5. 3. 2025 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Zdroj: SCHP ČR

Otevřený dopis zástupců SCHP ČR předsedkyni Evropské komise U. von der Leyen ke Clean Industrial Deal

Vážená paní předsedkyně,

V minulém týdnu se zástupce našeho Svazu, který representuje chemický průmysl jako jednoho z nejvýznamnějších průmyslových odvětví, zúčastnil druhého setkání energeticky náročného průmyslu organizovaného sdružením Cefic v Antverpách a musíme vyjádřit velké zklamání jak nad iniciativou Clean Industrial Deal, tak i nad jeho prezentací.

Z obojího je zřejmé, že jste jako politici nepochopili závažnost situace. Na jedné straně jste ve svém prohlášení sdělila, že Vám první Antverpská schůzka před více než rokem otevřela oči a ukázala, že se Evropa neubírá ve své průmyslové politice správným směrem, na straně druhé jste za toto období pro změnu směru a pro zastavení deindustrializace Evropy neudělali téměř nic. Stále s úsměvem hovoříte o nezbytnosti dosáhnout cílů v dekarbonizaci do roku 2050 i přesto, že za posledních několik týdnů došlo k dramatickým geopolitickým změnám doprovázeným odklonem USA od dekarbonizace následovaným prohlášením řady nadnárodních firem jako je BP nebo Total a ExxonMobile, které mění své dekarbonizační cíle jak co do výše, tak času realizace. Ignorujete skutečnost, že jiné regiony a kontinenty buď neřeší dekarbonizaci vůbec anebo počítají s její implementací až v horizontu 2060 až 2070. EU přes řadu výzev stále zůstává „slepým průkopníkem“ dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050 a ignorujete, že minimálně vnitrozemské státy a v nich působící firmy ženete do ekonomické propasti.

Nereagujete ani na alarmující fakta, které dostáváte od různých segmentů či firem. Jako příklad Vám můžeme připomenout antverpský příspěvek Accelor, který oznámil další pokles výroby oceli v EU v roce 2024 o 9 mil. t. Zástupce Aluminium sektoru vám připomněl, že od roku 2020 klesla výroba hliníku v EU o 50% nebo slova Petera Huntsmana, kdy jedinou změnou za uplynulý rok v jeho evropské firmě bylo propuštění 30% zaměstnanců a přesun výroby z Evropy do USA. Evropský chemický průmysl, který je nutnou podmínkou pro zachování soběstačnosti v oblasti zdravotnictví, baterií či vojenské výroby a dalších odvětví zde nebude existovat!

Komise při návrhu klimatických cílů má postupovat dle znění čl. 4 odst. 5 bod d) e) f) g) h) Nařízení č. 2021/1119, tedy Komise musí zohlednit nákladovou a hospodářskou efektivnost, konkurenceschopnost hospodářství u odvětví, u nichž hrozí největší riziko úniku uhlíku, nákladově účinné a bezpečné technologie, které je možné rozšiřovat, a dostupnost a bezpečnost dodávek energie. Místo abyste urychleně přijali opatření, stále mluvíte o politikách a v budoucím čase. Vaše WILL DO musí být okamžitě změněno na WE DO nebo ještě lépe WE HAVE DONE. Není již čas a na vaše přání se zase v přátelské atmosféře potkat v Antverpách za rok a sdělit si co je nového, již vůbec nemusí dojít: nebude s kým. Návrh EK na založení Decarbonization Bank a gigantického přerozdělování peněz získaných z EU ETS nebude nikdy fungovat, protože žádná veřejná subvence nemůže dlouhodobě nahradit návratnost investic založených na tržních principech. Vytvářet další dotační politiky v duchu H2 Bank, Net Zero Act apod.  se nadále od tržních principů odklání. Je to jen další byrokracie a nástroj k přerozdělování prostředků, které si komise bere od podnikajících subjektů v podobě různých daní. Uvědomujete si, že když tyto subjekty nebudou prosperovat, vy tak jako tak žádné prostředky na přerozdělování mít nebudete?

Zásady výše uvedeného Nařízení zcela nejsou naplněny a současný vývoj naprosto vyvrací nákladovou a hospodářskou efektivnosti zejména u energeticky náročných odvětví, a proto Vás tímto vyzýváme ke zvážení okamžité implementace těchto zásadních změn evropské politiky:

  • Prodloužení dosažení cíle uhlíkové neutrality min. do 2060
  • Zrušení všech dalších cílů pro snížení emisí nad rámec 55% úspor a zrušení dosažení náhrady 42% fosilních energetických zdrojů obnovitelnými v roce 2030
  • Zásadní změna systémů EU ETS 1 i 2 (vyřazení finančních investorů ze systému obchodování, zastropování ceny povolenky, zavedení principu kompenzace snižování emisí do výše platby za nakupované povolenky pro energeticky náročné průmysly apod.)
  • Snížení ceny elektřiny a plynu pro energeticky náročný průmysl na srovnatelné ceny v USA a v Číně a reálné, nikoli pouze proklamované, zavedení jednotného trhu s energiemi v celé EU
  • Hromadná a rychlá eliminace podstatné části regulatorních předpisů omezujících podnikání v EU, vč. zastavení implementace ESG pro všechny firmy včetně velkých korporací

Potřebujeme zásadní změnu prostředí, podporující podnikavost, ekonomickou návratnost a efektivitu volající po inovacích a podporující zdravou motivaci všech napříč celou společností, od občanů až k průmyslu, a ne další proklamace.

 

Za Svaz chemického průmyslu ČR:      Prezident Svazu D. Tamchyna           

                                                                  Viceprezident Svazu P. Cingr             

                                                                  Ředitel Svazu I. Souček                            

 

Co:        Úřad vlády ČR

               Cefic

               Hospodářská Komora ČR

               Svaz průmyslu a dopravy ČR

               Stálé zastoupení ČR při EU

 

---

#CleanIndustrialDeal

Příspěvek na LinkedIn 

 

Antwerpy_Dopis CID_AJ_final.pdf (1151 kB)

Antwerpy_Dopis CID_ČJ_final.pdf (1156 kB)

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2025 SCHP ČR