16. 5. 2019 / ARCHIV ČLÁNKŮ

Soutěže Mladý chemik se zúčastnilo rekordních osmnáct tisíc žáků

Celostátní soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR se těší stále rostoucí popularitě. Sedmého ročníku klání se zúčastnilo na osmnáct tisíc žáků z 660 základních škol. Čtyřicet nejlepších postoupilo do národního finále.

Soutěž je určena žákům osmých a devátých tříd a jejím cílem je popularizace chemie jako perspektivního studijního i pracovního oboru. Krajská kola probíhala od října loňského roku v deseti pořadatelských centrech a skládala se z testu teoretických znalostí a prověrky laboratorních dovedností. Celková účast v krajských kolech, jež pořádaly střední odborné školy v jednotlivých regionech, rozhodla o počtu postupujících do celostátního finále. Nejvíce finalistů získala SPŠCH Pardubice, kterou bude reprezentovat šest soutěžících. MSŠCH Praha vyšle pět žáků, po čtyřech pak SPŠCH Brno, SOŠTZ Lovosice, SPŠCH Ostrava, ISŠ-COP Valašské Meziříčí, SŠLCH Olomouc a SUPŠ Karlovy Vary. Tři postupující připadli SPŠ Hranice, dva finalisté budou zastupovat SPŠ Otrokovice.

Sedmý ročník celostátního finále se uskuteční 11. června 2019 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Čtyřicítku finalistů čeká testování teoretických znalostí a zkouška praktických dovedností v laboratoři. „Tvorba soutěžních úloh je již tradičně týmovou prací naší fakulty a respektuje Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání. Nevyhýbáme se ale ani složitějším otázkám, protože u celostátních finalistů předpokládáme zvýšený zájem o obor a nadstandardní vědomosti. Všem učitelům jsme s dostatečným předstihem rozeslali tematické okruhy požadovaných znalostí, aby své žáky stihli na finále připravit,“ vysvětluje Petr Kalenda, děkan pořádající fakulty. Celostátní finále ale neproběhne jen v soutěžním duchu, nabídne i řadu jiných zážitků. „Umožníme soutěžícím přeskočit období středoškolských studií a na jeden den z nich učiníme vysokoškoláky. K dispozici budou mít veškerý servis, který k tomu patří: vyzkoušejí si práci v nejmodernějších laboratořích, poobědvají v menze, přespí na univerzitních kolejích. Nebudou chybět ani ukázky efektních pokusů, exkurze v prostorách fakulty, projekce krátkých filmů nebo odborná přednáška pro učitele. Nejlepším finalistům opět nadělíme příslib prospěchového stipendia v případě pozdějšího studia na naší fakultě. Předešlé ročníky soutěže totiž ukázaly, že mnozí talentovaní chemici se k nám po maturitě rádi vracejí, aby u nás završili své vzdělání,“ doplňuje profesor Kalenda. 

Letošní novinkou celostátního finále je doprovodný program v podobě expozice Mezinárodní dětské výstavy výtvarných děl Lidice, která je v tomto roce tematicky zaměřena na chemii. V prostorách FChT bude vystaveno 84 prací dětí z celého světa. „Výstava má téměř padesátiletou historii a v současné době do ní přichází kolem 25 000 prací z 60 – 70 států světa. Odborná porota, složená z českých i zahraničích odborníků na výtvarné umění, vybírá pro každoroční expozici přibližně 1 200 děl. Protože letos uplynulo 150 let od publikování periodické soustavy prvků, bylo ve spolupráci s organizací UNESCO vybráno téma Chemie. Pro děti je výtvarné zpracování tohoto tématu těžší, ale o to zajímavější výsledné práce jsou,“ vysvětluje kurátorka výstavy Lenka Zmeková.

Druhým výrazným zpestřením finálového dne bude zábavně vzdělávací science show Michaela Londesborougha. „Žáci i učitelé se mohou těšit na velmi netradiční vědecké představení, v rámci kterého proběhne řada působivých interaktivních experimentů. Rádi bychom přítomným předali poselství, že cesta za poznáním může být fascinujícím dobrodružstvím, které nepostrádá prvky hry, zábavy a okouzlení,“ přibližuje Michael Londesborough.

Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční v den finále na akademické půdě za účasti řady významných hostů. „Všichni finalisté si odnesou hodnotné ceny, ti nejlepší získají tablet, chytrý telefon, externí záložní disk nebo elektronickou čtečku. Za to je třeba poděkovat Svazu chemického průmyslu České republiky, který je vyhlašovatelem, pořadatelem a generálním partnerem celostátního finále, pořádající Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice, spoluvyhlašovateli soutěže MŠMT a partnerům celostátního finále, kterými jsou společnosti Dow Europe, Synthos Kralupy, Unipetrol RPA, Agrofert, AVX Czech Republic Lanškroun a SPOLCHEMIE – Spolek pro chemickou a hutní výrobu,“ podotýká Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž organizačně zajišťuje.

Soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR je největším oborovým kláním svého druhu, jehož popularita rok od roku stoupá. „Letošní ročník soutěže přinesl nejen rekordní účast žáků, ale i pokračující zájem partnerských společností, většinou členů Svazu chemického průmyslu ČR, které Mladého chemika podporují od regionálních kol až po celostátní finále. Touto podporou vyjadřují i svůj postoj k potřebě atraktivní výuky chemie na základních školách, za což jsme jim velmi vděční.  Ministerstvo školství na základě naší žádosti opětovně zařadilo soutěž do Věstníku MŠMT a programu Excelence základních škol, což umožňuje odměňování učitelů žáků úspěšných v celostátním finále. Vysoká účast osmnácti tisíc soutěžících je pozitivní zprávou pro střední a vysoké technické školy i pro zaměstnavatele z řad průmyslových podniků. Je totiž znamením, že chemie se pro mladou generaci stává opět atraktivním oborem, po jehož vystudování lze nalézt velmi dobré možnosti pracovního uplatnění,“ uzavírá ředitel SCHP ČR Ivan Souček

 

1. TZ Mladý chemik ČR 2018-2019.pdf (1240 kB)

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2023 SCHP ČR