3. 7. 2025 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Zdroj: SCHP ČR

Seminář: Ekonomické a sociální aspekty konkurenceschopnosti (nejen) chemického průmyslu v ČR v současné době

Svaz chemického průmyslu ČR a Odborový svaz ECHO uspořádali dne 26. června 2025 v Pracovně Loft v Praze 3 informačně-diskusní seminář prezenční i online formou na téma ekonomických a sociálních aspektů konkurenceschopnosti (nejen) chemického průmyslu v ČR v současné době, v rámci projektu: „Pyramida sociálního dialogu v chemickém odvětví“ registrační číslo CZ.03.01.03/00/22_001/0001091 a tématu  KA8.1.s - Ekonomické a sociální aspekty konkurenceschopnosti (nejen) chemického průmyslu v ČR v současné době. 

Po úvodních slovech prezidenta SCHP ČR Daniela Tamchyny a předsedy Odborového svazu ECHO Karla Klusáka byl započat informacemi bohatý program.

Ivan Souček, ředitel SCHP ČR, ve své prezentaci "Clean Industrial Deal z pohledu chemického průmyslu" zdůraznil potřebu podpory konkurenceschopnosti a soběstačnosti chemického průmyslu v EU a ČR prostřednictvím různých opatření a iniciativ. Diskutoval klíčové aspekty dopadu na konkurenceschopnost odvětví, ceny energií a opatření na snížení jejich volatility, současný vývoj chemického průmyslu v EU a podporu poptávky po nízkouhlíkových produktech.

Kristýna Pelikánová z MPO - Oddělení Amerik se ve své prezentaci "Transatlantické obchodní vztahy" zaměřila na transatlantickou obchodní spolupráci a diskutovala o přímých a nepřímých dopadech cel na ekonomiku EU a České republiky. Prezentovala přehled aktuálních celních opatření, globální dopady na zahraniční obchod a reakce a protiopatření na úrovni EU a národní úrovni.

Vladislav Jandásek, místopředseda OS ECHO, představil ve své prezentaci "Budoucnost zaměstnanosti a sociálního smíru" iniciativy OS ECHO v ČR a největší výzvy současnosti, včetně Green Deal a radikalizace politiky v EU. Diskutoval také o chemickém průmyslu v Evropě, ztrátách pracovních míst v EU a požadavcích IndustriAll Europe na podporu chemického průmyslu.

Michael Fanta, hlavní analytik CETA, se ve své prezentaci "Regulatorní řízení – progres či degres?" věnoval účelu regulace a jejím dopadům na průmysl, přičemž zdůraznil potřebu efektivní regulatorní politiky. Diskutoval o EU jako globálním regulátorovi, dopadech na průmysl a doporučeních pro efektivní regulatorní politiku.

Ilona Švihlíková, děkanka FVŠO PEUNI, ve své prezentaci "Úskalí současného makroekonomického vývoje" prezentovala dlouhodobou časovou řadu růstu HDP a diskutovala průmyslovou produkci v Česku, která se loni meziročně snížila o 1 %. Podrobněji se věnovala poklesu poptávky po produktech odvětví výroby strojů a zařízení a výroby základních kovů, hutnictví a slévárenství.

Seminář nabídl účastníkům cenné informace a podněty k diskusi o budoucnosti chemického průmyslu v ČR a EU, přičemž současný výhled nezavdává mnoho důvodů k optimismu.

Více na Pyramida sociálního dialogu.

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2025 SCHP ČR