26. 3. 2019 / ARCHIV ČLÁNKŮ

V rámci druhého ročníku Chemického fóra ÚK se diskutovalo o rozvoji chemie v kraji a budoucnosti chemického vzdělávání

Ústecký kraj ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou Most uspořádal druhý ročník Chemického fóra Ústeckého kraje.

Tématem letošní konference byla „Chemie – lidé – budoucnost.“ V úvodu přítomné přivítal také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

„Ústecký kraj je mimo energetiky a uhlí také významným krajem pro oblast chemie. Je jediným krajem z České republiky, který je členem Evropské sítě chemických regionů. Ústecký kraj se v rámci svých možností snaží podporovat chemické i technické vzdělávaní.

Například v loňském roce bylo modernizováno celkem 10 laboratoří chemie a pět odborných učeben chemie v našich středních školách za téměř 40 milionů korun,“ řekl hejtman Oldřich Bubeníček v úvodu konference.

Cílem fóra je nejen setkání pracovníků chemického průmyslu, státní správy i učitelů chemie a příbuzných oborů, ale i výměna informací a zkušeností. Odborný program byl rozdělen do tří bloků.

První blok se věnoval postavení chemického průmyslu v rámci České republiky, součástí druhého bloku byla panelová diskuze na téma Chemie a vzdělávání, kde pohovořili zástupci základní, střední i vysoké školy a zástupci firem Lovochemie,a.s, Unipetrol, a.s., Spolchemie, a.s., a Glencore Agriculture Czech s.r.o. Třetí blok se věnoval budoucím příležitostem chemie v regionu, významem plastů pro život a důležitosti jejich recyklace i inovacím v chemickém oboru.

V rámci konference zazněla často skloňovaná témata v oboru chemie, a to nedostatek technicky kvalifikovaných pracovníků a popularizace chemie nejen v rámci regionu, ale také celé ČR. O zatraktivnění oboru se snaží také soutěž Mladý chemik ČR pro žáky posledních ročníků základních škol.

Konkrétně v Ústeckém kraji je pořadatelem regionálního kola lovosická Střední odborná škola technická a zahradnická. K popularizaci chemie v kraji také významně přispívá Přírodovědecká fakulta univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Záštitu nad konferencí, pořádanou Ústeckým krajem, pro rok 2019 převzala ministryně průmyslu a obchodu ČR. Odborným garantem se stala OHK Most. Více o přednáškách a tématech z diskuze bude uvedeno ve speciálním vydání periodika TEMA, kterou vydává OHK Most v tištěné i elektronické formě.

V rámci Chemického fóra byl také prezentován mezinárodní projekt Chemmultimodal, který Ústecký kraj realizuje společně se Svazem chemického průmyslu ČR a dalšími partnery ze sedmi evropských zemí Německa, Itálie, Polska, Slovenska, Maďarska a Rakouska.

Projekt Chemmultimodal je zaměřen na problematiku kombinovaných přeprav nákladu, zejména chemických látek. Má za cíl přispět k růstu kombinovaných přeprav a přesunu dopravy ze silnic na k životnímu prostředí příznivější způsoby dopravy, např. lodní a železniční.

Ústecký kraj má již z podstaty k této problematice blízko. Sídlí v něm významné chemické závody, je protkán sítí železnic, silnic a řekou Labe, vedou přes něj tranzitní trasy celoevropského významu všech přepravních druhů. Více o projektu zde.

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2023 SCHP ČR