Většina společností (organizací) má vlastní postupy pro zlepšování a rozvoj svých procesů BOZP, ale ty jsou většinou málo efektivní. Zaměstnanci se většinou učí jen z vlastních chyb, což zabere zpravidla hodně času a stojí hodně peněz. S rozvojem nových technologií, a to především těch na bázi informačních a komunikačních technologií dochází rychle ke změnám pracovního vybavení, nástrojů a systémů řízení. Tím pak vznikají i nová rizika v oblasti BOZP.
Benchmarking je charakterizován jako konkurenční srovnání, které ale neukazuje na toho, kdo je lepší, ale ukazuje všem příležitosti ke zlepšování prostřednictvím tzv. „gap analýzy“ (tzn. identifikace důvodů rozdílu v porovnání s nejlepšími a návrhu opatření k zmírnění/eliminaci těchto rozdílů). Podstatou Benchmark Visits je přirozené provedení účastníků prostředím firemních procesů zaměřené na kontinuální zlepšování procesů v různých pracovních oblastech. Tento způsob učení umožňuje lépe proniknout do systematických, technických, rozvojových a environmentální aspektů všech firemních činnosti v úspěšných organizacích. Konkurenční srovnávání (Benchmark Visits) jsou v poslední době nejefektivnější cestou k neustálému zlepšování procesů a identifikaci osvědčených postupů. Vzájemná inspirace a učení je čas rychlých změn.
Podstatou Benchmark Visits je "PŘÍJÍT A VIDĚT". Když vidíte na vlastní oči věci, které fungují, začnete jim věřit a váš přístup k řešení problému se mění, máte větší motivaci k zahájení jakékoliv změny.
Výhody Benchmark Visits:
Projekt byl financován ze státního rozpočtu, resp. z kapitoly Ministerstva práce a sociálních věcí v souladu s Návrhem opatření v oblasti prevence rizik vzniku poškození zdraví zaměstnanců následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání financovaných z příspěvku podle § 320a písm. b) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů v roce 2021 a 2022.
Hlavním cílem projektu je zavést nový způsob pro zlepšování procesů, výměnu zkušeností, efektivního učení v oblasti BOZP.
Obsahem projektu je nastavení podmínek fungování nástroje Benchmark Visits pro chemické firmy různé velikosti a různého zaměření v oblasti zvyšování efektivity a účinnosti procesů BOZP. Nastavené podmínky budou následně ověřeny prostřednictvím pilotního projektu (min. na 3 společnostech různé velikosti a zaměření), a výsledky ověření budou následně promítnuty do korekcí nástroje. S hotovým nástrojem (návodem) budou následně formou školení a konferencíe seznámeni pracovníci cílových skupin projektu.
Partneři z chemických společností představí prostřednictvím Benchmark Visits své inspirativní řešení problematiky BOZP pro zaměstnance jiných společností, studenty, učitele a zaměstnance státní/kolektivních organizací. Setkávání se prostřednictvím této aktivity přinese, kromě jiného, i nové profesionální a osobní kontakty.
Společnost pořádající Benchmark Visits dostane od všech účastníků zpětnou vazbu ke všem prezentovaným oblastem BOZP ve formě:
Benchmark Visits BOZP bude zaměřen na tyto oblasti:
Předkládaný návrh projektu představuje mj. hledání nových forem komunikace o procesech BOZP přímo na pracovišti. Domníváme se, že jen tak je možné ještě účinněji přispět k dalšímu zlepšování v této oblasti.
Tento projekt má čtyři základní cíle:
Cíle č. 1 až 4 jsou plně v souladu s naplněním Priority č. 2 v oblasti prevence rizik vzniku poškození zdraví zaměstnanců následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání v chemickém průmyslu a na realizaci preventivních opatření v oblasti BOZP.
Aktivita č. KA1: Benchmark Visit a BOZP- zkušenosti
Základem aktivity bude studium a analýza dostupných materiálů o problematice řízení procesů BOZP a Benchmark Visits a dotazníkové šetření u společností chemického průmyslu:
Aktivita č. KA2: Příprava Benchmark Visits BOZP v chemickém průmyslu
Výsledky aktivity KA1 budou základem pro vypracování podrobného návodu pro používání nástroje Benchmark Visit pro zvyšování efektivity a účinnosti procesů BOZP, pro předcházení rizik vzniku pracovních úrazů. Do zpracování příručky budou zapojeni jak odborníci na Benchmark Visits, tak odborníci na problematiku BOZP z různých profesních oblastí. Součást realizačního týmu budou specialisté na BOZP ze Svazu chemického průmyslu ČR, z Odborového svazu ECHO a z výrobních chemických společností. Tím budou podchyceny veškeré zájmové skupiny z pohledu předcházení rizik vzniku pracovních úrazů a nemocí z povolání. Během této aktivity budou vybrány společnosti z chemického průmyslu, u kterých budou provedeny pilotní Benchmark Visits, budou sestaveny scénáře návštěv s ohledem na zaměření společností a na jejich velikost. Příprava bude zahrnovat jak instrukce pro společnost, která bude organizovat návštěvu, tak i pro její účastníky, dále způsoby vyhodnocení aktivity (dotazníkové šetření).
