25. 10. 2021 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Zdroj: Explosia

Desintegrátor míří na nebezpečné kufry

Akciová společnost Explosia dala světu před více než půl stoletím Semtex. Plastickou trhavinu, kterou proslavilo zneužití teroristy. Pardubický výrobce výbušnin ovšem proti terorismu bojuje svými produkty aktivně. Na trh proto přišel s Desintegrátorem, který může zachraňovat lidské životy.

Pardubická Explosia produkuje řadu speciálních produktů, mezi nimiž je i, na výstavě bezpečnostního průmyslu IDET 2017 oceněný, prostředek pro boj s terorismem - Desintegrátor. Tato speciální náložka, která je nabízena hned ve dvou variantách, je svou konstrukcí určena k bezkontaktnímu „otevírání“ podezřelých předmětů, jako jsou kufry a batohy, sudy či dřevěné bedny.

   Desintegrátor obsahuje malou náložku plastické trhaviny, na kterou je umístěna vrstva speciální hmoty obsahující kovový prášek. Po iniciaci této náložky rozbuškou zasunutou do příslušného otvoru v desintegrátoru, je kovový prášek vypuzen víceméně jedním směrem rychlostí okolo 1 400 m/s (cca 5 000 km/h). Tím vznikne takzvaný „hmotný mrak“, který působí při svém dopadu na stěnu překážky velkou energií. Díky tomu, že se „hmotný mrak“ skládá z jednotlivých malých částeček kovu, je jeho působení na překážku relativně „měkké“ a zvyšuje se tím pravděpodobnost, že případná trhavina v nástražném výbušném systému nebude dopadem tohoto hmotného mraku přivedena k výbuchu. Další výhodou „hmotného mraku“ je to, že poté, co uletí přibližně 1,5 m, se začne rychle rozpadat. Následkem tohoto efektu je, že okolí desintegrátoru je ohroženo jen do poměrně malé vzdálenosti. Tento prostředek lze tedy používat, a to i díky poměrně malému množství trhaviny v náloži, bez nebezpečí vzniku podstatných škod i ve větších uzavřených prostorách.

   Podle toho, z jaké vzdálenosti je Desintegrátor odpálen, mění se výkon „hmotného mraku“ při jeho dopadu na stěnu „otevíraného“ předmětu a průměr výsledného otvoru.

   Desintegrátor 13 je slabší variantou tohoto prostředku, přičemž číslice v názvu udává množství trhaviny v Desintegrátoru, tj. 13 g. Svým výkonem je vhodný zejména pro otevírání podezřelých předmětů s méně pevnou stěnou, ve které vytvoří obvykle jen otvor a samotný obsah příliš nepoškodí. Následně může pyrotechnik vzniklým otvorem bezkontaktně a relativně bezpečně posoudit skutečný obsah podezřelého předmětu a zvolit adekvátní postup.

   Významně vyšší výkon Desintegrátoru 50 umožňuje provést například s běžným kufříkem zcela jiné „kousky“. Obsah zavazadla je působením tohoto prostředku jednosměrně rozptýlen do vzdálenosti cca deseti metrů. Zasahující pyrotechnik pak může zcela přehledně, bezkontaktně a bezpečně posoudit obsah zavazadla. Vyšší výkon Desintegrátoru 50 v tomto případě paradoxně zvyšuje pravděpodobnost „rozebrání“ kufříku bez výbuchu případné hlavní nálože, protože i když odpalovací systém rozbušku odpálí, funkční zpoždění běžně dostupné průmyslové rozbušky je takové, že se značnou pravděpodobností dojde k jejímu výbuchu mimo hlavní nálož. Škody budou pak minimální. Tato varianta Desintegrátoru dokáže prorazit až 4 mm tlustou ocelovou stěnu, lze tak „otevírat“ například i ocelové sudy.

   V roce 2016 obdržela tyto speciální prostředky Policie ČR, která si náložky odzkoušela a projevila zájem zavést tento nový prostředek v roce 2017 do používání. Podobný zájem lze v budoucnosti očekávat také ze strany speciálních sil AČR nebo HZS ČR.

Martin Vencl,

Tiskový mluvčí Explosia a.s.

 

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR