4. 3. 2025 / ARCHIV ČLÁNKŮ
Dne 3. 3. 2025 vystoupil J. Suchý na konferenci v Poslanecké sněmovně PČR věnované problematice EU ETS. V rámci své prezentace kriticky hodnotil aktuální podobu EU ETS I a připravovaného EU ETS II, součástí prezentace byly rovněž návrhy možných úprav úprava a reforem EU ETS tak, aby byl přijatelnější pro průmysl.
Prezentace "EUETS z pohledu chemie - nechme zpracovatelský průmysl nadechnout!" se zaměřuje na hlavní problémy, které současný systém EU ETS přináší pro průmysl.
Cena povolenky od roku 2021 do roku 2025 osciluje mezi 70 a 100 EUR, což je až pětkrát dražší než hodnoty do roku 2020. Cena energií je také výrazně vyšší než před rokem 2020. Revize EU ETS počítá s lineární redukcí množství povolenek a redukcí povolenek zdarma, což bude dále zvyšovat tlak na cenu. Od roku 2026 začnou sektory v rámci CBAM ztrácet povolenky zdarma rychleji než sektory mimo CBAM, což ovlivní strategické sektory jako výroba hnojiv, železa, hliníku a dalších. Situace ve státech mimo EU, kde sídlí hlavní konkurence, je odlišná, s výrazně levnější energií a zdroji a minimálním zpoplatněním uhlíku.
Prezentace také navrhuje několik opatření pro revizi systému ETS.
Krátkodobě by měla být využita rezerva tržní stability pro zajištění poklesu ceny povolenky a následně upravit systém ETS tak, aby nebyl volatilní a umožnil investorům kalkulovat s určitou cenou povolenky v rámci investiční přípravy. Je potřeba analyzovat příčiny vysoké ceny povolenky včetně dopadu spekulativních obchodů na cenu. Jedním z návrhů je omezit okruh osob, které mohou s EUA obchodovat, a omezit cenu povolenky stropem.
Dalším návrhem je, aby podniky, které aktivně investují do energetických úspor a snižování uhlíkové náročnosti, měly možnost investice namísto vyřazování povolenek – tedy aby si firmy mohly vybrat, zda si buď koupí požadované množství povolenek, nebo zda investují odpovídající množství finančních prostředků přímo do projektů čistých technologií - bez finančních zdrojů nelze dekarbonizovat!
Za neméně důležité považuje potřebu kromě financování CAPEX řešit i financování OPEX. Provozní náklady nemohou být postaveny pouze na „úspoře za povolenku“, ale též na přiměřeném zisku z produktu s nižší emisní stopou. Zároveň je potřeba pro udržení konkurenceschopnosti průmyslu zachovat v ČR systém kompenzací nepřímých nákladů na cenu povolenky a zabránit jejich nahrazení režimem CBAM, dokud tento nebude spolehlivě fungovat.
Pozvánka s programem a odkazem na záznam konference níže:
Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9
IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725
+420 283 290 786