Projekt „BEAGLE“ – HORIZON EUROPE

.

Realizace: 1.1.2024 – 31.12.2026

Cíle:

BEAGLE navrhuje inovativní metodiku pro vytváření hodnoty na základě využití výsledků výzkumu s využitím strategie modrého oceánu. Zkoumá nové tržní mezery podporou udržitelných hodnotových řetězců na nevyužitých trzích a zároveň podporuje převratné synergie a inovace. Toho bude dosaženo vybudováním sítě BEAGLE složené ze 3 univerzit, 1 technologického centra, 1 manažera inovačních komunit a 4 průmyslových klastrů s pracovním plánem, který bude realizován za aktivní účasti 240 odborníků ze 7 evropských zemí, a to jak inovátorů (z průmyslu), tak výzkumných pracovníků (akademické sféry a technologických center). K propojení a interakci v této komunitě A-I BEAGLE jsou vyzvány různé obory, odvětví a geografické oblasti (především ty ze zúčastněných subjektů). Cílem je do konce projektu odhalit 20 nových tržních nik, tzv. modrých oceánů, a spoluvytvořit 20 inovačních návrhů s konkrétními cestovními mapami. Pro usnadnění spoluvytváření experimentu bude vytvořeno 12 smíšených týmů, odborní výzkumní pracovníci a úředníci TTO z akademické sféry a technologického centra se spojí s manažery klastrů a jejich zástupci z průmyslových klastrů. Plánují se tři fáze: I) objevování příležitostí prostřednictvím spolutvorby (workshopy, průzkum, rozhovory, video-fakty, systémové inovační přístupy); II) spolutvorba inovačních návrhů; a III) konsolidace 20 nových inovačních tržních nik, které přilákají investice. Specializované tržiště propojené s platformou F6S (4,4 milionu členů) usnadní realizaci projektu a jeho další sdílení výsledků a získaných zkušeností, zajistí jeho kontinuitu po skončení období financování projektu.

Role SCHP ČR je zajištění role průmyslového partnera pro vybrané okruhy řešení.

Projekt předpokládá zaměření na metodiku a uplatnění inovačních projektů: „Creation of medium-term innovation-demand through video-factsheets (post-project: Creating new products and new services in untapped markets, exploiting IPR licenses and creating start-ups) “.

SCHP ČR se zapojil jako „průmyslový partner“ do projektu iniciovaného španělskou universitou Rovira i Virgili a podpořeného Západočeskou Universitou v Plzni.

Účastníci projektu:

Metodická cesta projektu

Fáze I
Identifikace příležitostí prostřednictvím společných aktivit (video-informační listy, workshopy, průzkum, rozhovory).

Fáze II
Spoluvytváření návrhů inovací

Fáze III
Konsolidace zhodnocení znalostí ve formě akčního plánu (cestovní mapa k formalizaci vhodného vzorce spolupráce v oblasti výzkumu a inovací, jakož i konceptualizace projektu, návrhu a přípravy návrhů programů financování evropské politiky soudržnosti nebo nástroje obnovy a odolnosti jako jiné nástroje EU.

Zajišťované činnosti ze strany SCHP ČR

  • Zajištění mapování osvědčených postupů v oblasti sítí zhodnocování znalostí (technologické inovace nebo postup hodnocení příležitosti?)
  • Analýza Top-down a mapování témat
  • Účast ve smíšených pracovních týmech (projektový souhrnně / ZČU+SCHP ČR / 12 týmů?)
  • Zajištění otevřené výzvy k náboru účastníků programu pro čisté technologie v rámci členské základny Svazu a národních technologických platforem
  • Spolupráce na zpracování soupisu příležitostí k tvorbě hodnoty (technologické inovace)
  • Zajištění vytváření video informačních přehledů o poptávce po inovacích prostřednictvím externích partnerů (využití mediálních partnerů SCHP ČR a existujících videí členů SCHP ČR – externí budget)
  • Zajištění podpory vazeb mezi akademickou obcí a průmyslem v rámci členské základny Svazu a národních technologických platforem
  • Podpora vytváření smluvních vztahů pro aktivity v oblasti výzkumu a inovací s aktivním využitím vazeb v rámci národních technologických platforem
  • Spolupráce na vytváření individuálních akčních plánů tvorby hodnot (technologické inovace) – část z 20 – cca 5-7
  • Spolupráce při vytvoření komunikačního plánu a šíření informací a jeho realizaci prostřednictvím webu SCHP ČR a PS a výborů
  • Zajištění interní komunikace a zapojení projektu v rámci členské základny Svazu prostřednictvím webu SCHP ČR a PS a výborů
  • Součinnost při zapojení externích zúčastněných stran a kontakt s příslušnými iniciativami zejména se zapojení národních technologických platforem
  • Zajištění zpracování plánu a činnosti monitorování, replikace a maximalizace dopadů

Realizace projektu předpokládá zapojení vybraných expertů z řad členských společností a národních technologických platforem v řešení projektu, v souladu s jeho rozpočtem a podílem SCHP ČR.

Realizace projektu: leden 2024 – prosinec 2026

PR_ BEAGLE_KOM_1.pdf (1271 kB)

Pracovní balíček WP2:

Stěžejním tématem v současné fázi projektu pro konsorcium projektových partnerů je plnění úkolu 2.2, který si klade za cíl vytvořit databázi (alespoň 40 nově identifikovaných tržních příležitostí) a vybrat z nich 12, které dále rozpracují smíšené expertní týmy (úkol 2.3), které se zabývají zajištěním poptávky (zástupci průmyslu včetně SCHP ČR) a nabídky (akademická sféra) konkrétních technologických inovací navazujících na vybrané tržní příležitosti.

V této souvislosti vypracoval SCHP ČR ve spolupráci s Technologickou platformou popis nové tržní příležitosti, kterou je „Přeměna odpadního CO2 s H2O na uhlovodíky (syntetická paliva a/ nebo jiné chemikálie)“, která byla projektovým konsorciem zařazena mezi 12 vybraných témat, která budou v rámci projektu dále rozvíjena až do fáze návrhů konkrétních inovací ve spolupráci mezi průmyslem a akademickou sférou.

SCHP ČR se v dalším kroku zapojí do náboru (prostřednictvím otevřené výzvy) profesionálů, výzkumníků i inovátorů, kteří budou rozděleni do 12 týmů, které odpovídají dvanácti identifikovaným příležitostem na trhu, Těchto dvanáct oblastí je:

  1. Obnovitelná energie s umělou inteligencí
  2. Kybernetická bezpečnost vylepšená za pomoci umělé inteligence
  3. Personalizované zdraví
  4. Hodnocení kredibility založené na umělé inteligenci
  5. Doručování drony
  6. Analýza spotřeby energie podporovaná umělou inteligencí
  7. Centra udržitelné mobility
  8. Decentralizovaná obnovitelná energie
  9. Zásobovací řetězce „Z farmy na vidličku“ (F2F)
  10. Přeměna odpadního CO2
  11. AI & IoT pro Smart Cities
  12. Cirkulární zemědělství a obaly.

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR