7. 4. 2022 / ARCHIV ČLÁNKŮ

Z pěti krajů má letos nejlepší mladé chemiky ten Pardubický

15. ročník regionálního kola soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR, které pořádá Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích (SPŠCH), zná své vítěze. Ve všech soutěžních kategoriích obsadily první místa základní školy Pardubického kraje.

Soutěž probíhala od září loňského roku a skládala se z dvoukolového testování teoretických znalostí a praktické zkoušky laboratorních dovedností. Celkem se klání zúčastnilo více než 6 000 žáků devátých tříd ze 173 základních škol pěti krajů: Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Středočeského a Kraje Vysočina. Nejlépe si vedli žáci a učitelé z Pardubického kraje.

Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo formou společenského setkání v pardubickém ABC klubu. Ředitel pořádající SPŠCH Jan Ptáček a významní hosté z řad partnerů soutěže pogratulovali žákům i učitelům k dosaženým úspěchům a poté jim předali hodnotné ceny. Oceněni byli soutěžící ve čtyřech kategoriích.

V nejprestižnější kategorii jednotlivců zvítězila Josefína Řeháková ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou. „Soutěž mi nepřipadala extrémně náročná, ale ve finále jsem laboratorní úlohu nezvládla na sto procent, takže vítězství mě mile překvapilo. Chtěla bych moc poděkovat paní učitelce Dagmar Kunkelové, která mě skvěle připravila. Chemie mě sice baví, ale zatím si nejsem jistá, čemu se do budoucna budu věnovat. Čekají mě čtyři roky studia na gymnáziu, teprve potom se definitivně rozhodnu,“ prozradila nejlepší mladá chemička, která z rukou generálního ředitele společnosti Synthesia Josefa Lišky převzala tablet a další ceny. Na druhé příčce se umístil Daniel Martiník z pardubické ZŠ Polabiny 3, který získal chytrý telefon od společnosti Glenmark Pharmaceuticals Vysoké Mýto. Třetí místo obsadil Michal Čapek ze stejné školy a odměnou mu byla outdoorová kamera. Oceněno bylo všech 28 finalistů. Šest nejúspěšnějších žáků postoupilo do celostátního finále, které se uskuteční 16. června 2022 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Soutěž o nejlepší projekt na téma „Chemické látky v živé přírodě“ přinesla velmi vyrovnaný souboj a velice kvalitní výkony všech týmů. Vítězný projekt s názvem Toxiny sinic vytvořili žáci ZŠ Pardubice - Studánka. Jejich práce vynikala nejen hlubokou znalostí studované problematiky, ale také precizní dokumentací poznatků a bezchybnou prezentací projektu. Ze získaných materiálů byl navíc vyroben učební materiál pro žáky 6. ročníků. „Výběr tématu proběhl spontánně a vzešel z přání zapojených žáků. Původně jsme se orientovali spíš na toxiny hub, ale nakonec si náš zájem získaly sinice. Žáci pracovali samostatně a s velkým zaujetím, já jsem fungovala jen jako jejich badatelský průvodce. Zvítězit v kategorii projektů se nám podařilo již podruhé, ale letos si toho opravdu vážíme, protože konkurence byla obrovská,“ uvedla Pavlína Zemanová, jejíž tým vyhrál přenosnou laboratoř od firmy Lach-Ner. Vítěznou cenu předal děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Petr Kalenda. Druhé místo obsadila ZŠ Wolkerova Havlíčkův Brod a odnesla si automatickou pipetu a sadu plastových pipet od společnosti Eppendorf. Na třetím místě se umístila ZŠ U Školek Litomyšl, která získala sadu laboratorního skla od společnosti Kavalierglass. Hodnotnými cenami bylo odměněno všech dvanáct zúčastněných týmů.

V soutěži o nejlepšího učitele se královnou pedagogů stala Monika Hrabánková z pardubické ZŠ Polabiny 3, která získala poukaz odborového svazu Synthesia na víkendový pobyt v rekreačním středisku Seč. Cenu jí předala HR manažerka společnosti Kyocera AVX Lanškroun Alena Kristková. Druhé místo obsadila Dagmar Kunkelová ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou a třetí pozici vybojovala Lenka Šestáková z chrudimské ZŠ Školní náměstí. Oceněno bylo pět nejúspěšnějších pedagogů, kteří si kromě dárkových balíčků od partnerů soutěže odnesli i platební karty v hodnotě 1 500 Kč od společnosti Kyocera AVX Lanškroun.

Soutěž o nejlepší školu přinesla stejné výsledky jako kategorie učitelů. Nejúspěšnější školou se stala ZŠ Pardubice - Polabiny 3, po níž následovala ZŠ Cerekvice nad Loučnou a ZŠ Školní náměstí Chrudim.

Slavnostní odpoledne provázel pestrý doprovodný program. Pohybové studio Hroch předvedlo taneční umění juniorů, kouzelník David Kopecký dostál pověsti východočeského mága, nechyběly ani ukázky chemických pokusů v podání studentů SPŠCH. Návštěvníkům byl k dispozici také kosmetický salon, kde mohli experimentovat se svým zevnějškem. Příjemnou atmosféru dotvářela hudební produkce.

„Po dvouletém covidovém útlumu, kdy soutěž probíhala převážně v on-line prostoru, jsme se dnes konečně mohli sejít osobně, abychom vzdali hold nejúspěšnějším mladým chemikům. Rádi bychom poděkovali všem žákům i jejich učitelům za to, že láska k chemii je přiměla vykonat něco nad rámec školních povinností a dosáhnout vynikajících výsledků. Věřím, že pro mnohé z oceněných se stane chemie nejen celoživotní zálibou, ale i studijní a pracovní náplní. Velké poděkování patří také partnerům soutěže, bez jejichž podpory by nebylo možné tak rozsáhlý a náročný projekt úspěšně realizovat. A v neposlední řadě je třeba ocenit i práci agentury Czech marketing, které se dlouholetou organizační péčí podařilo původně malé regionální klání povýšit na prestižní a vyhledávanou událost celostátního rozsahu,“ uzavřel ředitel SPŠCH Jan Ptáček.

Více informací na

www.mladychemik.cz a www.mladychemikcr.cz

 

Poděkování partnerům:

Soutěž se koná pod záštitou Svazu chemického průmyslu České republiky

Spoluvyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Regionální kolo SPŠCH Pardubice probíhá pod záštitou Josefa Kozla, člena Rady Pardubického kraje pro oblast školství

Generálními partnery jsou Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Synthesia, a.s., Pardubický kraj, Explosia a.s., Lučební závody Draslovka a.s. Kolín, KYOCERA AVX Components s.r.o.

Hlavním partnerem je Odborový svaz ECHO

Středními partnery jsou Cerea, a.s., Glenmark Pharmaceuticals, s.r.o., Severochema, družstvo pro chemickou výrobu Liberec, SYNTHOS Kralupy, a.s., ORLEN Unipetrol RPA s.r.o.

Partnery jsou VWR International s. r. o., AVEFLOR, a.s., GeoEko, s.r.o., SHIMADZU Handelsgesellschaft mbH, Výzkumný ústav organických syntéz a.s., Ethanol Energy a.s., Cayman Pharma s.r.o., Alchimica s.r.o., Linde Gas a.s., Radka spol. s.r.o. Pardubice, KAVALIERGLASS, a.s., Ing. Petr Švec - PENTA s.r.o., Eppendorf Czech & Slovakia s.r.o., ZO OS Echo Synthesia, Lach-Ner, s.r.o., Merck spol. s r.o., MERKAT spol. s r. o., AGROFERT, a.s., Statutární město Pardubice, Východočeské divadlo Pardubice, IQLANDIA, o.p.s.

Marketingovým partnerem je Czech marketing s.r.o.

Mediálními partnery jsou CHEMAGAZÍN, s.r.o., Deník, Český rozhlas Pardubice, Učitelské noviny, Radio Blaník

 

5. TZ REGION 2021-2022-závěrečná region SPŠCH Pardubice.pdf (3313 kB)

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2022 SCHP ČR