3. 10. 2022 / ARCHIV ČLÁNKŮ

EU MUSÍ JEDNAT RYCHLE!

Situace energeticky náročného průmyslu v EU je kritická. Cena zemního plynu v minulých měsících vystoupala až na desetinásobek ceny před pandemií COVID. Mnohé podniky musely zastavit výrobu a mnohé tak budou muset učinit velmi brzy, a to v lepším případě na dobu neurčitou. Lidé začínají přicházet o zaměstnaní, navíc v situaci, kdy je vše extrémně drahé. Aktuální ceny zemního plynu se totiž negativně podepsaly i na stále se zvyšujících cenách elektrické energie, hnojiv, léčiv, potravin, obalových materiálů, dopravy a dalších výrobků.

Minimálním dalším krokem, který by měl přispět ke zmírnění dopadu vysokých cen energií, je podpora závěrných výrobců elektrické energie (plynových elektráren), např. stanovením cenového stropu plynu. Ten však neřeší dopady vysokých cen zemního plynu pro teplárenství a zpracovatele zemního plynu pro neenergetické využití.

Vnímáme pozitivně připravované kroky (byť stále trvají velmi dlouho a opatření si vyžadují nepřiměřenou administrativu) vůči obyvatelstvu a malým a středním podnikům týkajících se zastropování cen zemního plynu a elektrické energie. Je však nutné velmi rychle podpořit energeticky náročná průmyslová odvětví, potažmo kontinuitu výroby velkých podniků (na které je navázána řada malých a středních podniků poskytujících jim služby a odebírajících produkci) a to nad rámec současné podpory, konkrétně směrujících k regulaci spotřeby zemního plynu a energií obecně. Samostatnou problematikou je teplárenství a z pohledu velkých chemických provozovatelů zejména podmínky zajištění dodávek tepla pro přiléhající municipality, které teplo od nich odebírají. Ti, kteří odebírají teplo vyráběné ze zemního plynu, jsou ohroženi nejvíce.

Měli bychom vytvořit pozici státních obchodníků, kteří spolu budou kooperovat a nakupovat větší množství plynu přímo od výrobců, čímž se obejdou spekulativní zisky nestátních obchodníků.

Musíme chránit soběstačnost EU a její kritickou infrastrukturu, musíme učinit vše pro zachování a ochranu výroby v EU, včetně zachovaní a posílení cel na dovozové výrobky, které jsou závislé na zemním plynu, ale nemusí je kupovat na evropských burzách

Zemní plyn a průmysl na něm založený má potenciál k dekarbonizaci, díky bioplynu a zelenému a nízkouhlíkovému vodíku, k tomu však nedojde, pokud bude tento průmysl zlikvidován dříve, než budeme moc dekarbonizaci v EU realizovat.

Jednejme rychle a efektivně, abychom zachránili průmysl, pracovní místa, ale i sociální smír v Evropě. Další příležitostí k tomu bude jednání Rady energetických ministrů svolané do Prahy na 12.10.2022 pod českým předsednictvím.

 

Ing. Ivan Souček, Ph. D.

ředitel Svazu chemického průmyslu ČR

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2025 SCHP ČR