3. 2. 2022 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Zdroj: ORLEN Unipetrol

Sokoli z litvínovské chemičky uspěli v soutěži Czech Press Photo

Třetí místo v kategorii Člověk a životní prostředí na Czech Press Photo získala novinářská fotografie Michala Turka, která zachycuje mláďata sokola stěhovavého na jednom z komínů chemického závodu ORLEN Unipetrol v Litvínově. Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožený druh a v České republice se vyskytuje přibližně 120 párů. Jelikož si tento dravec hnízdo sám nestaví, nejčastěji ho najdeme ve skalách, nebo překvapivě v průmyslových areálech. ORLEN Unipetrol spolupracuje na podpoře hnízdění sokolů se sdružením ALKA Wildlife od roku 2011 a doposud se v areálech skupiny vylíhlo již 40 mláďat.

Výsledky 27. ročníku Czech Press Photo byly vyhlášeny 20. ledna online na sociálních sítích Czech Photo a Národního muzea. V letošním ročníku soutěže bylo vypsáno osm kategorií, kam se přihlásilo 250 fotografů s více než čtyřmi tisíci fotografií. Třetí místo v kategorii Člověk a životní prostředí udělila porota snímku mláďat sokola stěhovavého. Autor Michal Turek popisuje její vznik takto: „Výherní fotografie je ze série o kroužkování sokola stěhovavého a pořídil jsem ji v květnu 2021. Cílem bylo vytvořit reportáž z kroužkování, která poukáže na záslužnou práci lidí z ALKA Wildlife. Díky za spolupráci patří ORLEN Unipetrolu, bez kterého by vítězný snímek nevznikl.“ Na vyhlášení Czech Press foto navazuje výstava fotografií v Národním muzeu, která se koná do konce května 2022.  

 

Už dvanáct let spolupracuje ORLEN Unipetrol se sdružením ALKA Wildlife a společně monitorují sokoly stěhovavé ve výrobních areálech skupiny, kde mají ideální podmínky pro život: klid a dostatek potravy. V současné době jsou dvě hnízdní budky umístěny na komínech teplárny a etylenové jednotky v Chemparku v Litvínově, další dvě se nachází na komínech v neratovické Spolaně a poslední v rafinérii v Kralupech nad Vltavou. Doposud se tu vylíhlo již 40 mláďat.

Sokol stěhovavý se dožívá až 20 let a na svá oblíbená hnízdiště se vrací celý život. S maximální rychlostí při střemhlavém letu přes 350 km/h je pravděpodobně nejrychlejším živočichem na Zemi. Sokol je na českém území tradičním ptačím druhem. Populace tohoto predátora lovícího holuby, kachny a další menší ptáky a netopýry byla nejsilnější ve 40. a 50. letech minulého století, kdy na území tehdejšího Československa hnízdilo až 60 párů. Z české krajiny sokoli vymizeli v 70. letech kvůli nadměrnému používání pesticidů v zemědělství. Opětovně se začali objevovat na konci 80. let. Na přelomu tisíciletí v Česku hnízdilo již zhruba 20 párů. Dnes díky přísné ochraně žije na našem území zhruba 120 párů sokolů stěhovavých. 

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR