25. 10. 2021 / Chemie kolem nás / Zdroj: Bochemie

Impregnace dřeva - základ kvalitní střechy

Toužíte po bydlení ve vlastním domě a uvažujete o jeho stavbě? Nebo už jste si začali plnit svůj sen? Anebo už bydlíte a čeká vás rekonstrukce?  Ať už je to jakkoliv, rozhodně nepodceňujte význam konstrukce střechy. Krov lze postavit ve špičkové kvalitě s garancí životnosti desítek let. Jednou ze základních podmínek je však kvalitní preventivní ochrana  konstrukčního dřeva proti dřevokazným houbám, hmyzu a plísním.

10 důvodů pro preventivní impregnaci:

  1. Rozdíl ceny impregnovaného a neimpregnovaného dřeva není příliš velký. Náklady spojené s následnou sanací napadeného dřeva mohou i mnohonásobně převýšit náklady na prevenci.
  2. Použité impregnační přípravky musí být registrované. A registrované jsou pouze přípravky, které nezhoršují mechanické a fyzikální vlastnosti dřeva, nejsou toxické ani neohrožují životní prostředí.
  3. Ani u dřeva umístěného v interiéru (pod střechou) nelze nikdy úplně zabránit náhlému zvýšení vlhkosti např. důsledkem zatékání do dřevěné konstrukce vlivem extrémních povětrnostních podmínek.
  4. Nebezpečí ohrožení dřeva hmyzem může nastat již při vlhkosti dřeva nad 10 % a teplotě nad 10 °C, tzn. ohroženo je i dřevo velmi dobře vysušené. Přitom se často stává, že dřevo na stavbu přichází s mnohem vyšší vlhkostí, než je žádoucích 20 %.
  5. Nebezpečí ohrožení dřeva plísněmi nastává už při vlhkosti povrchu dřeva vyšší než 25 %.
  6. Přirozená odolnost běžně používaných dřevin (smrk, borovice, jedle, modřín, dub, buk) proti dřevokazným houbám není velká.
  7. Optimální teplota pro rozvoj dřevokazných hub, mezi které spadá i obávaná dřevomorka, je 22 – 25 °C. V současnosti neexistují výrobky pro jejich prokazatelnou likvidaci. Zde skutečně existuje pouze prevence.
  8. Dřevo je i po zapracování do stavby stále živý materiál. V důsledku teplotních výkyvů dochází k rozpínání a smršťování dřeva, při němž v něm vznikají prasklinky. A ty jsou ideálním místem pro pronikání škůdců.
  9. Impregnace prodlouží životnost dřevěných prvků a bezúdržbový stav.
  10. Nákupem profesionálně impregnovaného dřeva získáte čas na jiné aktivity, které máte rádi.

 

Jak impregnovat?

Nejjednodušší je nakoupit už kvalitně impregnované řezivo na pile. Tam je profesionálně impregnováno  máčením v máčecích vanách nebo vakuo-tlakově. Na kvalitu impregnace dohlíží výrobce – na pile hledejte certifikát o správné impregnaci dřeva fungicidními a insekticidními přípravky značky Bochemit dle předepsaných technologických postupů a protokolů o zkoušce. Nejčastěji používaným produktem, který chrání dřevo proti dřevokazným houbám, hmyzu i plísním, je na pilách Bochemit QB Profi .

Naimpregnovat dřevo si můžete samozřejmě také sami. Velmi dobře vám poslouží Bochemit Opti F+ .  Jednoduše ho můžete aplikovat nátěrem nebo postřikem  dle doporučení na etiketě.

V obou případech je nutné na stavbě pamatovat na následné ošetření příčných řezů, zářezů, plátování a jiných druhů spojů provedených až po impregnaci, protože právě tato místa jsou škůdci ohrožena nejvíce, tam prakticky vždy destrukční proces začíná.

Více o impregnaci BOCHEMIT včetně rad, tipů a návodů, jak na to, najdete na www.bochemit.eu .

 
Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR