18. 10. 2017 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Autor: Martina Jandusová

Identifikace endokrinních disruptorů: Parlament zamítl vyjmutí některých účinných látek pesticidů

Europoslanci vetovali návrh kritérií Komise pro identifikaci endokrinních disruptorů pro pesticidy. Evropské komisi nezbývá nic jiného, než neprodleně současný návrh upravit nebo předložit nový.

Parlament ve středu zablokoval návrh Evropské komise, ve kterém nejsou jako potencionální endokrinní disruptory identifikovány některé účinné látky pesticidů, tzv. regulátory růstu hmyzu (IGR).

Europoslanci se domnívají, že Komise překročila svůj mandát tím, že z identifikačních kritérií navrhla vyjmutí těch účinných látek, které ve skutečnosti působí tak, že napadají endokrinní systém cílových organismu (např. škůdců).

Jaké budou další kroky?

Námitka europoslance Jytte Gutelanda a Base Eickhouta byla schválena 389 hlasy, 235 hlasů bylo proti a 70 se zdrželo hlasování, čímž vznikla absolutní většina, která je potřebná k zablokování návrhu. Evropská komise bude proto muset vypracovat novou verzi textu bez ustanovení týkajících se IGR, nebo může Radě a EP předložit nový řádný legislativní návrh.

Fakta

Evropské právní předpisy vyžadují, aby EK stanovila vědecká kritéria pro identifikaci endokrinních disruptorů, která budou aplikovaná na účinné látky pesticidů. EU potřebuje seznam vědeckých kritérií pro identifikaci endokrinních disruptorů, aby mohla tuto legislativu uplatnit.

Návrh Komise se týkal vědeckých kritérií pro identifikaci vlastností endokrinní disrupce chemických látek. Identifikace těchto vědeckých kritérií je prvním krokem k jejich redukci a ochraně zdraví občanů.

V prosinci roku 2015 Evropský soudní dvůr rozhodl, že Komise porušila evropské právní předpisy, protože neuveřejnila kritéria pro určení endokrinních disruptorů, které měly být předloženy na konci roku 2013. Europoslanci opakovaně vyzývají EU, aby zrušila tyto látky.

UNEP/WHO ve své zprávě označily endokrinní disruptory za "globální hrozbu", tím mimo jiné odkazují na rostoucí trend mnoha onemocnění souvisejících s endokrinním systémem u lidí a populací volně žijících živočichů. 

Tvrdí, že existují důkazy nepříznivých reprodukčních účinků (neplodnost, rakovin, malformace), které by mohly ovlivnit funkci štítné žlázy, funkci mozku, obezitu, metabolismus, inzulín a glukózovou homeostázy.

 

2016_pppcriteria_en.pdf (237 kB)

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR