7. 3. 2022 / Chemie kolem nás / Zdroj: Linde Gas

Linde Gas pomáhá už 30 let růst českému průmyslu

Společnost Linde Gas slaví v letošním roce třicáté výročí vstupu na český a slovenský trh. Její mateřská firma Linde plc je celosvětovým lídrem v oblasti dodávek technických plynů a zároveň největší chemickou firmou světa. A Linde se daří i v tuzemských podmínkách. Společnost provozuje v České republice sedm výrobních závodů, má 600 zaměstnanců a za 30 let působení investovala téměř dvacet miliard korun. Kulaté výročí letos oslavila otevřením nové moderní plnírny speciálních plynů.

„V České republice jsme největším výrobcem a dodavatelem technických, medicinálních a speciálních plynů. Našim zákazníkům nabízíme inovativní řešení a technologie. Disponujeme také nejširší prodejní sítí technických plynů a příslušenství v České republice, jsme tak pro naše zákazníky vysoce flexibilní a zároveň jim dokážeme nabídnout služby šité na míru dle jejich potřeb a preferencí,“ říká generální ředitel Ing. Petr Partsch.

 

S produkty Linde se lze setkat ve strojírenství, metalurgii, chemickém a potravinářském průmyslu, automobilové výrobě nebo třeba ve zdravotnictví, kde společnost dodávala do nemocnic život zachraňující kyslík pro pacienty s Covid-19. Bez plynů od Linde se například také neobejde čepování piva nebo balení potravin. To potvrzuje generální ředitel Ing. Petr Partsch: „Pracujeme s velmi rozmanitým portfoliem zákazníků, přičemž každý z nich vyžaduje specifický přístup. Akreditovanými laboratořemi s požadavky na speciální kalibrované plyny počínaje a výrobními závody typu Třineckých železáren, s potřebou výstavby zásobníků a nepřetržitou dodávkou plynů, konče.“

 

Vyrůstat z tradice 

 

Výroba technických plynů má v České republice a na Slovensku dlouholetou tradici, která sahá až do přelomu    19. a 20. století. V novodobé historii byl zásadním milníkem rok 1950, kdy byl založen národní podnik Technoplyn Praha, sdružující většinu produkce technických plynů v tehdejším Československu. Po pádu komunistického režimu bylo nezbytné najít pro Technoplyn strategického zahraničního partnera, kterým se v roce 1991 stala společnost Linde AG. Zahraniční partner přinesl společnosti moderní know-how a potřebné investice.

 

Bez investic by to nešlo 

 

Mezi první investice patřily provozy na dělení vzduchu, plnírna speciálních plynů a moderní aplikační centrum. Velkých změn se dočkala i prodejní síť. V roce 2003 byly otevřeny první odborné prodejny PROFIHAUS, kterých je dnes 23 a celkově si lze koupit produkty Linde na 180 místech v Česku. V roce 2007 byla spuštěna první plnírna medicinálních plynů v ČR. Další přelom v třicetileté historii společnosti přišel v roce 2009, kdy bylo v moravskoslezské Ropici uvedeno do provozu ROC centrum (Remote Operation Centre), odkud se dálkově řídí výroba v závodech Linde v části Evropy a na Blízkém východě. V témže roce byla v Neratovicích otevřena první a dosud jediná vodíková čerpací stanice u nás. Největšími investicemi Linde Gas v novém tisíciletí pak byly stavby moderních zařízení na dělení vzduchu ve Vřesové a v Třinci, které patří k největším výrobním zařízením technických plynů ve střední a východní Evropě.

 

 

Dárek k výročí. Nová investice.

 

Po třech letech intenzivních příprav byl letos 7. října spuštěn jeden z nejmodernějších provozů svého druhu na světě, nová výrobna speciálních plynů v Praze. Celková investice ve výši téměř 10 milionů eur vytvořila 24 nových pracovních míst. Z pražského závodu jsou kromě českých zákazníků zásobovány i sousední země. Tím ale investice nekončí. Linde pracuje na rozšíření již zmiňovaného specializovaného ROC centra v Ropici. Toto centrum pracuje s autonomními systémy a je představitelem Průmyslu 4.0. Společnost Linde s projektem PlantWatch v letošním roce dokonce získala od Svazu průmyslu a dopravy Cenu za Průmysl 4.0. Firma nabídne v rámci rozšíření centra další desítky pracovních míst pro vysoce kvalifikované zaměstnance.

 

„Být jedničkou znamená nestát na místě. Naše společnost ušla za uplynulých 30 let opravdu velký kus cesty. Podařilo se zrealizovat mnoho úspěšných projektů a vybudovat si široké portfolio zákazníků, jejichž spokojenost je pro nás nadále prioritou. To ovšem neznamená, že máme hotovo. Připravujeme řadu dalších nových projektů, ať už z oblasti digitalizace nebo ochrany životního prostředí, kde rozšiřujeme nabídku produktů vyrobených výhradně z obnovitelných zdrojů. Budoucí vývoj firmy také vidíme v oblasti mohutného rozvoje vodíkové mobility, kde chce Linde být klíčovým dodavatelem zařízení na jeho výrobu a distribuci,“ zdůrazňuje generální ředitel Ing. Petr Partsch.

 

 

 

Věděli jste, že Linde Gas vlastní více než 500.000 tlakových lahví? Pokud by se tyto lahve postavily vedle sebe, délka jejich řady by byla 110 kilometrů. To zhruba odpovídá cestě z Prahy do Liberce. 

 

O Linde Gas

Linde Gas Česká republika je součástí společnosti Linde plc, celosvětového lídra v oblasti technických plynů, který působí ve více než 100 zemích světa. Její obrat v roce 2020 byl 27 mld. USD. V České republice je lídrem v dodávkách technických, medicinálních a speciálních plynů. Disponuje nejširší prodejní sítí technických plynů a příslušenství v České republice. Obrat společnosti přesahuje 5 miliard korun ročně.

Společnost Linde Gas dlouhodobě prosazuje do svých výrobních procesů automatizaci, digitalizaci a nyní i umělou inteligenci. Díky tomu v letošním roce získala první Cenu za Průmysl 4.0 od Svazu průmyslu a dopravy ČR se systémem PlantWatch.  

 

 

Více informací o společnosti naleznete na www.linde-gas.cz a www.linde.com

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR