostí a existuje zde řada nejistot a rizikových faktorů, například kolem vývoje světové obchodní politiky, celní politiky USA nebo vyjednávání o brexitu,“ uvádí Bohuslav Čížek.

I když tedy ekonomika ani zpracovatelský průmysl letos nedosáhne růstových hodnot roku 2017, lze čekat jejich solidní výkon i v druhé polovině roku 2018. „Očekáváme, že v tomto roce ekonomika poroste tempem nad 3 %,“ předpovídá Bohuslav Čížek. Svou predikci Svaz zveřejnil v rámci šetření SP ČR a ČNB za 1. čtvrtletí 2018 (zde). Některé instituce provedly revize svých příliš optimistických odhadů a přiblížily se tak predikci Svazu průmyslu.

 

Celé šetření si můžete přečíst zde.

Naleznete v něm nejen informace a komentáře k aktuálním ekonomickým očekáváním, ale například také k vnímání dostupnosti financování, bariérám růstu či zajištění exportu.

 

 

 

 

 

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2023 SCHP ČR