16. 9. 2022 / Chemie kolem nás

Udržitelnější produkce, používání i recyklace: BASF prosazuje nový přístup k plastům a zve ke spolupráci

V rámci podzimních veletrhů představuje společnost BASF novinky na poli zpracování a využití plastů. Jako světový technologický lídr přináší BASF řešení pro udržitelnější hospodaření s plasty a optimalizaci jejich vlastností. Prostřednictvím těchto i dalších kroků podporuje portfolio společnosti dekarbonizaci hodnotových řetězců a aplikaci nejprogresivnějších trendů současnosti.

Bioplasty a cirkulární plasty v obalech, nábytku, oděvech i obuvi

Na téma měření a snižování uhlíkové stopy výrobků v rámci hodnotových řetězců se zaměřuje prezentace BASF na veletrhu K 2022 v německém Düsseldorfu. BASF zde v říjnu 2022 představí řešení pro snižování uhlíkové stopy výrobků pomocí obnovitelných a recyklovaných surovin – mimo jiné v podobě komplexní nabídky styrenových plastů pro obalový průmysl a stavebnictví.

Materiály, při jejichž produkci BASF aplikuje certifikovanou metodu využití biomasy, již nalezly odbytiště v nábytkářství, v oděvním průmyslu nebo v obuvnickém průmyslu; konkrétně udržitelný polyuretan BASF se skvěle osvědčil v uhlíkově neutrální bezpečnostní obuvi. Ultramid® Ccycled™ na bázi recyklovaných pneumatik se zase uplatnil v odolných outdoorových kalhotách.

BASF posouvá parametry plastů pro automobilový průmysl

Na inovace ve výrobě navazují zlepšení ve fází používání. Také v tomto ohledu BASF rok od roku posouvá technické parametry: ruku v ruce jdou snižování hmotnosti, posilování energetické účinnosti a zvyšování trvanlivosti. V kombinaci s udržitelnější produkcí činí tyto vlastnosti plasty ideálním materiálem pro domácí spotřebiče i pro klasické automobily či pro elektromobily.

Právě v elektrických zařízeních vozů mají nepostradatelnou roli malé součástky, které jsou vystaveny extrémním podmínkám. Mezi takové patří snímače rychlosti kol, jež podporují bezpečnost jízdy zejména v situacích jako nouzové brzdění. Za podobných okolností umožňují snímače systémům ABS a ESP provést preventivní úkony, udržet stabilitu vozidla a zachovat funkčnost řízení. Vzhledem ke svému umístění musejí tyto senzory odolávat stříkající vodě či soli. Před těmito vlivy ochrání citlivou elektroniku nově vyvinutý polybutylen-tereftalátový (PBT) materiál Ultradur® B4335G3 HR HSP. Mezi jeho přednosti se řadí vynikající rezistence vůči hydrolýze, skvělé izolační vlastnosti, nadstandardní rozměrová stálost, dobrá tekutost a snížená viskozita taveniny, díky níž mohou mít z něj vyrobené komponenty tenčí stěnu.

Portfolio BASF pro automobilový průmysl obohatil rovněž samozhášivý konstrukční Ultramid® A3U44G6 DC OR (PA66-GF30 FR) se zářivě oranžovou barvou. Jedná se o inovaci založenou na PA66, jež splňuje vysoké nároky tohoto segmentu. Nový plast zaručuje větší barevnou stálost, zejména pokud jde o oranžovou barvu (RAL 2003), po níž je v odvětví velká poptávka.

Třetím esem BASF pro automobilový průmysl je Elastollan® R 2600 FHF, který v porovnání s běžnými plasty vyniká zejména optimalizovanou tepelnou délkovou roztažností. Součinitelem tepelné délkové roztažnosti se blíží mědi a podobným materiálům pro výrobu vodičů. Díky tomu se minimalizuje riziko popraskání zapříčiněného změnami teplot a zvyšuje se bezpečnost. Elastollan® navíc působí jako retardér hoření bez podílu halogenů a dosahuje klasifikace UL94 V-0. Oproti PPS dále skýtá TPU zjevné výhody: jsou jimi zpracovatelnost při nižších teplotách, nižší hustota a možnost snadného obarvení. Díky nim patří držáky sběrnic z Elastollanu® k prvkům, které otevírají dveře masové výrobě elektromobilů.

Poslat plasty znovu do oběhu

Udržitelná výroba a zlepšování vlastností plastů ale nedávají odpověď na všechny otázky. Zásadní problém posledních desetiletí představuje nakládání s plasty po skončení jejich životnosti. BASF proto přináší několik produktových balíčků, jež zákazníkům a partnerů pomohou optimalizovat recyklaci plastů, a tím uzavřít pomyslnou smyčku.

Inovativní mobilní řešení dceřiné společnosti BASF trinamiX využívající blízkou infračervenou spektroskopii pro třídění a identifikaci různých druhů plastových odpadů doplňuje řada aditiv IrgaCycle™, které zdokonalují mechanickou recyklaci. BASF navíc uvádí na trh výrobky s podílem surovin získávaných prostřednictvím termochemické recyklace, konkrétně certifikovanou metodou ChemCycling™. V portfoliu BASF najdeme rovněž kompostovatelný biopolymer ecovio®, jenž napomáhá organické recyklaci potravinového odpadu i obalů znečištěných potravinami.

Společnost BASF zve všechny zákazníky a partnery, aby se na veletrhu K i mimo něj společně podíleli na přípravě a zavádění těchto i dalších novinek pro udržitelnější výrobu a recyklaci plastů.

 

techmagazin 2022-09-13 basf-prosazuje-novy-pristup-k-.pdf (286 kB)

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR