19. 4. 2022 / Chemie kolem nás

EPOXIDOVÉ PRYSKYŘICE = KLÍČOVÝ MATERIÁL PŘI VÝROBĚ LISTŮ VĚTRNÝCH TURBÍN

Epoxidové pryskyřice se používají v kompozitech i nátěrech při výrobě, transformaci a distribuci různých druhů obnovitelné i neobnovitelné energie.

V sektoru větrných elektráren se kompozity na bázi epoxidových pryskyřic a výztužných vláken staly standardní součástí velkých lopatek rotoru větrných elektráren a používají se také v inteligentních sítích a izolátorech turbín. Epoxidy se používají v nátěrech ocelových a betonových věží větrných elektráren  a také k impregnaci betonu nebo samotné oceli. Stožáry větrných turbín v Severním moři jsou potaženy epoxidovými pryskyřicemi, které chrání konstrukci před korozí slanou vodou. A konečně, materiály na bázi epoxidových pryskyřic jsou nepostradatelnou složkou ve větrných energetických farmách na mořích  kvůli jejich odolnosti a nízké křehkosti, nízké hmotnosti a vysoké mechanické pevnosti.

Větrné turbíny se za posledních 30 let zvětšily a vzrostly částečně díky zvýšenému používání epoxidových pryskyřic. Epoxidy zlepšují poměr pevnosti k hmotnosti konstrukce turbín, což umožňuje výrobu delších lopatek, které by jinak bylo obtížnější vyrobit.

Delší lopatky zase podporují růst produkce obnovitelné energie v EU a evropského vývozu energie. V roce 2018 představovala větrná energie 14 % evropské kapacity výroby energie ve srovnání s pouhými 2 % v roce 2000. Výroba větrné energie významně přispívá k cíli EU získat více než 20 % celkové energie z obnovitelných zdrojů.

EPOXIDOVÉ PRYSKYŘICE a jejich vliv V KLÍČOVÝCH SEKTORECH PRŮMYSLU

Odkaz na video k epoxidovým pryskyřicím: Epoxies: key enablers for renewable energies - YouTube (s českými titulky)

Epoxidové pryskyřice jsou neuvěřitelně všestranné a nacházejí se v široké řadě průmyslových i každodenních aplikací. Jejich hodnota je pro spotřebitele a podniky však často málo známá.

Mnoho dnešních nejběžnějších aplikací by nebylo možné bez epoxidů.

Díky fyzikálním vlastnostem epoxidových pryskyřic, kdy je lze změnit z kapaliny s nízkou viskozitou na pevnou krystalickou látku s vysokým bodem tání, můžeme vyrábět širokou škálu materiálů s jedinečnými vlastnostmi.

Jejich rozmanité chemické vlastnosti je činí vhodnými pro řadu průmyslových a každodenních aplikací. Energii generovanou větrnými mlýny, auto, které nás po práci odveze domů nebo dobře vyčištěnou podlahu ve veřejné nemocnici, to vše je možné díky epoxidovým pryskyřicím.

Posouzení dopadu všech použití epoxidových pryskyřic by bylo velmi náročné, ale je možné se zaměřit na pět odvětví, která jsou ze strategického a ekonomického hlediska nejdůležitější:

 

Energetika:

Přibližně 50 % současného trhu s větrnými turbínami používá epoxidy jako infuzní pryskyřice pro výrobu lopatek, které jim poskytují pevnost, odolnost a nižší hmotnost. Epoxidové pryskyřice umožňují vyrábět delší listy větrných turbín, čímž se zvyšuje výroba a vývoz obnovitelné energie v rámci EU.

Epoxidové pryskyřice v energetických rozvodech – tmely, nátěry, lepidla, transformátory, izolanty, desky plošných spojů a mnoho dalších – přispívají k dlouhotrvajícím a spolehlivým součástem. Bez epoxidů by elektrické systémy byly dražší, častěji by se rozbíjely a produkovaly by větší množství odpadu.

