30. 3. 2023 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Zdroj: SCHP ČR

Seminář: Budoucnost chemického průmyslu z pohledu nadcházejících legislativních změn

Svaz chemického průmyslu ČR ve spolupráci se Stálým zastoupením ČR při EU a pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR uspořádal dne 28.března 2023 v Bruselu seminář “Budoucnost chemického průmyslu z pohledu nadcházejících legislativních změn”.

 

Seminář určený pro poslance Evropského parlamentu, zástupce Komise a průmyslu byl zaměřen na aktuální témata připravované revize nařízení REACH a taxonomie pro udržitelné investice pro chemickou výrobu. Na semináři aktivně vystoupili: zástupce ministerstva životního prostředí ČR, zástupce Evropské komise, zástupce Evropského parlamentu a 2 představitelé regionálního chemického průmyslu.

Karel Bláha prezentoval stanovisko Ministerstva životního prostředí ČR k revizi nařízení REACH a CLP. Poukázal na exitující masivní rámec regulace chemických látek a na značnou časovou a věcnou náročnost revize tak složitého nařízení jako je REACH s úvahou, zda některá témata, jako je například zahrnutí polymerů pod REACH, v rámci revize řešit či je zcela vynechat.

Zhodnocení postoje Komise a Evropského parlamentu k přípravě a schvalování aktuální legislativy vyplývající s implementace Zelené dohody pro Evropu provedl ve svém příspěvku poslanec EP Ondřej Knotek. Zamýšlel se nad negativními dopady požadavků na dekarbonizaci, revizi REACH, taxonomie a další připravované legislativy na podniky. Upozornil, že výrazný tlak legislativních změn a technických požadavků, které z nich vyplývají, může vést ke snížení konkurenceschopnosti podniků v EU a následné deindustrializaci Evropy.

Zástupce Evropské Komise DG ENV Peter Korytár informoval o připravovaném návrhu taxonomie pro výrobu chemických látek a o celkovém kontextu návrhu. Představil základní východiska taxonomie a kritéria, které mají splněna, aby výroba byla z hlediska taxonomie vnímána jako udržitelná, tedy způsobilá pro výhodnější financování. Poukázal, že cílem návrhu není zakazovat výroby, které nesplňují kritéria taxonomie, ale zvýhodnit ty, které je splňují. Zamyslel se též nad otázkou, zda průmysl přistupuje k navrhované legislativě konstruktivně a nikoli pouze kriticky.

Zástupce svazu chemického průmyslu, reprezentující podnikatelskou sféru, Jan Mervart se zaměřil na navrhovanou změnu procesu povolování a omezování chemických látek v revizi nařízení REACH. Jako zkušený odborník na implementaci REACH do praxe upozornil na extrémní administrativní zátěž, která z REACH v současné době vyplývá a na fakt, že ani po mnoha letech fungování REACH není tato problematika ukotvena. Další revize tak jen zvýší zátěž na evropské podniky a změna principů pouze povede k rozvrácení dosud zavedených postupů.

Branislav Brežný, který zatupoval výzkum a vývoj napojený na podnikatelskou praxi, kriticky okomentoval navrženou taxonomii pro chemickou výrobu. Poukázal, že logika taxonomie je postavena nikoli na principu správného nakládání s chemickými látkami, ale na principu samotného nakládání s těmito látkami. Taktéž na praktických příkladech demonstroval, jak může návrh technických kritérií pro chemickou výrobu působit v praxi nelogicky a poškozovat průmysl, který dodržuje veškeré přísné legislativní požadavky.

Z následných dotazů účastníků semináře zazněly obavy z dopadu připravovaných regulací na evropský chemický průmysl, který čelí v souvislosti s implementací Zelené dohody pro Evropu a energetické krize závažným výzvám. Především se objevuje riziko odchodu výrobců a investorů z EU do jiných, méně regulovaných oblastí, což celkově povede k negativnímu dopadu na ekonomiku EU, ale I na životní prostředí.

Ředitel SCHP ČR Ivan Souček na závěr semináře upozornil na dokument Komise „Přechodová cesta chemického průmyslu“, který obsahuje plán pro chemický sektor na cestě k zelenému a digitálnímu přechodu do roku 2050. Poukázal, že rok 2022 byl přelomový v negativním slova smyslu, neboť do EU bylo poprvé v historii dováženo více chemických výrobků, než bylo vyváženo. Dále v kontextu realizovaného semináře připomněl slova nového českého prezidenta Petra Pavla: „…Nekomplikujme to jednoduché, nedělejme překážky, neztrácejme čas hledáním toho dokonalého, abychom nakonec neudělali nic. … Buďme proaktivní a přenesme to do dalších oblastí. Nečekejme, až větší státy přijdou s řešením. Kde je psáno, že rozumnější a schopnější jsou vždy největší? … Jsme středně velká země s jedinečnou polohou uprostřed Evropy. V důsledku toho máme často střízlivější pohled na svět než země s mocenskými ambicemi. ...Proto můžeme být významným hráčem spojujícím partnery podobné velikosti a myšlení. V Evropě je jich většina. Naučme se tuto pozici používat”.

Svaz chemického průmyslu České republiky tímto děkuje všem účastníkům i Stálému zastoupení ČR a MŽP ČR za příležitost uspořádat seminář. Zároveň doufá, že zajímavá diskuse na semináři bude mít pokračování v dalším jednání v rámci přípravy revise REACH a návrhu technických kritérii taxonomie pro chemickou výrobu a argumenty průmyslu budou zohledněny.

AJ překlad tiskové zprávy naleznete ZDE.

Záznam jednotlivých příspěvků, včetně prezentací řečníků:

 

 

Blaha_Changes in the EU Legislation_KB_Brussels 280323.pptx (491 kB)

Brežný_Taxonomy_Additional Criteria.pptx (733 kB)

Mervart_Prezentace_Brusel JM.ppt (198 kB)

Souček_Prezentace_Brusel AK_IS v1.ppt (301 kB)

EN_REACH_taxonomy_seminar_Brussels.pdf (77 kB)

Invitation _28. 3._ Future of the chemical industry in light of the upcoming legislative changes.pdf (237 kB)

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR