11. 1. 2020 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Autor: Petr Jarolímek / Zdroj: Průmyslová ekologie s.r.o. / Cefic

Prosadí se v Evropské unii vodíková strategie?

Vodík bude hrát klíčovou roli při pomoci Evropě, aby dosáhla svých cílů v oblasti klimatické neutrality. 

Toto bylo poselství víceprezidenta Evropské komise Franse Timmermanse na fóru zúčastněných stran „Společného podniku pro palivové články a vodík (FCH JU)“ dne 21. listopadu 2019.

Jeho vyjádření přichází v době, kdy se zintenzivňují diskuse o potenciálu, který vodík má při podpoře přechodu Evropy ke klimatické neutralitě a kdy klesají ceny obnovitelné energie a v technologiích výroby vodíku je dosahováno pokroku.

Charles-Henri Robert, výkonný ředitel pro klimatickou změnu a energetiku evropské asociace chemického průmyslu Cefic, v komentáři k nedávnému vývoji řekl: „Věříme, že budoucnost evropského chemického průmyslu - zejména při přechodu na klimatickou neutralitu - bude úzce spojena s rozvojem vodíkové ekonomiky, protože náš průmysl je jak hlavním výrobcem, tak i spotřebitelem vodíku.“

Pro chemický průmysl je vodík již dnes široce používanou surovinou. Klimatický potenciál vodíku však závisí na způsobu jeho výroby. „K emisím našeho sektoru dnes značně přispívá konvenční výroba vodíku (zemní plyn přeměněný na vodík pomocí Steam Methane Reforming). Průmysl má již dnes technické schopnosti vyrábět vodík šetrný ke klimatu pomocí alternativních výrobních metod, ale výrobní náklady jsou ve srovnání s konvenční výrobou vodíku příliš vysoké.“

„Žijeme v zajímavé době, jelikož Evropská komise zvažuje politické návrhy, ve kterých by vodík mohl hrát ústřední roli."

Aby se uvolnil potenciál vodíku šetrného ke klimatu, potřebuje Evropská unie vodíkovou strategii, která podpoří především alternativní způsoby výroby, a učiní tak klimaticky přijatelný vodík dostupným. Jakmile se vodík šetrný ke klimatu komerčně prosadí - se sníženými výrobními náklady a podporou infrastruktury – je dle Ceficu zřejmé, že může pomoci snížit stopu skleníkových plynů chemického průmyslu.

Vývoj a zavádění vodíku šetrného ke klimatu ve velkém měřítku bude vyžadovat pečlivě vypracovanou politickou podporu, ale za správných podmínek může chemický průmysl napomoci, aby se evropské vodíkové hospodářství stalo skutečností. „Žijeme v zajímavé době, jelikož Evropská komise zvažuje politické návrhy, ve kterých by vodík mohl hrát ústřední roli. Cefic se těší na spolupráci s novou komisí s cílem zajistit, aby výroba a používání čistého vodíku v celé Evropě uspěly,“ uzavřel Robert.

 

OHLEDNĚ VODÍKOVÉ VIZE CEFICU SI PŘEČTĚTE ZDE

 

ilustrační foto/publicdomainfiles

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR