9. 4. 2024 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Zdroj: MPO

Hlavní body z březnového zasedání výborů RAC a SEAC

Výbory RAC a SEAC přijaly více než 20 stanovisek k žádostem společností o povolení použití látek obsahujících šestimocný chrom, přičemž většina z nich se týkala použití v leteckém a obranném průmyslu (zveřejněno ECHA 21.3.2024).

Výbor RAC schválil 24 a výbor SEAC schválil 25 návrhů stanovisek k žádostem o povolení a zprávy o přezkumu látek obsahujících šestimocný chrom, které se většinou týkají použití v leteckém a obranném průmyslu. Návrhy stanovisek budou nyní zaslány žadatelům k připomínkám a formálně budou přijaty koncem tohoto roku. Kromě toho výbory RAC i SEAC přijaly dvě konečná stanoviska k žádostem o povolení pro použití oxidu chromového v tvrdém chromu a funkčním chromování.

Během diskusí o návrhu na omezení per- a polyfluoroalkylových látek (PFAS) se výbory RAC a SEAC zabývaly riziky spojenými s PFAS a možným dopadem návrhu na lyžařské vosky, kosmetiku a další spotřebitelské směsi. Výbor RAC se zabýval nebezpečností PFAS, včetně odhadu potenciálně uvolněných objemů. Výbor SEAC zvažoval obecný přístup k hodnocení různých socioekonomických prvků návrhu. Výbory také obdržely přehled témat plánovaných k projednání na červnovém a zářijovém zasedání.

Výbor RAC uzavřel dvě žádosti Evropské komise o přezkoumání stanovisek k harmonizované klasifikaci a označování tří lithiových solí. RAC potvrdil své dřívější stanovisko, v němž doporučil klasifikaci těchto sloučenin z hlediska reprodukční toxicity (jako látky, které mohou poškodit plodnost a nenarozené dítě) a z hlediska účinků na kojení nebo prostřednictvím kojení (jako látky, které mohou poškodit kojené děti). Methylmethakrylát (MMA) doporučil výbor RAC klasifikovat jako respirační senzibilizátor (látka, která může vyvolat příznaky alergie nebo astmatu nebo dýchací potíže).

Další výsledky březnových zasedání:

  • výbor SEAC přijal aktualizovaný přístup k doporučování období přezkumu ve stanoviscích k žádostem o povolení. Tento dokument bude brzy zveřejněn na internetových stránkách agentury ECHA
  • výbor RAC přijal stanoviska k 19 návrhům harmonizované klasifikaci a označování.

Další informace:

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR