16. 1. 2020 / ARCHIV ČLÁNKŮ

V Pardubicích soutěžili nejlepší mladí chemici pěti krajů

Ve středu 15. ledna 2020 se v prostorách Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích (SPŠCH) uskutečnilo regionální finále 13. ročníku soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR. 34 finalistů z 26 základních škol změřilo své síly v laboratorních dovednostech a poté se zúčastnilo odborné přednášky věnované výbušninám a pyrotechnice. Učitelé absolvovali inspirativní exkurzi v nejmodernějších výrobních prostorách společnosti Synthesia.

Soutěž odstartovala v říjnu loňského roku a její základní kola probíhala v pěti krajích: Pardubickém, Královéhradeckém, Středočeském, Libereckém a v Kraji Vysočina. Celkem se klání zúčastnilo více než 6 500 žáků devátých tříd ze 193 základních škol. „Letošní konkurence byla obrovská a v rámci krajských kol často docházelo k bodové rovnosti na postupových místech. Rozhodli jsme se proto rozšířit startovní pole finalistů z původních třiceti na třicet čtyři žáků,“ konstatuje ředitel pořádající SPŠCH Jan Ptáček.

Finále prověřilo praktické dovednosti soutěžících. Úkolem talentovaných chemiků bylo vypracovat laboratorní úlohu, zaměřenou na určování neznámých látek v roztocích. Po 90 minutách práce se většina finalistů shodla, že zadání bylo vyvážené a přiměřené jejich schopnostem. „Laboratorní úloha mi zpočátku připadala jednoduchá, ale postupně se stávala obtížnější. Nejvíc mě bavilo pozorovat barevné sraženiny v roztocích. Něco se mi podařilo víc, něco míň, netroufám si odhadnout, jak se umístím,“ zhodnotila svůj výkon Agáta Martínková ze ZŠ Polabiny 3 v Pardubicích.

Souběžně s děním v laboratořích probíhal i doprovodný program pro učitele. Lektoři SPŠCH se tentokrát zaměřili na další zajímavou oblast chemie – výbušniny a pyrotechniku. „Kromě obecného seznámení s problematikou výbušnin a jejich využití v praxi jsme se věnovali i bezpečným postupům při manipulaci s nimi. Navštívili jsme také naši laserovou střelnici, kde si učitelé mohli vyzkoušet svoje střelecké schopnosti,“ přibližuje Jan Ptáček a dodává, že stejný program absolvovali i finalisté.

Finálový den završila odpolední exkurze pro učitele ve společnosti Synthesia „Naše společnost se každoročně podílí na průběhu soutěže a snaží se nabídnout účastníkům finále přitažlivý doprovodný program. V letošním roce byla jeho součástí již tradiční návštěva učitelů v Synthesii, kde si mohli prohlédnout výrobnu nitrocelulózy včetně čističky odpadních vod. Naším cílem bylo představit pedagogům nejmodernější podobu chemické výroby, kterou v učebnicích nenajdou,“ vysvětluje personální ředitelka společnosti Synthesia Olga Marečková.

Slavnostní vyhlášení výsledků regionálního kola soutěže proběhne 18. března 2020 v pardubickém ABC klubu. „Předávání cen bude mít charakter zábavného odpoledne s bohatým doprovodným programem. Připravili jsme četná taneční a pódiová vystoupení, ukázky chemických pokusů, improvizovaný kosmetický salon i závěrečnou diskotéku. Úspěšní mladí chemici se mohou těšit na velmi atraktivní ceny, které jim předají hosté z řad partnerů soutěže,“ přibližuje za organizátory Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing.

Slavnostním vyhlášením výsledků ale soutěž ještě nekončí. Šest nejlepších žáků z našeho regionu postoupí do celostátního finále, které 9. června 2020 pořádá Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR a MŠMT. Celostátní finále rozhodne o tom, kdo se stane žákovským mistrem republiky v chemii.

 

Více informací na

www.mladychemik.cz a www.mladychemikcr.cz

 

Poděkování partnerům

 

Soutěž se koná pod záštitou Svazu chemického průmyslu České republiky

 

Spoluvyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

 

Regionální kolo SPŠCH Pardubice probíhá pod záštitou Ing. Bohumila Bernáška, člena Rady Pardubického kraje zodpovědného za školství

 

Generálními partnery jsou Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Synthesia, a.s., Lučební závody Draslovka a.s. Kolín, Metrohm Česká republika s.r.o., Pardubický kraj, AVX Czech Republic, s.r.o.

 

Hlavními partnery jsou Odborový svaz ECHO, ČEPRO, a.s., Paramo, a.s.

 

Středními partnery jsou Cerea, a.s., LONZA BIOTEC s.r.o., Glenmark Pharmaceuticals, s.r.o., Severochema, družstvo pro chemickou výrobu Liberec, SYNTHOS Kralupy, a.s., Alfredo catering

 

Partnery jsou AVEFLOR, a.s., MERCI, s.r.o., Lach-Ner, s.r.o., GeoEko, s.r.o., SHIMADZU Handelsgesellschaft mbH, VWR, s.r.o., Výzkumný ústav organických syntéz a.s., P-LAB a.s., Ethanol Energy a.s., Cayman Pharma s.r.o., Alchimica s.r.o., Linde Gas a.s., Radka spol. s.r.o. Pardubice, KAVALIERGLASS, a.s., PENTA s.r.o., Eppendorf Czech & Slovakia s.r.o., Merck spol. s r.o., MERKAT spol. s r. o., Explosia a.s., AGROFERT, a.s., ZO OS Echo Synthesia, ABL&E – JASCO, Statutární město Pardubice, Východočeské divadlo Pardubice, iQLANDIA, o.p.s.

 

Marketingovým partnerem je Czech marketing s.r.o.

 

Mediálními partnery jsou CHEMAGAZÍN, s.r.o., Deník, Český rozhlas Pardubice, Učitelské noviny, Radio Blaník

 

2. TZ Mladý chemik 2019-2020-reg. SPŠCH Pce.pdf (417 kB)

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2022 SCHP ČR