Výstupem aktivity bude návrh příručky.
Aktivita č. KA3: Realizace Benchmark Visits
Ověření zpracované příručky pro realizaci Benchmark Visits v oblasti BOZP pomocí pilotního projektu, který bude realizován u minimálně tří společností z chemického průmyslu. Tyto budou mít různé zaměření své činnosti (výroba, logistika, ...) a budou různé dle definice velikosti podniku (malé, střední, velké). Realizační tým projektu společně se zástupci hostitelské společnosti připraví Benchmark Visit pro cca 10 účastníků (zástupci firem, škol, organizací) s pomocí zpracované příručky (viz. KA2). Během Benchmark Visits prezentují zástupci hostitelské společnosti své inspirativní zkušenosti a návrhy ke zlepšení procesů BOZP, osvědčená a zavedená řešení, včetně nápravných a preventivních opatření. Součástí Benchmark Visit je i návštěva výrobních, logistických, laboratorních nebo administrativních prostor. Návštěvníci naopak přinášejí hostitelské společnosti pohled zvenku na jejich procesy BOZP a poskytují doporučení z jejich pohledu. Hostitelské společnosti a účastnící tak sdílejí nejlepší postupy v oblasti BOZP, odpovědné péče, zlepšování a inovace, informace o nových technologiích. Učí se navzájem.
Výstupem aktivity budou 3 realizované pilotní Benchmark Visits, každý pro min. 8 účastníků.
Aktivita č. KA4: Příručka Benchmark Visits BOZP v chemickém průmyslu
Pilotní projekt minimálně ve třech chemických společnostech různého zaměření a velikosti ověří navrženou metodiku (příručku) pro provádění Benchmark Visits v oblastech BOZP (viz. klíčové aktivity KA2 a KA3). Po zapracování všech připomínek z pilotních projektů bude příručka finalizována, graficky zpracována a vytištěna. Distribuce příručky (tištěná i elektronická verze) bude v rámci členské organizace SCHP ČR a SP ČR.
Výstupem aktivity bude návod/příručka.
Aktivita č. KA5: Školení pro managery BOZP (TOP managery, pracovníky provozu, učitele chemie, studenty)
Na základě výstupů z předchozích klíčových aktivit bude připravena série školení zaměřených na managery BOZP, TOP managery chemických společností, učitele a studenty chemických škol, zástupce státní zprávy a oborových organizací s cílem motivovat je k implementaci a využívání postupů Benchmark Visits v oblasti prevence rizik a neustálého zlepšování procesů bezpečnosti práce.
Výstupem bude série 3 vzorových školení.
Aktivita č. KA6: Konference k projektu
Transfer poznatků z Benchmark Visits v kombinaci s neustálým zlepšováním procesů v oblasti BOZP získaných během celého projektu a taktéž výstupy z realizovaného projektu budou prezentovány na odborné prezenční konferenci, eventuelně online konferenci (v závislosti na pandemické situaci). Tzn. konference bude zahrnovat syntetizované odborné poznatky z dotčených oblastí procesů a vzdělávání a konkrétní a věcné poznatky z realizovaných klíčových aktivit projektu. Konference bude příležitostí ke sdílení zkušeností a vytvoření kontaktů mezi účastníky
Výstupem z konference budou podklady k závěrečné evaulaci celého projektu.
2021
2022
Konference Benchmark Visits BOZP 2022 29. 11. 2022 – 1. 1. 2999 | |
Školení z nástroje Benchmark Visits BOZP 1. 11. 2022 – 1. 1. 2999 / říjen až listopad 2022 | |
Příručka Benchmark Visits BOZP 1. 10. 2022 / září až říjen 2022 | |
Pilotní Benchmark Visits BOZP- SPOLCHEMIE 29. 9. 2022 – 1. 1. 2999 | |
Pilotní Benchmark Visits BOZP- Cayman Pharma 5. 9. 2022 – 1. 1. 2999 | |
Pilotní Benchmark Visits BOZP- ORLEN Unipetrol 19. 5. 2022 – 1. 1. 2999 |
Anonymní dotazník BOZP (Google Forms) 29. 11. 2021 – 1. 1. 2999 | |
Meeting projektového týmu (ZOOM) 24. 11. 2021 – 1. 1. 2999 / 10:00 - 12:00 | |
Seminář Benchmark Visits BOZP (ZOOM) 8. 12. 2021 – 1. 1. 2999 / 10:00 - 15:00 |
Specialista BOZP (SCHP ČR):
Ladislav Špaček
SCHP ČR
Specialista na Benchmark Visits:
Ingrid Haburaiová
FBE
Specialista BOZP (OS ECHO):
Mark Hlasný
OS ECHO
Odborný konzultant BOZP:
Martina Kroupová
SP ČR
Specialista BOZP (CHEM. SPOL.):
Michaele Freyová
ORLEN Unipetrol RPA
(do 30. 5. 2022)
Jitka Hejduková
SP ČR
Alena Krejčová
SCHP ČR
Jan Kvarda
SCHP ČR
Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9
IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725
+420 283 290 786