28. 8. 2018 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Autor: TZ Unipetrol

Unipetrol na měsíc odstaví etylenovou jednotku v Litvínově

Unipetrol začátkem září zahájí plánovanou technologickou odstávku etylenové jednotky v Litvínově. Spolu s ní odstaví také dvě polyetylenové jednotky a polypropylenovou jednotku. Od 3. září do 30. září tak Unipetrol přeruší provoz celého petrochemického areálu a provede jeho údržbu a modernizaci. Celkové náklady dosáhnou 180 milionů korun, polovina je určena na nové investiční projekty. Postupné utlumování výrobního procesu začne 28. srpna.

Stavba nové kotelny pro etylenovou jednotku dospěla do fáze, kdy musíme zajistit její připojení na stávající technologii etylenové jednotky. Tato realizace tzv. napojovacích bodů je nejdůležitějším úkolem naplánované technologické odstávky.

Tuto nutnou odstávku využijeme k provedení údržby a modernizace všech výrobních celků v petrochemickém areálu,“ vysvětlil Luboš Bernard, vedoucí výrobního týmu etylenové jednotky skupiny Unipetrol.

Během odstávky petrochemického segmentu dojde na etylenové jednotce kromě realizace napojovacích bodů pro novou kotelnu také k instalaci nového operátorského rozhraní velínu, k výměně několika potrubních tras a pravidelnému čištění technologického zařízení.

Nedůležitější součástí odstávky polyetylenových a polypropylenových jednotek bude instalace tzv. inteligentního vypínacího systému, který v případě výpadku napájení zajistí řízené ostavování velkých spotřebičů elektrické energie. Instalací tohoto systému, který bude dohlížet i na novou polyetylenovou jednotku PE3, dojde k dalšímu posílení bezpečnosti provozu petrochemického segmentu.

Postupné utlumování výrobního procesu začne v Litvínově 28. srpna. Úplné odstavení výroby je naplánováno na 3. září. Ukončení odstávky a následné zahájení postupného najíždění výrobních jednotek je naplánováno na období mezi 25. zářím až 2. říjnem. „Předpokládáme, že plného výkonu jednotlivých výrobních jednotek dosáhneme v průběhu prvního říjnového týdne,“ informoval Luboš Bernard.

Odstávka petrochemického areálu nebude mít vliv na zvýšení provozu na silničních komunikacích okolo litvínovského závodu. Odstavení výrobních jednotek a opětovné zprovoznění bude doprovázeno spalováním produkce na polním hořáku (flérováním).

„Za přechodné světelné a zvukové efekty doprovázející flérování, které je nezbytné pro bezpečné přerušení a obnovení výroby, se všem obyvatelům okolních měst a obcí omlouváme,“ uzavřel Luboš Bernard.

Rafinérská a petrochemická skupina Unipetrol je jediným zpracovatelem ropy v České republice, významným výrobcem pohonných hmot, plastů a hnojiv a vlastníkem sítě čerpacích stanic Benzina, která je s počtem 406 stanic největší sítí v Česku. Ropa je do České republiky přiváděna z Ruska ropovodem Družba.

Z Ázerbájdžánu, Kazachstánu, arabských a afrických zemí proudí ropa ropovodem IKL (Ingolstadt – Kralupy nad Vltavou – Litvínov), který navazuje na ropovod TAL z italského Terstu.

Přivezenou ropu zpracovávají v Česku dvě rafinérie skupiny Unipetrol – v Kralupech nad Vltavou a v Záluží u Litvínova, kde je umístěna i návazná výroba petrochemických produktů. Celkový objem dodávek ropy do České republiky dosahuje osmi milionů tun ročně, z čehož zhruba dvě třetiny jsou zpracovávány v litvínovské rafinérii.

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2022 SCHP ČR