29. 8. 2019 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Autor: Petr Jarolímek

Děti vnímají chemii pozitivně

V podvečer dne 28. srpna 2019 se na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR za účasti ministra, zástupkyně Památníku Lidice a ředitele Svazu chemického průmyslu konala slavnostní vernisáž výstavy Chemie očima dětí.

Výběr 80 obrázků je součástí Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice, která je zároveň i jednou z největších mezinárodních výtvarných soutěží na světě a zahrnuje nejen kresby, ale i prostorová díla.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který se vernisáže zúčastnil spolu se svými čtyřmi náměstky (pány Muřickým, Dejlem, Nedělou a Očkem), v úvodním slově vyjádřil obdiv nad tím, že se podobné mezinárodní výtvarné výstavy pod záštitou Památníku Lidice konají již od roku 1967. Výstava připomíná pohnutou dobu, která se musí připomínat vždy a zároveň ukazuje, co mladí lidé ve světě dokáží a umí. Ministerstvo se snaží být maximálně otevřené, a to zvláště pro takovéto aktivity, které jsou dělané celým srdcem,” řekl ministr a poděkoval organizátorům.

Náměstek ministra Eduard Muřický vyjádřil radost nad konáním výstavy a ocenil bezbřehou dětskou fantazii, tedy co všechno si děti dokáží představit pod slovem chemie.

Zástupkyně Památníku Lidice Lenka Knorová připomněla tragickou zkázu obce Lidice a skutečnost, že výstava je věnována památce umučených lidických dětí i všech dětí, které trpí v důsledku válek. Výstava však děti k tragickému tématu dokáže přivést pozitivním způsobem,” vyzdvihla. Podotkla pak, že témata jednotlivých ročníků určuje UNESCO, přičemž letos si připomínáme 150 let od publikace Periodické tabulky chemických prvků a ocenila spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR.

Ředitel Svazu chemického průmyslu ČR Ivan Souček poděkoval všem organizátorům, připomněl skvělou spolupráci s týmem Památníku Lidice a MPO ČR a uvedl, že první kolo výstavy bylo již prezentováno v Senátu Parlamentu ČR od poloviny srpna t.r. Jde určitě o pozitivní vnímání chemie, kdy děti znázorňují více užitečnost chemie než kouřící komíny a znečištěné řeky,” podotkl na adresu vystavených děl a dodal: Z celkových 15 tisíc zaslaných obrázků jsem nahlédl do asi 10 tisíc prací. Jejich výběr budeme vystavovovat nejen zde na ministerstvu a jiných státních institucích, ale i u členů Svazu chemického průmyslu ČR.” Návazná výstava se hned na místě již dohodla do prostor společnosti Unipetrol RPA v Litvínově.

 

Foto: Petr Jarolímek

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   © 2019 SCHP ČR