 

Stavebnictví:

Epoxidové pryskyřice, které se často používají v malých množstvích, umožňují mnoho vnitřních i vnějších stavebních činností. Miliony velkých i malých podniků v celé Evropě využívají epoxidové pryskyřice ve snadno čistitelných podlahách, odolných a cenově dostupných mechanických upevněních atd. Epoxidy zvyšují flexibilitu interiérových designérů a stavitelů a zároveň snižují počáteční náklady i údržbu. Příklady použité ve stavebnictví viz zde: (odkaz na web Spolchemie: Jak pomáhají epoxidy mostním konstrukcím? - Spolchemie)

 

Doprava
Povrchová úprava vybraných automobilových dílů zvaná Cathodic Electro Disposition (CED) umožňuje automobilům, nákladním automobilům a motocyklům vydržet déle než kdy dříve – karoserie jsou odolnější vůči poškození a korozi. Kompozity na bázi epoxidu pro díly pod kapotou a interiéry snižují hmotnost a zvyšují mechanickou pevnost, snižují nároky na údržbu, spotřebu paliva a emise CO2. Použití epoxidových pryskyřic zajišťuje, že evropský průmysl výroby vozidel zůstane konkurenceschopný a bude vyrábět cenově dostupné automobily.
Železnice používají epoxidy jako náhradu oceli v převodových skříních a dalších dílech, aby se snížila hmotnost a zlepšila životnost tím, že se zabránilo poškození úlomky nebo korozí. Podobně epoxid poskytuje vynikající odolnost proti korozi, která snižuje potřebu oprav a údržby na lodích. V leteckém průmyslu umožňují epoxidy větší využití kompozitních komponent, zlepšují odolnost, účinnost, pevnost a spolehlivost. Vzhledem k celkové úspoře hmotnosti u Airbusů A350-900 v provozu s leteckými společnostmi EU v důsledku celkové úspory hmotnosti, kterou lze připsat epoxidovým pryskyřicím (ve srovnání s hliníkem), se spotřebuje méně paliva, což vedlo k úspoře asi 14 milionů tun emisí CO2 z letadel v roce 2019.

 

Potravinářství a vodohospodářství
Tenká vrstva na bázi epoxidových pryskyřic uvnitř potravinových plechovek zabraňuje korozi a prodlužuje trvanlivost výrobku, což vede k produkci menšího množství potravinového odpadu. Jiné obalové materiály – jako je sklo – by pro spotřebitele vedly k vyšším cenám. Ve zpracovatelských strojích epoxidy chrání potraviny před znečištěním a naopak, zlepšují hygienické standardy a snižují náklady na údržbu. Epoxidové pryskyřice zabraňují korozi a netěsnostem v ocelových a betonových kompozitních trubkách a nádržích. Bez epoxidových pryskyřic by oprava poškození vodovodního potrubí trvala déle a způsobila by větší dopravní zácpy.

 

Domácnost a volný čas:
Epoxidové pryskyřice snižují hmotnost, zvyšují citlivost a prodlužují životnost řady produktů sportovního vybavení vyráběných v Evropě.
Prodávají se také jako tmely, lepidla a malty k opravám dřeva a plastů, jejichž výsledkem jsou pevné, trvanlivé a odolné opravné spoje.

 

 

 

UDRŽITELNOST

 

Za posledních 10 let epoxidové pryskyřice výrazně zlepšily udržitelnost dalších průmyslových odvětví v rostoucích sektorech, jako je energetika/elektronika, automobilový průmysl, ochranné nátěry, lepidla a stavební inženýrství. Spotřebitelé tak mohou těžit z výrobků, které vydrží déle, mají lepší funkčnost a spotřebují méně energie.

 

Více na www.spolchemie.cz nebo Homepage - Epoxy Europe (epoxy-europe.eu)

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2022 SCHP ČR