4. 11. 2021 / Chemie kolem nás / Zdroj: BorsodChem

PMDETA pro výrobu matrací

Asi každý z nás ví, že spánek je jednou z nejdůležitějších aktivit v lidském životě. Jedná se o klíčovou formu odpočinku, který naše tělo potřebuje, aby mohlo fungovat na 100%. Není proto žádným překvapením, že kvalitu spánku velmi ovlivňuje matrace, na které den co den spíme. Věděli jste, že pro zdravý spánek jsou vhodné matrace s paměťovou pěnou? A také, že se do nich používá chemikálie pentametyldietylenetriamin zvaná PMDETA? Pentametyldietylenetriamin (PMDETA) je bezbarvá nebo lehce nažloutlá kapalina s typickým silným aminovým zápachem. Používá se jako katalyzátor při výrobě polyuretanových pěn a při výrobě tvrdidel na bázi epoxidových pryskyřic.

Pentametyldietylentriamin (PMDETA) je vyráběn v BC MCHZ od října roku 2003, kdy byla uskutečněna první provozní zkouška na univerzálním reaktoru pro výrobu DMCHA. Během 14 let se postupně výroba a prodej PMDETA zvyšovaly z původních jednotek tun na současnou výrobu několik stovek tun ročně.

PMDETA byla vyvinuta v podnikovém výzkumu od la­boratorních testů přes pokusy na modelovém zařízení. PMDETA se vyrábí hydrogenační metylací dietylentri­aminu formaldehydem na tabletovaném katalyzátoru v kontinuálním uspořádání. Reakční směs se zpracová­vá vsádkovou rektifikací ve vakuovém režimu.

PMDETA je terciární aminový katalyzátor, který se po­užívá v polyuretanovém průmyslu (zejména na výrobu tuhých pěn – např. matrace s paměťovou pěnou). Jed­ná se o napěňovací katalyzátor, své uplatnění najde také v polyizokyanurátových izolačních materiálech (např. izolace domů).

Společně s dalšími PU katalyzátory přispívá PMDETA k rozšiřování prodeje těchto látek v rámci kompletová­ní ucelenějších balíčků (tzv. system house, zásilky „na míru“ pro konečné uživatele aj.).

 

 

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR