10. 5. 2019 / ARCHIV ČLÁNKŮ

Ve finále chemické soutěže pro děti z Mělnicka v neratovické Spolaně zvítězili žáci z Neratovic

Spolana Neratovice zorganizovala společně s Gymnáziem Václava Třebízského ve Slaném a Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje druhý ročník chemické soutěže Výzva pro chemika. Naučně-zábavné soutěže pro žáky 8. a 9. tříd základních škol na Mělnicku a Kladensku se zúčastnilo 17 pětičlenných týmů z 11 škol. Do finále tříkolové soutěže, které se uskutečnilo přímo v areálu neratovické Spolany, postoupily týmy ze základních škol v Neratovicích, Zlonicích a Kralupech nad Vltavou. Zvítězili žáci Základní školy Neratovice, 28. října 1157, pod týmovým názvem Laboři.

„Touto soutěží chceme v dětech vzbudit zájem o chemii. Letošní druhý ročník Výzvy pro chemika motivoval 85 žáků a 17 učitelů k účasti, což je pro nás potvrzení, že se tato naučně-zábavná soutěž líbí a přitahuje děti i učitele. Chceme ze soutěže udělat každoroční tradici,“ řekl Miroslav Falta, jednatel společnosti Spolana, a dodal: „Vítězný tým s názvem Laboři přijel ze Základní školy Neratovice, 28. října 1157.“ Členové vítězného týmu získali tablety a další věcné ceny. Odměněna byla i jejich škola, a to dárkovým šekem na vybavení chemické laboratoře v hodnotě 10 000 korun.

Do finále postoupily tři týmy, které se nejprve musely poprat s otázkami spojenými s ekologickou tématikou. Poté následovaly praktické úkoly přímo před budovou hasičského záchranného sboru: výroba sloní pasty a hašení ohně na čas. „Děti měly za úkol pomocí práškových hasicích přístrojů pod dozorem zkušeného hasiče co nejrychleji uhasit hořící benzín a naftu, tedy hořlaviny 1. a 2. stupně,“ řekl Martin Tomi, vedoucí hasičského záchranného sboru Spolany Neratovice. Doplňkovým úkolem byla výroba chemického piva.

„Chceme dětem ukázat, že chemie je nejen důležitá, ale také zajímavá a zábavná. Doufáme, že se nám děti podaří pro chemii nadchnout. Jsme rádi, že jsme se mohli spolupodílet na programu této soutěže a potěšilo by nás, kdyby se jednou ze soutěžících školáků stali studenti našeho gymnázia,“ komentuje Milan Dundr, ředitel Gymnázia Václava Beneše Třebízského ve Slaném.

Tato soutěž je pro děti zábavná a zároveň poučná. Již teď plánujeme, že se příští rok přihlásíme do třetího ročníku soutěže. Za získaný finanční obnos pořídíme vybavení chemické laboratoře, především kahany, ochranné šíty a brýle,“ řekla Irena Škantová, učitelka vítězného týmu ze Základní školy Neratovice, 28. října 1157.

Popis soutěže

V prvním online kole soutěže, které bylo zahájeno 21. ledna 2019, měly zúčastněné týmy za úkol zrealizovat zadaný chemický pokus s červeným zelím, pomocí kterého určily kyselost a zásaditost jednotlivých látek. Své výsledky postupně zaznamenávaly a videonahrávku pokusu poté uložily na webové stránky soutěže. K tomu navíc vyplnily vědomostní test. To vše během 30 dnů. Do druhého kola postoupilo šest nejlepších týmů. Uskutečnilo se 28. března a připravené úkoly byly zaměřené na bystrost i všeobecné znalosti v oboru chemie a bezpečnosti při nakládání s chemickými látkami. Součástí byly i chemické pokusy přímo v laboratoři. Tři vítězné týmy z 2. kola se utkaly ve finálovém kole 25. dubna v areálu Spolany Neratovice, kde byl pro ně připraven celodenní program plný pokusů a zajímavých zážitků. Více informací na www.vyzvaprochemika.cz

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   © 2020 SCHP ČR