6. 10. 2022 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Zdroj: SCHP ČR

Stanovisko SCHP ČR k současnému stavu vývoje cen energií

Svaz chemického průmyslu ČR pokládá rozhodnutí o zastropování cen pro obyvatelstvo a malé a střední podniky na kompenzaci vysokých cen energií (NN, odběr plynu do 630, zvýšených na 4200 MWh/rok) za nedostatečné.

SCHP ČR upozorňuje, že:

  • Situace je neudržitelná z pohledu očekávaného vývoje rozsahu opatření na podporu snížení cen elektrické energie a zemního plynu (opatření jsou komplikovaná, nejasná, netýkají se všech firem a jsou nedostatečná – maximální podpora 200 mil. Kč na firmu je naprosto nedostačující pro významnější kompenzaci energeticky náročných větších firem).
  • Nejvýznamnějším problémem pro průmysl je v současné době cena plynu. Proto je nutné oddělit ceny plynu od ceny elektřiny a zastropovat obecně cenu plynu. Minimálním opatřením je podpora cen plynu pro závěrné (plynové) elektrárny s očekávaným zásadním snížením cen elektrické energie, optimálním opatřením pak zastropování ceny plynu pro všechny spotřebitele

 

Preferujeme dohodu na Evropské úrovní, protože lokální řešení přinášejí výrazné rozdíly mezi jednotlivými zeměmi, což potom vede k rozdílům v konkurenceschopnosti v rámci EU. V případě nečinnosti české representace za situace, že v ostatních zemích EU jsou přijímána národní řešení je nezbytné přistoupit urychleně i k takovému kroku. Zavedená pravidla by se měla ohlásit a potom minimálně do konce roku 2023 neměnit (současná praxe neustálých změn přináší zmatek).

Významná část společností SCHP ČR je připravena vstřícně reagovat na situaci na energetickém trhu:

  • Vyvinout maximálního úsilí k 5% snížení externího odběru elektrické energie ve špičkových denních časech, případně připravenost ke zvýšeným dodávkám do sítě z vlastních „neplynových zdrojů“ v tomto období.
  • Deklarovat připravenost ke snížení odběru zemního plynu v zimním období (21.12.2022 – 20.3.2023, případně rozšířené) o 15%.

 

S vědomím, že pomoc velkým průmyslovým podnikům je odkládána, přičemž tyto tvoří páteř ekonomiky, zaměstnávají velký počet lidí a hlavně jsou obchodním partnerem mnoha malých a středních podniků, kdy jejich kolapsem dojde k dominovému efektu na celou ekonomiku. Je proto nezbytné:

  • rozšíření a změkčení podmínek dočasného rámce pro velké podniky, potažmo podniky klasifikované jako energeticky náročné, zejména: překlasifikace podmínky záporného EBITDA (provozní zisk), navýšení max. podpory při prokázání navýšení energetických nákladů o x%;
  • nastavit jasná pravidla k podpoře teplárenství (zejména podpora dodávek tepla z podnikových kapacit vyrábějící teplo ze zemního plynu);
  • zajistit omezení obchodování s povolenkami pouze na firmy, kterých se týká EU ETS a posílení objemu povolenek na trhu prostřednictvím fondu tržní regulace s předpokladem snížení jejich ceny.

 

 

Představenstvo SCHP ČR                                                                                               V Praze 6.10.2022

 

2022_10_05_Stanovisko SCHP ČR k současnému stavu vývoje cen energií.pdf (164 kB)

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR