30. 11. 2022 / ARCHIV ČLÁNKŮ

Jaký je AKČNÍ PLÁN PRO CHEMICKOU RECYKLACI?

Jaká je současná situace na poli CHEMICKÉ RECYKLACE, kterou lze bezesporu považovat za recyklaci pokročilou? Jaký vliv má současná energetická krize na recyklační technologie a na „evropskou zelenou vlnu“?

Jak lze využit produktů chemické recyklace jako zdroj energie? O těchto tématech diskutovali účastníci semináře s názvem AKČNÍ PLÁN PRO CHEMICKOU RECYKLACI, který v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR uspořádala Ing. Berenika Peštová, Ph.D., poslankyně a předsedkyně sněmovního podvýboru pro environmentální legislativu EU.

„Dnešní setkání navazuje na úspěšný červnový seminář, jehož hlavním tématem byla právě chemická recyklace, která bezesporu najde uplatnění v nejrůznějších oblastech, nejen v energetice, ale která se také prokázala jako vhodné řešení pro plnění náročných cílů EU v oblasti recyklace. Dnešní seminář by nás měl posunout opět o krok dál na cestě odklonu od skládkování a současného zastaralého energetického využití odpadu k inovativním technologiím chemické recyklace,“ sdělila poslankyně Ing. Berenika Peštová, Ph.D.

Díky chemické recyklaci můžeme například snížit stále rostoucí množství plastového odpadu, který zamořuje celý svět. „V loňském roce se vyrobilo ve světě 390 milionů tun plastů, z toho byla pouze malá část z recyklátů… Chemická recyklace plastů dokáže dekompozicí původního polymerního odpadu získat surovinu, plyn nebo kapalinu, ze kterých se může znovu vyrobit čistý panenský polymer. Ten je úplně stejný, jako kdyby se vyrobil ze suroviny fosilního původu. Jde tak o cirkulární technologii, která umožňuje stejný zdroj využívat opakovaně,“ sdělil na semináři Ing. Ivan Souček, Ph.D., ředitel Svazu chemického průmyslu ČR.

Účastníci tohoto odborného semináře se opět shodli na tom, že investice do nových inovativních technologií chemické recyklace, které jsou účinné, šetrné k životnímu prostředí a zároveň i finančně efektivní, rozhodně mají smysl, a to pro celou společnost.  Podle Ing. Zbyňka Kozla, generálního ředitele společnosti EKO – KOM, je mechanická recyklace „v porovnání s chemickou recyklací náročná na spotřebu vody a spotřebu dodané energie na vstupu. Zároveň mechanická recyklace postupně naráží na své bariéry a každé další snahy o zvýšení efektivnosti třídění a následné mechanické recyklace povedou k dalším nárůstům spotřeby energií. Pro splnění recyklačních cílů s ohledem na využitelnost mechanické recyklace se chemická recyklace stává nezastupitelnou“. Ing. Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství, pak na semináři upozornil, že vysoké ceny energií omezují tradiční recyklaci, a proto „vítá chemickou recyklaci jako další technologii, která si dokáže poradit se složitějšími materiály než jenom vytříděné obaly“.

Je proto nutné stabilizovat politické a legislativní zázemí a vyvolat celospolečenskou podporu moderních chemických technologií, které nám dokážou pomoct v energetice, vyřešit problematiku odpadů a „nastartovat cirkulární ekonomiku“.

 

Více o semináři ZDE: https://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=4606&td=19&cu=6

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR