Aktivita č. KA1: Benchmark Visit a BOZP- zkušenosti
Základem aktivity bude studium a analýza dostupných materiálů o problematice řízení procesů BOZP a Benchmark Visits a dotazníkové šetření u společností chemického průmyslu:
Aktivita č. KA2: Příprava Benchmark Visits BOZP v chemickém průmyslu
Výsledky aktivity KA1 budou základem pro vypracování podrobného návodu pro používání nástroje Benchmark Visit pro zvyšování efektivity a účinnosti procesů BOZP, pro předcházení rizik vzniku pracovních úrazů. Do zpracování příručky budou zapojeni jak odborníci na Benchmark Visits, tak odborníci na problematiku BOZP z různých profesních oblastí. Součást realizačního týmu budou specialisté na BOZP ze Svazu chemického průmyslu ČR, z Odborového svazu ECHO a z výrobních chemických společností. Tím budou podchyceny veškeré zájmové skupiny z pohledu předcházení rizik vzniku pracovních úrazů a nemocí z povolání. Během této aktivity budou vybrány společnosti z chemického průmyslu, u kterých budou provedeny pilotní Benchmark Visits, budou sestaveny scénáře návštěv s ohledem na zaměření společností a na jejich velikost. Příprava bude zahrnovat jak instrukce pro společnost, která bude organizovat návštěvu, tak i pro její účastníky, dále způsoby vyhodnocení aktivity (dotazníkové šetření).
Výstupem aktivity bude návrh příručky.
Aktivita č. KA3: Realizace Benchmark Visits
Ověření zpracované příručky pro realizaci Benchmark Visits v oblasti BOZP pomocí pilotního projektu, který bude realizován u minimálně tří společností z chemického průmyslu. Tyto budou mít různé zaměření své činnosti (výroba, logistika, ...) a budou různé dle definice velikosti podniku (malé, střední, velké). Realizační tým projektu společně se zástupci hostitelské společnosti připraví Benchmark Visit pro cca 10 účastníků (zástupci firem, škol, organizací) s pomocí zpracované příručky (viz. KA2). Během Benchmark Visits prezentují zástupci hostitelské společnosti své inspirativní zkušenosti a návrhy ke zlepšení procesů BOZP, osvědčená a zavedená řešení, včetně nápravných a preventivních opatření. Součástí Benchmark Visit je i návštěva výrobních, logistických, laboratorních nebo administrativních prostor. Návštěvníci naopak přinášejí hostitelské společnosti pohled zvenku na jejich procesy BOZP a poskytují doporučení z jejich pohledu. Hostitelské společnosti a účastnící tak sdílejí nejlepší postupy v oblasti BOZP, odpovědné péče, zlepšování a inovace, informace o nových technologiích. Učí se navzájem.
Výstupem aktivity budou 3 realizované pilotní Benchmark Visits, každý pro min. 8 účastníků.
Aktivita č. KA4: Příručka Benchmark Visits BOZP v chemickém průmyslu
Pilotní projekt minimálně ve třech chemických společnostech různého zaměření a velikosti ověří navrženou metodiku (příručku) pro provádění Benchmark Visits v oblastech BOZP (viz. klíčové aktivity KA2 a KA3). Po zapracování všech připomínek z pilotních projektů bude příručka finalizována, graficky zpracována a vytištěna. Distribuce příručky (tištěná i elektronická verze) bude v rámci členské organizace SCHP ČR a SP ČR.
Výstupem aktivity bude návod/příručka.
Aktivita č. KA5: Školení pro managery BOZP (TOP managery, pracovníky provozu, učitele chemie, studenty)
Na základě výstupů z předchozích klíčových aktivit bude připravena série školení zaměřených na managery BOZP, TOP managery chemických společností, učitele a studenty chemických škol, zástupce státní zprávy a oborových organizací s cílem motivovat je k implementaci a využívání postupů Benchmark Visits v oblasti prevence rizik a neustálého zlepšování procesů bezpečnosti práce.
Výstupem bude série 3 vzorových školení.
Aktivita č. KA6: Konference k projektu
Transfer poznatků z Benchmark Visits v kombinaci s neustálým zlepšováním procesů v oblasti BOZP získaných během celého projektu a taktéž výstupy z realizovaného projektu budou prezentovány na odborné prezenční konferenci, eventuelně online konferenci (v závislosti na pandemické situaci). Tzn. konference bude zahrnovat syntetizované odborné poznatky z dotčených oblastí procesů a vzdělávání a konkrétní a věcné poznatky z realizovaných klíčových aktivit projektu. Konference bude příležitostí ke sdílení zkušeností a vytvoření kontaktů mezi účastníky
Výstupem z konference budou podklady k závěrečné evaulaci celého projektu.
Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9
IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725
+420 283 290 786