4. 11. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Zdroj: Explosia

Souprava pro detekci výbušnin DETEX

Pardubická společnost vyrábějící výbušniny Explosia nabízí i prostředky pro boj proti terorismu. Detekční souprava DETEX je určená k odhalování a detekci výbušnin.

Detekční souprava DETEX, vyvinutá ve Výzkumném ústavu průmyslové chemie, nese šest základních činidel umožňujících odhalování výbušin obsahujících nitroaromáty (tetryl, TNT, atd.), nitraminy a nitroestery (RDX, PETN, trhaviny dynamitového typu, plastické trhaviny, bezdýmný prach, atd.), výbušiny obsahující dusičnany, chlorečnany a výbušiny na bázi organických peroxidů (převážně improvizované teroristické směsi).

 

Pro identifikaci neznámé látky se užívá jednotlivých činidel rozdělených do šesti částí nebo jejich kombinací. Pro úspěšné provedení důkazů je zapotřebí správně nanést vzorek testované látky na kolečko stěrového papíru, který je součástí sady DETEX. Stěr speciálním papírkem lze provádět z různých materiálů, jako jsou knoflíky a zipy kalhot nebo halenek, zámky, madla cestovních zavazadel, platební karty, cestovní pasy, lidská kůže, kožené boty, látkové oblečení a mnoho dalších materiálů.

 

A jak vlastně DETEX funguje? Kolečkem stěrového papíru se otře místo, kde se předpokládají stopy výbušiny. Na stěrový papír se z kapací lahvičky nanesou 2 kapky prvního činidla. Objeví-li se ihned nějaké zabarvení, je přítomná energetická látka (stopy výbušniny). Neobjeví-li se žádné zabarvení, přidá se z dalších dvou lahviček další činidlo. Například růžové zabarvení prozradí přítomnost výbušiny obsahující nitroestery nebo nitraminy. Stejným způsobem se postupuje při hledání dalších možností zneužití energetických látek. Detekční souprava DETEX je velmi citlivá na stopy výbušin. Proto je nezbytné jí chránit před kontaminací výbušinami. Stírání vzorků je proto nutné provádět v ochranných rukavicích.

 

Tímto produktem pardubická Explosia snaží pomoci v boji proti terorismu. Využívá znalostí vlastního prostředí, kdy coby tradiční výrobce výbušnin dokáže jako málokdo jiný identifikovat výbušniny dle jejich složení, a to za velmi krátkou dobu. Detekční systém vychází ze zkušeností staršího detekčního systému, který je v použití Policie ČR, Armády ČR a dalších zahraničních uživatelů. V současnosti na letištích používané detekční systémy mají tu nevýhodu, že při jejich použití dochází k častému zahlcení. K obnovení funkce jsou potřeba desítky minut. DETEX je schopný reagovat okamžitě. Za zajímavost stojí jistě také cena těchto produktů, kdy stávající technologie vycházejí zhruba na 1,2 milionu korun za jedno zařízení. Cena DETEXu je o jednu nulu levnější. Je tak ideální možností ochrany proti manipulaci s výbušninami pro menší letiště případně sklady a překladiště.

 

Dávkovač kapalných detekčních činidel. Pardubický DETEX umožňuje rozpoznat přítomnost energetické látky.
Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2022 SCHP ČR