22. 2. 2019 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Zdroj: Martina Ohle / Fraunhofer-Institut / překlad z němčiny Petr Jarolímek

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Nezávislost na fosilních surovinách pravděpodobně nebude způsobena jedním velkým objevem, ale uskuteční se postupnými kroky.

Výzkumným pracovníkům Fraunhoferova institutu pro výrobní technologie a aplikované materiály (IFAM) v Brémách se podařilo učinit v tomto směru další krok.

Na bázi ligninu, který lze získat například z reziduí rostlin, vědci vyrábějí základní nátěr pro barvy, který se obejde bez petrochemických surovin a má tak výrazně lepší bilanci CO2.

Fosilní zdroje jsou omezené. Nicméně výroba mnoha produktů závisí na těchto neobnovitelných - často znečišťujících - zdrojích. Existuje tedy velká poptávka po surovinách, které nejenže nahradí petrochemické látky rovnoměrně, ale mají také lepší environmentální kompatibilitu a bilanci CO2.

Obvzlášť zajímavé jsou přitom suroviny, které si nekonkurují s výrobou potravin nebo biopaliv a současně se vyskytují ve velkém množství. Jako například lignin, který je vedle celulózy nejčastěji se vyskytující přírodní látkou.

Mimo jiné je lignin vedlejším produktem při výrobě papíru. Ale vzniká jako odpadní produkt ve velkém množství i v biorafinériích při výrobě bioetanolu. Proto se vědcům z Fraunhoferova institutu zdálo logické, vytvořit zpracováním ligninu, který je téměř neomezeně a opakovaně dostupný a šetrný k životnímu prostředí, alternativu k petrochemickým látkám.

Bio-pojivo pro základní nátěry

Při vývoji alternativ k petrochemickým látkám lignin už často přitahoval pozornost vědců. Nicméně kvůli jeho náročným vlastnostem dosud převládala buničina.

Přesné chemické složení ligninové hmoty tak například závisí na tom, zda pochází z výroby papíru a je smíchán s jinými látkami, nebo zda vznikl při výrobě biopaliv. Tomu zcela odpovídá výroba látky, která vždy reaguje stejným způsobem.

Většina předchozích přístupů se zakládala na tom, vyrobit z ligninu monomerní výchozí látky, které mají vždy stejné vlastnosti. Vzhledem k odlišnému složení výchozí hmoty je to poměrně složitá záležitost,“ vysvětluje Yvonne Wilkeová z IFAM.

„Zvolili jsme jiný přístup a celou záležitost jsme standardizovali a upravili. Tak získáme základní látku, o které můžeme říci, že se v určitých mezích chová vždy stejně.“

Odborníci z IFAM ji dále přeměnili na standardizovanou směs a mohli ji tak použít jako surovinu pro výrobu pojiv pro základní nátěry.

Výsledkem je základová barva, která vykazuje klíčové vlastnosti, jako je ochrana proti korozi, přilnavost a nánosová schopnost, které jsou srovnatelné s základovými barvami založenými na petrochemických surovin.

Základní nátěr z rostlinných zbytků

Zejména v době, kdy je volání po udržitelných výrobcích - jak ze strany výrobců, jakož i koncových zákazníků - stále hlasitější, jsou taková řešení založená na biologické bázi obvzlášť zajímavá.

Například v automobilovém průmyslu je bilance CO2 důležitým prodejním argumentem. Díky použití biotechnologických základových nátěrů a barev je možno tuto bilanci výrazně zlepšit.

A protože základní nátěr na bázi ligninu pocházející z IFAM má srovnatelné vlastnosti s běžnými nátěry, nemělo by z hlediska kvality docházet k žádným kompromisům.

„Nezávislost na fosilních palivech je velkým cílem. Zvláště když se vezme v úvahu velké množství produktů, které jsou na fosilních palivech stále založeny,“ říká Wilkeová.

„Díky našemu projektu jsme se mohli posunout o pár kroků kupředu a ukázat, že lignin je při výrobě základových barev nebo lepidel skutečnou alternativou a přivádí nás blíže k nezávislosti na petrochemických látkách.“

Zdroj: fraunhofer.de

 

Foto: Fraunhofer Institut

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR