7. 3. 2022 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Zdroj: Synthomer

Synthomer snižuje uhlíkovou stopu díky zelenému dusíku z produkce Linde Gas

Jako první firma v České republice se sokolovská chemička Synthomer zapojila do projektu Linde Green, v rámci kterého od konce minulého roku dodává Linde Gas na český trh tzv. zelené produkty.

Mezi zelené produkty se řadí kapalný kyslík, dusík a argon vyrobený za použití elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Linde k jejich výrobě využívá elektřiny z vodních nebo větrných elektráren. Proces nákupu zelené energie i samotné výroby je kontrolován a certifikován společností TÜV SÜD.

Uhlíkovou stopu zanecháváme všichni, občané i firmy. Statistiky uvádějí, že se jedná přibližně na jednoho občana České republiky o 5 tun CO2 za rok. Hlavní vliv na to má centrální i samostatné vytápění, individuální a hromadná doprava, cestování letadlem, nebo spotřeba masa. Pokud do této statistiky započítáme průmyslovou produkci ČR, pak dosahuje uhlíková stopa jednoho občana zhruba 9,5 tuny CO2 za rok.

Prvním zákazníkem, který začal zelené produkty v České republice odebírat, byla sokolovská chemička Synthomer. Dodávky zeleného dusíku byly zahájeny v lednu letošního roku a v červenci překonal Synthomer hranici 1.000 tun zeleného dusíku. Díky tomu se mu podařilo snížit uhlíkovou stopu již o 497 tun CO2. Pro ilustraci dodejme, že srovnatelné množství CO2 vyprodukuje 99 osob, tedy zhruba 25 čtyřčlenných rodin za jeden kalendářní rok.

Další srovnání se nabízí s emisemi automobilů. Vůz s ročním nájezdem 20.000 km je zdrojem 2,448 tun CO2/rok. Od ledna do července tedy Synthomer již ušetřil stejné množství CO2, které za rok vyprodukuje 203 osobních vozů s nájezdem 20.000 km/rok.  

Ekologicky šetrné podnikání je prioritou pro stále více firem v České republice i na celém světě. Produkty Linde Green odebírají v ČR kromě Synthomeru i další významné firmy – například společnosti Hyundai Motor, Kermi nebo Škoda Transportation. V blízké době plánuje Linde rozšířit nabídku zelených produktů i o vodík, který najde uplatnění v oblasti zelené mobility.

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR