10. 9. 2022 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Zdroj: SCHP ČR

Výzva organizací chemického průmyslu ve střední a východní Evropě týkající se cen energií

Chemický průmysl v Evropě je jedním z klíčových prvků ekonomiky. V současné době všichni čelíme výzvám, které souvisejí s hospodářskou a energetickou krizí způsobenou pandemií a válkou na Ukrajině. Řada sankcí uvalených Evropskou unií na Rusko nutí evropský chemický průmysl čelit neznámým výzvám.

Chemický průmysl jako energeticky náročné odvětví je vážně postižen probíhající energetickou krizí, která by mohla mít vážný dopad na celé hodnotové řetězce a ohrozit evropskou průmyslovou základnu a obecněji dostupnost základních produktů. Výrobky dodávané chemickým průmyslem jsou nejen klíčové pro fungování ostatních průmyslových odvětví, ale - díky svému širokému využití - také zásadní pro zajištění například potravinové bezpečnosti nebo zdravotní nezávadnosti celé společnosti.

Navrhovaná opatření:
1. Co nejrychlejší omezení cen energie. Strop lze uplatnit různými způsoby (omezení inframarginálních zdrojů/dotace ceny zemního plynu pro výrobu elektřiny) a jeho náklady lze v případě potřeby rozložit v čase. Pokles cen energií nejen ochrání zákazníky, ale bude mít i pozitivní makroekonomický dopad, neboť přispěje ke snížení rekordu způsobeného nutností zdražovat výrobky v důsledku vysoké ceny energií.
2. Zavedení motivačního systému pro podniky (velké, střední i malé) k úsporám zemního plynu nabídkou finančních kompenzací formou aukcí za dobrovolné snížení spotřeby, aby bylo k dispozici více zemního plynu pro domácnosti, nemocnice či školy apod. Zavedení systémů podporujících krátkodobé přerušení dodávek a flexibilitu reakce na poptávku a kriticky podporujících dlouhodobé omezení péče a údržby, aby se zvýšila šance na přežití ovlivněných provozů.
3. Dočasné pozastavení obchodování s emisními povolenkami (ETS) nebo omezení jejich ceny na úroveň, která nepodporuje dramatický nárůst cen energií.
4. Schválení programu na pomoc podnikům podle dočasného rámce státní podpory EU rovnoměrně v celé EU, neboť se jedná o vhodný dodatečný podpůrný nástroj zejména pro malé a střední podniky.
5. Zintenzivnění podpory technologické a klimatické transformace průmyslu, včetně přechodu na alternativní paliva. Dotační programy na podporu investic souvisejících se snižováním energetické účinnosti.
6. Dočasné rozšíření možnosti využívat fosilní paliva (uhlí, topný olej) pro výrobu elektřiny. Úprava pravidel a povinností v oblasti životního prostředí.

 

Polská komora chemického průmyslu
Svaz chemického a farmaceutického průmyslu Slovenské republiky
Svaz chemického průmyslu České republiky
Svaz maďarského průmyslu
Obchodní a průmyslová komora Srbska

 

 

9.9.2022

 

2022_09_09_Appeal by the organizations of the chemical industry in Central and Eastern Europe regarding energy prices.pdf (173 kB)

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR