26. 11. 2019 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Zdroj: Integrovaný regionální operační program (IROP) / Profesia spol. s r.o.

V České republice chybějí pracovníci v chemickém průmyslu. Pomáhat se snaží i rozvojové programy

Nedostatek pracovníků v chemickém průmyslu je známý fakt, který trápí mnoho firem.

Podle údajů pracovního portálu Profesia.cz patří v letošním roce mezi nejvíce poptávané profese chemický inženýr, technolog, laborant i řadoví pracovníci v dělnických profesích.

Podniky proto nabízejí absolventské programy a zaměstnance hledají i ve vzdálenějších regionech. Pomoci v místě se snaží i rozvojové programy podporující chemické učebny na středních školách.

„Zájem o chemické pracovníky ze strany firem je dlouhodobě vysoký,“ konstatuje Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz. „Firmy nemohou sehnat schopné techniky, operátory ve výrobě ani chemiky s vysokoškolským diplomem.“

Absolventské programy

Firmy se snaží cílit přímo na studenty, kteří právě dokončují svá studia a nabídnout jim podmínky na míru. Například společnost Unipetrol nabízí mladým vysokoškolákům program Absolvent, ze kterého pak mladí absolventi přecházejí do firmy přímo na hlavní zaměstnanecký poměr. Největší zájem je zde právě o chemické obory.

Podpora oboru

Nedostatek lidí v chemických oborech je na území celé České republiky patrný. Situace by se ale časem měla změnit. Podpora rozvoje přichází totiž přímo na střední školy, kde se studenti teprve rozhodují o budoucím směřování. Měla by mezi školáky zase vzbudit zájem o chemii. Například spoluprací firem a Svazu chemického průmyslu vznikl projekt „Učme chemii atraktivně“ na podporu učitelů chemie na 2. stupni ZŠ.

V této oblasti školám pomáhá také Evropská unie prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který je zaměřen na zlepšení infrastruktury škol a podmínek ve vzdělávání.

„Program IROP podporuje řadu projektů realizovaných základními, středními a vyššími odbornými školami. Prostředky jsou určené také na budování a modernizaci odborných učeben zaměřených na chemické a další přírodovědné předměty,“ říká Helena Miškovičová, ředitelka Sekce administrace programu IROP Centra pro regionální rozvoj České republiky.

Zájem o chemické obory

Cestou k renesanci by měla být změna celkového kurzu, která by zatraktivnila chemické obory mezi studenty. „Podle odborníků stojí za nedostatkem chemiků totiž rušení středních škol a chemických oborů, dále pak snižování počtu studentů a nezájem o obor,“ dodává Michal Novák, Profesia. Pokud ještě připočteme zrušení výuky chemie v laboratořích a odliv vysokoškolských absolventů do zahraničí, dostáváme výsledný obrázek celé situace.

 

ilustrační foto/IROP

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2022 SCHP ČR