27. 10. 2017 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Autor: Martina Jandusová

Europoslanci navrhli úplný zákaz glyfosátu od prosince 2022

Poslanci evropského parlamentu chtějí, aby bylo zakázáno užívání glyfosátu v domácnostech i u zemědělských výrobků.

Europoslanci se předevčírem vyslovili proti kontroverznímu herbicidu glyfosátu a prodloužení jeho licence o dalších deset let. EU by podle europoslanců měla vypracovat plány, jak postupně přestat užívat tuto látku, počínaje úplným zákazem užití v domácnostech a zákazem používání u zemědělských produktů, pokud existují účinné biologické alternativy (tj. "Integrované systémy ochrany proti škůdcům").

"Je to poprvé v historii, kdy Evropský parlament či jakýkoli orgán tohoto typu řekl, že je potřeba s používáním této látky skončit," uvedl po hlasování europoslanec Pavel Poc. Přestože schválená rezoluce není závazná i tak je důležitým signálem členským státům, které odmítají demokratickou kontrolu nad autorizací chemických látek.

Poc se domnívá, že úplný zákaz glyfosátu by neměl mít na zemědělce příliš velký dopad. "Glyfosát je skutečně nezbytný pouze v případě pěstování geneticky modifikovaných organismů nebo rostlin, které jsou modifikovány pro toleranci vůči glyfosátu. Žádná taková plodina, pokud vím, není v tuto chvíli v Evropské unii autorizována," řekl europoslanec. Výhodou glyfosátu je jeho univerzálnost. "Ale pro každý typ toho použití lze najít alternativu," oponuje Poc.

Co bude dál?

Glyfosát by měl být zcela zákázán od 15. prosince 2022, přičemž europoslancí počítají s nezbytnými mezikroky. Nezávazné usnesení bylo přijato 355 hlasy, přičemž 111 poslanců se zdrželo hlasování. O návrhu Komise, tedy obnově registrace glyfosátu, budou členské státy EU hlasovat ve středu.

Evropská občanská iniciativa podporující zákaz glyfosátu získala za méně než jeden rok přes milion podpisů a v listopadu se bude projednávat v Parlamentu.

Vážné obavy z vědeckých hodnocení látky

Před obnovou licence látky byl proces posuzování rizik zapleten do ostré diskuze, neboť agentura pro výzkum rakoviny, Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky dospěly k různým závěrům a nedohodly se na bezpečnosti látky.

Navíc europoslanci říkají, že po zveřejnění tzv. "Monsanto Papers", interních dokumentů společnosti, která vlastní a vyrábí Roundup®, z nichž je glyfosát hlavní účinnou látkou, je zpochybněna důvěryhodnost některých studií, které byly použity při hodnocení bezpečnosti glyfosátu.

Evropský schvalovací postup, včetně vědeckého hodnocení látek, by dle nich měl vycházet pouze z publikovaných, recenzovaných a nezávislých studií zadaných příslušnými veřejnými orgány, A evropské agentury by měly být zdokonaleny tak, aby jim bylo umožněno pracovat tímto způsobem.

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR