13. 6. 2019 / ARCHIV ČLÁNKŮ

Titul krále mladých chemiků putuje opět do Letovic

Sedmý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zná svého vítěze. Králem mladých chemiků se stal Robin Dočekal ze ZŠ Letovice. Letovická základní škola tak obhájila své loňské prvenství a její žáci v soutěži dokázali zvítězit již potřetí.

V úterý 11. června 2019 se v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice uskutečnilo žákovské mistrovství republiky v chemii. Celostátní finále největší chemické soutěže přivítalo 39 nejúspěšnějších žáků, kteří postoupili z krajských kol. „Celkem soutěžilo téměř 18 000 žáků osmých a devátých tříd, což je bezmála o tři tisíce více než loni. Stále rostoucí účast ukazuje, že chemie se pro mladé lidi opět stává velmi atraktivním oborem,“ uvedl děkan pořádající fakulty Petr Kalenda. „Dnešní finalisté jsou intelektuální elitou své generace a mají všechny předpoklady k tomu, aby se po maturitě stali našimi studenty. O takto talentované jedince má naše fakulta velký zájem, protože jim dokáže nabídnout ideální podmínky pro další odborný růst. Věřím, že s mnohými finalisty se za pár let potkám jako s našimi studenty, stejně jako s řadou jejich předchůdců. Naším největším společným úspěchem ale bude, pokud si maximum soutěžících vybere chemii jako předmět svého studia a budoucího zaměstnání,“ dodal profesor Kalenda.

Finálové klání se skládalo ze dvou částí. Teoretické znalosti prověřil písemný test, praktické dovednosti laboratorní práce. Součet bodových zisků z obou částí soutěže určil celkové pořadí. Nejlépe si vedl Robin Dočekal ze ZŠ Letovice, který se stal pomyslným králem mladých chemiků pro rok 2019. „Na soutěž jsem se připravoval už od osmé třídy a moc jsem si přál, abych v ní uspěl. Dnešním vítězstvím se mi splnil velký sen. Chemie je mým největším koníčkem a chtěl bych se jí věnovat i do budoucna. Rád bych ji jednou studoval právě na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice,“ svěřil se nejlepší mladý chemik. Ten převzal z rukou rektora Univerzity Pardubice Jiřího Málka notebook a od děkana pořádající fakulty Petra Kalendy příslib přiznání stipendia ve výši 48 000 Kč v prvním akademickém roce studia na FChT Univerzity Pardubice. Na druhé příčce se umístil Michal Jílek ze ZŠ Masarykova Polička, který si odnesl dron a příslib stipendia v hodnotě 24 000 Kč. Věcné ceny mu předal ředitel Svazu chemického průmyslu ČR Ivan Souček. Třetí místo obsadil Jonathan Sandtner ze ZŠ Otická Opava, který převzal od děkana fakulty Petra Kalendy chytré hodinky a příslib stipendia v hodnotě 24 000 Kč.

Oceněno bylo všech 39 finalistů. Ceny předávali zástupci významných chemických společností, které se na podpoře soutěže podílely, představitelé státních orgánů a akademické sféry. Žáci, kteří se umístili na prvních pěti místech, získali i Cenu děkana FChT UPa - příslib přiznání stipendia v prvním akademickém roce studia na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice v celkové hodnotě 120 000 Kč.

Za úspěchy nejlepších žáků stojí především jejich učitelé, proto se uznání dočkali i pedagogové, jejichž svěřenci obsadili první tři pozice. Hana Nečasová ze ZŠ Letovice, která k vítězství přivedla již třetího žáka své školy, obdržela od ředitelky odboru vysokých škol MŠMT Karolíny Gondkové čestné uznání a dárkovou kazetu pochutin. Eva Spilková ze ZŠ Masarykova Polička získala tutéž cenu od prorektorky Univerzity Pardubice Andrey Koblížkové a Lucii Lykové ze ZŠ Otická Opava k úspěchu popřála kancléřka Univerzity Pardubice Lucie Kašková. Děkan pořádající fakulty udělil oceněným učitelům také Bronzovou pamětní medaili Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice za zvyšování zájmu žáků o studium chemie.

V rámci slavnostního vyhlášení výsledků byly oceněny i osobnosti, které se výrazným způsobem zasloužily o popularizaci soutěže i oboru. Stříbrnou medaili Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice za zásluhy v oblasti propagace a popularizace chemie získal člen Rady Pardubického kraje zodpovědný za školství Bohumil Bernášek, personální ředitelka společnosti Synthesia Olga Marečková a ředitel Střední průmyslové školy chemické Jan Ptáček.

Finálový den nabídl také pestrý zábavně-vzdělávací doprovodný program. Pro učitele si pořádající fakulta připravila přednášku se zaměřením na využití léčiv, pro rodiče poutavou exkurzi v prostorách nejmodernějších laboratoří a pro žáky i dospělé ukázky efektních pokusů.

