12. 10. 2018 / ARCHIV ČLÁNKŮ

Kazašská mise navštívila Svaz chemického průmyslu ČR, aby navázala spolupráci

Představitelé kazašského Svazu chemického průmyslu (KazChimProm) navštívili v minulém týdnu Českou republiku. Jednalo se o dosud jedinou návštěvu kazašské delegace, která vyplynula z mise českých podnikatelů a exportérů do Astany v rámci výstavy EXPO 2017, která proběhla v loňském roce.

Mise představitelů KazChimProm organizovaná Svazem chemického průmyslu České republiky a Velvyslanectvím ČR v Astaně za finanční podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se uskutečnila ve dnech 1. - 5. 10. 2018. Pro kazašskou delegaci, kterou vedl výkonný ředitel svazu Timur Nugmanov, byl připraven velmi bohatý program. Po dvoustranných rozhovorech proběhnuvších v sídle Svazu chemického průmyslu ČR v Praze a na Velvyslanectví Republiky Kazachstán v Praze odjela delegace na dvoudenní návštěvu veletrhu Plastex a Profintech v Brně.

Tam se uskutečnila jednání se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu Václavem Lídlem a Olgou Chroustovskou, představitelkou České exportní banky Zuzanou Šejtkovou, zástupcem ředitele sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR Pavlem Fárou, a produktovým manažerem Unipetrolu RPA s.r.o. Ladislavem Palovským. Poslední den společných jednání hosté navštívili i výrobní podnik Synthos Kralupy a vědecký Technopark Kralupy.

Právě v kralupském Technoparku proběhlo setkání představitelů českého a kazašského chemického průmyslu, které bylo zakončeno podpisem memoranda o spolupráci mezi oběma svazy.

S kazašskou delegací za Svaz chemického průmyslu České republiky jednali ředitel svazu Ivan Souček a projektový manažer Jan Kvarda, všech jednání se účastnil rovněž zástupce velvyslankyně ČR v Astaně Ladislav Steinhübel.

Prezentovali se zde i zástupci českých firem: Unipetrol a.s. (Ivan Gončar), Explosia a.s. (Pavol Baka, Kamil Dudek), ReachSpektrum s.r.o. (Jan Holomek), Technoexport a.s. (Edmond Seghman), jenž jsou členy SCHP ČR. Přítomni jednání byli i zástupci velvyslanectví Republiky Kazachstán v ČR (Magzhan Ilimzhan) a Kazachstánsko-české smíšené obchodní komory (Yevgeniy Tsoy). Nadace Unipetrol nabídla přípravu kazašských expertů v ČR, výměnu studentů a obchodní spolupráci, firma ReachSpektrum prezentovala své služby při standardizaci legislativy chemického průmyslu, které by v Kazachstánu mohla poskytnout, a obchodní příležitosti nabídla i Explosia a Technoexport.

Ředitel kazašského chemického svazu přislíbil, že s výsledky jednání obeznámí kazašské společnosti a přiznal, že v Kazachstánu chybí specialisté a odborníci v chemickém průmyslu.

„Bohužel nemáme jediného odborníka na chemickou legislativu, který by byl schopen argumentovat naší pozici během jednání o sladění chemických norem v rámci Celní unie,“ řekl Timur Nugmanov.

Jednání Celní unie se odehrávají v Moskvě a členské země jsou tlačeny do přijetí norem, které zvýhodňují pouze ruské firmy. Ač si je toho Kazachstán vědom, nemůže kromě obstrukcí vést jinou účinnou politiku. Chybí odborníci, kteří by podporovali zájmy Astany lépe. Kazašská vláda připravila nový program na rozvoj chemického průmyslu do roku 2025, na který údajně vyčlenila 1 mld. EUR. Avšak z těchto peněz jsou draze placeny americké a britské poradenské firmy, které nejsou příliš efektivní.

Ředitel KazChimPromu Timur Nugmanov přiblížil také současnou situaci země na trhu s technickými trhavinami. Potýkají se s konkurenčními podniky ruské federace. Obrat na tomto trhu totiž dosahuje ročně kolem 150 mil. USD, ovšem 70% obratu připadá na ruské firmy a o zbytek se dělí firmy z Austrálie, Číny a Kanady.

 „Byli bychom rádi, kdyby na trh přišly české společnosti a pomohly rozvoji naší výroby, protože zatím jsme nuceni produkty chemického průmyslu dovážet, což není pro Kazachstán výhodné,“ sdělil ředitel Nugmanov.

 

 

 

 

Memorandum SCHPCR-Kazkhimprom_CZ_final.pdf (226 kB)

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2023 SCHP ČR