15. 4. 2020 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Autor: František Vörös – UNICRE Litvínov

První PVC z chemických recyklací na trhu

Polyvinylchlorid patří mezi nejstarší termoplasty s počátkem výroby ve třicátých letech minulého století u německé firmy IG Farben. Folie z PVC se na trh dodávaly pod obchodním označením Igelit. Dnes se již folie vyrábějí převážně z polyolefinů, avšak označení igelit se stále nesprávně užívá.

Tomuto polymeru jsem se věnoval v sérii článků o udržitelnosti plastů, které jsem publikoval v letech 2012 - 2015 v odborném časopise Plasty a kaučuk v čísle 3 - 4/2012, s. 68 - 72.

V současné době se z hlediska spotřebovaného množství PVC řadí s podílem na světové spotřebě 10 % na třetí místo za polyetyleny a polypropylen. Vyrábí se suspenzní nebo emulzní polymerací monomeru vinylchlorid. Pro jeho výrobu je výchozí surovinou přírodní sůl. Jednou částí vinylchloridu je etylen, který se vyrábí dominantně z ropy. V posledních letech v menších množstvích i z břidlicového plynu nebo z přírodního etylalkoholu. Hmotnost PVC je tvořena z 57 % z chloru a ze 43 % z etylenu.

Koncem loňského října oznámil čtvrtý největší výrobce PVC na světě – firma Ineos, resp. její dceřiná firma Inovyn, která disponuje kapacitou PVC ve výši 1,8 mil. tun/rok, že uvádí na trh pod obchodní značkou BIOVYN nejnovější generaci PVC – též značený jako bio-PVC.

Koncem letošního března společnost oznamuje, že produkt je vyráběn v německém závodě v Rheinbergu s kapacitou 320 tis. t/rok. Pro tuto výrobu používá etylen z parní krakovací jednotky sesterské společnosti Ineos Cologne. Ta pyrolyzuje produkt UPM BioVerno nafta od finské firmy Neste, která používá jako výchozí surovinu zbytky z výroby buničiny (talový olej).

Plná náhrada etyleny z ropných zdrojů se projeví v nižší emisi skleníkových plynů o 90 % oproti tradiční výrobě PVC.

V nizozemském závodě firmy Ineos v Beeku disponuje firma kapacitou PVC ve výši 250 tis. tun, přičemž obnovitelný etylen odebírá z krakovací jednotky odpadních plastů firmy Sabic – obr.

Společnost RSB (Roundtable on Sustainable Biofuels), která se zabývá udržitelností bio-materiálů, je světově uznávaná k posouzení souladu s kritérii udržitelnosti, certifikoval PVC Biovyn jako udržitelný.

Produkt má srovnatelné vlastnosti, včetně možnosti mechanických recyklací, s klasickým PVC. První aplikace Biovynu byla provedena pro kolekci podlahovin a sportovních povrchů u nadnárodní společnosti Tarkett, která působí ve více než 100 státech, včetně ČR.

Výrobky prokázaly, že může být plně nahrazeno PVC z fosilních zdrojů obnovitelnými zdroji, resp. produkty z odpadních plastů. PVC je pak téměř ze 100 % z přírodních zdrojů, pouze některá aditiva jsou fosilního původu.

Závěrem je nutno připomenout, že firma Ineos hraje nadále klíčovou roli v realizaci dobrovolného závazku Vinyl Plus, jehož cílem pro rok 2020 je mechanicky zrecyklovat 800 tis. tun odpadního PVC.

Foto: pixabay

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2022 SCHP ČR