Součástí finálového dne byla i výstava dětských výtvarných prací s chemickou tematikou MDVV Lidice. Kromě výtvarných děl mohli učitelé zhlédnout také soubor krátkých filmů věnovaných chemii a vybrat nejlepší snímek, který byl oceněn zvláštní Cenou děkana FChT - „Chemickým Oskarem“. Skleněný odlitek ve tvaru srdce, symbolizující motto fakulty „Život je chemie“, vytvořili podle návrhu Oldřicha Jiskry studenti SUPŠS Železný Brod. Vyvrcholení doprovodného programu patřilo science show Michaela Londesborougha, který si diváky podmanil interaktivním vědeckým představením plným zábavy, poznání a překvapivých momentů. Pořádající fakulta umožnila také soutěžícím i jejich doprovodu bezplatně přespat na univerzitních kolejích a poobědvat v menze, takže finalisté si na vlastní kůži vyzkoušeli, jak se žije vysokoškolákům.

 „Sedmý ročník soutěže provázela rekordní účast v podobě 18 000 soutěžících660 základních škol. Tato úctyhodná čísla jsou výsledkem celoroční usilovné práce realizačního týmu a široké podpory průmyslových společností a vzdělávacích institucí chemického zaměření. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jako spoluvyhlašovatel soutěže výrazně napomáhá propagovat Mladého chemika mezi pedagogickou veřejností a zařazením soutěže do programu Excelence umožňuje finančně ocenit učitele úspěšných žáků. Kromě Svazu chemického průmyslu České republiky, který je vyhlašovatelem, pořadatelem a generálním partnerem soutěže, podpořilo letos celostátní finále šest významných společností: Dow Europe, SYNTHOS Kralupy, UNIPETROL RPA, AGROFERT, AVX Czech Republic Lanškroun a SPOLCHEMIE – Spolek pro chemickou a hutní výrobu. Mladý chemik je v tuto chvíli nejúspěšnějším způsobem propagace a popularizace chemie u žáků základních škol. Největší podíl na tom nesou zapálení učitelé, kteří mají zájem a snahu dělat něco navíc. Bez dobrých učitelů by nebylo soutěžících, a proto právě jim patří největší dík,“ uzavřel ředitel Svazu chemického průmyslu České republiky Ivan Souček.

 

Více informací na

www.mladychemikcr.cz

 

 

Poděkování partnerům

Pořadatel a partner celostátního finále:

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice

Vyhlašovatel, generální partner a pořadatel:

Svaz chemického průmyslu České republiky

 

Spoluvyhlašovatel:

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky

 

Marketingový partner:

Czech marketing, s.r.o.

 

Partneři:

 

Dow Europe GmbH, SYNTHOS Kralupy a.s., UNIPETROL RPA, s.r.o., AGROFERT, a.s., AVX Czech Republic Lanškroun, s.r.o., SPOLCHEMIE – Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost

 

Pořadatelé regionálních kol:

Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích, Masarykova střední škola chemická Praha, Střední odborná škola technická a zahradnická Lovosice, Střední průmyslová škola v Hranicích, Střední škola logistiky a chemie Olomouc, Střední průmyslová škola chemická Brno, Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského Ostrava, Integrovaná střední škola - Centrum odborné přípravy Valašské Meziříčí, Střední uměleckoprůmyslová škola Karlovy Vary a Střední průmyslová škola Otrokovice
 

Partneři regionálních kol:

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Synthesia, a.s., Lučební závody Draslovka a.s. Kolín, Pardubický kraj, EXPLOSIA, a.s., Paramo, a.s., AVX Czech Republic Lanškroun, s.r.o., Dow Europe GmbH, SYNTHOS Kralupy, a.s., UNIPETROL RPA, s.r.o., AGROFERT, a.s., SPOLCHEMIE - Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost, PRECHEZA a.s., Lovochemie, a.s., PREOL, a.s., SPOLANA, a.s., Farmak, a.s., Teva Czech Industries s.r.o., Glanzstoff – Bohemia s.r.o., Odborový svaz ECHO, ČEPRO, a.s., Flexfill s.r.o., Gumotex, a.s., oncomed manufacturing a.s., Synthon, s.r.o., Zentiva Praha, BorsodChem MCHZ, s.r.o., DEZA, a.s., Fatra, a.s., CS CABOT, spol. s r. o., Synthomer, Kayaku Safety Systems Europe, a.s., Continental Barum, s.r.o. Otrokovice, Cerea, a.s., LONZA BIOTEC s.r.o., Severochema, družstvo pro chemickou výrobu Liberec, Trelleborg, INSTITUT ENVIROMENTÁLNÍCH TECHNOLOGIÍ, AUSTIN DETONATOR s.r.o., Biocel Paskov, a.s., Labtech, s.r.o., Univerzita obrany, Ústecký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj, Glenmark Pharmaceuticals, s.r.o., AVEFLOR, a.s., SHIMADZU – organizační složka Praha, Radka spol. s.r.o. Pardubice, Vodní sklo, a.s., ABL&E – JASCO, Alfredo catering, Svět techniky Ostrava, GeoEko, s. r. o., Lach-Ner, s.r.o., Výzkumný ústav organických syntéz a.s., VWR, s.r.o., KAVALIERGLASS, a.s., ZO OS Echo Synthesia, Statutární město Pardubice, Východočeské divadlo Pardubice, iQLANDIA, o.p.s.

 

Mediální partneři regionálních kol:

CHEMAGAZÍN, s.r.o., Deník, Český rozhlas Pardubice, Učitelské noviny, 5+2 dny, Česká chemie, Radio Blaník, Radio Haná, Televize Přerov s.r.o., Týdeník Pernštejn

 

Závěrečná TZ Mladý chemik ČR 2018-2019.pdf (1224 kB)

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR