6. 10. 2021 / ARCHIV ČLÁNKŮ

V Sokolově pokřtěna kniha o Ronaldu Richterovi, o prvních pokusech s termojadernou fúzí na světě

Dne 5.října 2021 se v zimní zahradě sokolovského zámku uskutečnil křest unikátní životopisné publikace o světově známém fyzikovi a sokolovském rodákovi Ronaldu Richterovi.

Kniha „Ronald Richter – Termojaderná fúze – první na světě – Sokolov 1936“ z pera Milana Řípy vznikala v době koronavirového lockdownu díky online spolupráci autora  s Muzeem Sokolov.

Přináší „zapomenuté osudy“ sokolovského rodáka Ronalda Richtera, informuje a bohatě fotograficky ilustruje jeho první pokusy v tehdejších chemických závodech ve Falknově nad Ohří (dnešním Synthomer Sokolov) v roce 1936, které po sedmdesátileté práci fyziků celého světa vyústily ve stavbu zařízení na termojadernou fúzi – tokamaku ITER na jihu Francie. Na základě nových poznatků si klade za cíl rehabilitovat jeho pověst pošramocenou Richterovými neúspěšnými pokusy s jadernou fúzí na začátku padesátých let v Argentině.

 

Věděli jste například, že ….?

Ronald Richter studoval v třicátých letech dvacátého století na Německé univerzitě v Praze. Na stejné vysoké škole přednášel po tři semestry v roce 1911 Albert Einstein. 

Ronald Richter je nejspíše jediným „Sokolovákem“, který se osobně znal s Evitou Perónovou i argentinským prezidentem Juanem Domingem Perónem.

Osobnost Ronalda Richtera se stala také námětem pro operu, která o něm jako o jediném sokolovském rodákovi byla napsána.

Ronald Richter sice termojadernou fúzi nezapálil, ale inicioval její výzkum v Sovětském svazu a ve Spojených státech, to je později na celém světě. 

 

Publikace o životě a odkazu Ronalda Richtera, která je určena odborníkům, široké veřejnosti a také studentům středních a vysokých škol, bude v prodeji v sokolovském muzeu nebo v jeho e-shopu. Část nákladu díky podpoře sokolovské chemičky Synthomer bude distribuována zdarma nejen do škol v Karlovarském kraji, ale také na vysoké školy s chemickým a technickým zaměřením v rámci celé ČR.

 

Publikaci s názvem „Ronald Richter – Termojaderná fúze - první na světě – Sokolov 1936“ autora Milana Řípy vydává Muzeum Sokolov p.o. Karlovarského kraje  za finanční podpory sokolovské chemičky Synthomer, a.s., Ing.Milana Řípy CSc. z Prahy, Radka Černého a MUDr. Moniky Rundové ze Sokolova  a za podpory Karlovarského kraje a města Sokolov.

 Muzeum Sokolov a autor  také připravují několik přednášek o Ronaldu Richterovi, řízené termojaderné fúzi  a o historii chemického průmyslu na Sokolovsku pro školy v našem kraji.

 Autor knihy Milan Řípa je autorem, či spoluautorem 12 knih o řízené termojaderné fúzi, dvacetinásobným Ironmanem (Železným mužem) a nositelem státního vyznamenání „ Za statečnost“ a čestného uznání olympijského klubu Fair play. 

 

 

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2022 SCHP ČR