18. 9. 2019 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Zdroj: Siemens ČR

Siemens dodá Unipetrolu elektroenergetickou část pro revitalizovanou jednotku parciální oxidace

Společnost Siemens se podílí na revitalizaci jednotky parciální oxidace (POX) společnosti Unipetrol RPA v jejím výrobním závodě v Záluží u Litvínova. V jednotce parciální oxidace dochází ke zpracování ropných zbytků po předchozí rafinérské destilaci ropy a k výrobě vodíku. Siemens odpovídá za elektroenergetickou část revitalizace – od návrhu projektu a dodávku technologií až po jejich uvedení do provozu. Projekt bude ukončen v roce 2024.

Společnost Siemens zvítězila ve výběrovém řízení vypsaném společností Unipetrol RPA, s.r.o. v rámci revitalizace výrobní jednotky parciální oxidace. Projekt v hodnotě téměř 400 milionů korun mimo jiné zahrnuje dodávku vzduchem izolovaných vysokonapěťových rozvaděčů NXAIR včetně ochran, distribučních transformátorů GEAFOL, rozvaděčů nízkého napětí v pevném i výsuvném provedení či kompenzací.

„Nově dodaná elektroenergetická část renovované jednotky parciální oxidace bude účinnější než stávající řešení. Ušetří náklady, sníží emise a zvýší spolehlivost celého zařízení,“ uvádí Tomáš Hüner, ředitel Smart Infrastructure společnosti Siemens.

Siemens dodá i řídicí systém, transformátory, kabeláže a nízkonapěťové přípojnice. V rámci společnosti Siemens je pod projektem podepsán úsek Distribution Systems. Portfolio Distribution Systems zahrnuje komplexní řešení pro distribuci elektrické energie, mezi jeho klíčové technologie patří nízkonapěťové, vysokonapěťové a generátorové rozvaděče, distribuční a trakční transformátory, technologie pro akumulaci elektrické energie nebo nabíjecí infrastruktura pro elektromobilitu.

„Jednotka parciální oxidace je v provozu od roku 1971 a prochází pravidelnou modernizací. Aktuální revitalizace je nejrozsáhlejší investicí do této jednotky od přelomu tisíciletí a je rozfázována na řadu dílčích projektů, které postupně uskutečníme v řádu několika let,“ vysvětluje Josef Černý, ředitel agrochemického segmentu společnosti Unipetrol RPA.

Jednotka parciální oxidace patří k důležitým výrobním zařízením společnosti Unipetrol a je lokalizována v petrochemické části jejího litvínovského závodu, který je největším chemickým areálem v České republice. V jednotce parciální oxidace dochází ke zpracování ropných zbytků po předchozí rafinérské destilaci ropy a k výrobě vodíku.

Vodík Unipetrol využívá především jako surovinu pro navazující rafinérské výroby a výrobu čpavku. Malá část vodíku se používá na výrobu super čistého vodíku, který se z části používá na výrobu etylenu a plastových granulátů, jako je polyetylen či polypropylen, a z části se prodává externím společnostem.

 

Zdroj fotografie: Siemens ČR

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2022 SCHP ČR