22. 11. 2023 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Zdroj: SCHP ČR

Seminář: 3 roky Strategie udržitelnosti chemických látek: budoucnost regulace chemických látek

Dne 22.11.2023 se na Ministerstvu průmyslu a obchodu uskutečnil seminář „3 roky Strategie udržitelnosti chemických látek: budoucnost regulace chemických látek“. Cílem semináře pro zástupce státní správy a průmyslu bylo představit aktuální pozici chemického průmyslu k nejdůležitějším tématům v rámci implementace Strategie udržitelnosti chemických látek (CSS), především revizi nařízení REACH a CLP. Seminář zorganizoval Svaz chemického průmyslu ČR (Svaz) ve spolupráci s firmou BASF a CEFIC. Moderátorem byl J. Procházka, Public Affairs and Communication Manager z firmy BASF.

V úvodním vystoupení ředitel Svazu I. Souček informoval o činnosti Svazu v oblasti chemické legislativy a implementace CSS. Stanoviska k jednotlivým návrhům jsou předávána příslušným ministerstvům a zveřejněna na webových stránkách Svazu. Dále I. Souček zmínil přípravu dokumentu Přechodová cesta chemického průmyslu pro Českou republiku.

Ředitelka oboru Průmyslové ekologie na MPO P. Kulhánková prezentovala revizi směrnice o průmyslových emisích, třetí a konečný trialog k návrhu se předpokládá 28. listopadu 2023. Implementace některých nových ustanovení směrnice bude postupná –primárně s novými závěry o BAT, sekundárně s vymezenými (podstatnými) změnami.

D. Drmac, manažerka REACH v CEFIC, představila současný stav revize nařízení REACH a CLP. Předložení návrhu revize nařízení REACH bylo odloženo a bude to úkol pro novou Komisi. D. Drmac dále uvedla, že mezi nejdůležitější témata pro průmysl v připravované revizi nařízení REACH patří registrace polymerů, faktor alokace směsí (MAF), reforma povolování/omezování, obecný přístup k řízení rizik (GRA) a koncept zásadního použití látek. Zdůraznila, že podle chemického průmyslu by mělo nařízení REACH zůstat klíčovou centrální regulací chemických látek, nikoliv „zavádění REACH“ do legislativy vztahující se na výrobky, jak se navrhuje.

J. Mervart ze společnosti DEZA, a.s. a člen představenstva Svazu se věnoval aktuální situaci ohledně povolování a omezování látek a praktickým aspektům navržené reformy povolování a omezování. Firmy často v žádosti o povolení deklarují, že náhrada není možná. Problémem je i množství žádostí o povolení, náročnost pro firmy a úřady.

J. Holomek, jednatel společnosti REGARTIS, představil činnost firmy a prezentoval téma audity chemické regulace a jejich přidané hodnoty pro firmy. REGARTIS má dlouhodobé zkušenosti s prováděním auditu chemické regulace ve firmách z různých sektorů průmyslu.

K. Bláha, ředitel odboru environmentálních rizik a ekologických škod na Ministerstvu životního prostředí, představil pozici MŽP k hlavním tématům Strategie - návrhu revize nařízení REACH a CLP. Dále krátce zmínil globální kontext managementu chemických látek – jednání IP 4 SAICM, Science- Policy Panel a Chemický program OECD.

Y. Miyata, senior manažerka CSS firmy BASF SE představila společnost a její aktivity v oblasti implementace Strategie. Rovněž zdůraznila nutnost inovací k náhradě chemických látek, aby splňovaly požadavky na cirkularitu, neutralitu z hlediska emisí skleníkových plynů, bezpečnosti pro zdraví a životní prostředí a další. Uvedla praktické příklady hlavních problémů revize nařízení CLP a REACH. Velkým problémem je například navržená větší velikost písma na štítcích, která by znamenala pro firmy výrazné technické problémy s tiskem etiket, jak bylo ukázáno na praktických příkladech.

Závěrem ředitel Svazu I. Souček shrnul odpolední setkání, kdy nejprve poděkoval zástupcům chemického průmyslu CEFIC a BASF za prezentaci odborných znalostí. Rovněž poděkoval zástupcům státní správy: ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva životního prostředí a ministerstva zdravotnictví, že si vyslechli vyřčené názory a komentáře. Uspořádané setkání je velmi důležité, v tom, že budeme připraveni použít některé argumenty při budoucím schvalování revize nařízení REACH a CLP.

Semináře se zúčastnilo 35 zástupců státní správy, podnikové sféry a zahraniční hosté.

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR