17. 5. 2022 / Vzdělávání / Zdroj: Synthomer, ZZSKVK

DEN LINKY 155 V ROCE 2022

Náročnou a záslužnou práci operátorek, operátorů i záchranářů a záchranářek v terénu, si každoročně symbolicky připomínáme celostátní akcí „Den linky 155“, kterou si organizují jednotlivé zdravotnické záchranné služby ve svých krajích. Akci jsme začali pořádat v roce 2017, nejprve pro veřejnost v areálu výjezdové základny Karlovy Vary, další dva ročníky probíhali ve Světě záchranářů pro žáky základních škol v kraji a veřejnost. Poslední dva roky nebylo, bohužel, možné akci pořádat.

 

Letošní roční už jsme mohli opět uspořádat a tentokrát jsme si vybrali město Sokolov. Protože 15. 5. 2022 vycházelo na neděli, posunuli jsme akci na pracovní den, tedy 16. 5. 2022, abychom mohli do akce opět zapojit žáky základních škol. Dohodli jsme se s významným zaměstnavatelem regionu Synthomer a. s. na společném pořádání Dne linky 155 a to právě v areálu chemických závodů.

 

Akce byla rozdělena do dvou časových úseků. Dopoledne jsme věnovali 263 žákům základních škol Sokolovska, odpoledne pak zaměstnancům Synthomer a. s. a našim společným partnerům.

 

Po vstupu byli návštěvníci rozděleni do několika skupin a stali se hlavními hrdiny příběhu. První skupinku jsme seznámili s prací operátorů tísňové linky 155 a představili technologie, se kterými operátoři denně pracují. Druhá skupinka už měla důležitý úkol – zachránit zraněného. Proběhlo tak reálné volání na tísňovou linku a reálné poskytování první pomoci se všemi komplikacemi, které mohou nastat. Nezapomněli jsme vzít ani naší techniku a to jak sanitky, tak jejich vybavení. Další skupina si tak mohla prohlédnout sanitní vůz a jeho vybavení a vyzkoušet pod dohledem záchranářů některá vyšetření jako měření tlaku, okysličení a podobně. Synthomer pak obohatil tyto zážitky prohlídkou techniky firemního hasičského sboru a zajímavostmi z provozu chemických závodů.

 

Děkujeme všem za účast a příjemně strávený den. Dále děkujeme Synthomer a.s. nejen za zázemí, ale také za pomoc s organizací akce.

 

O AKCI DEN LINKY 155

Datum 15. 5. bylo zdravotnickými záchrannými službami ČR symbolicky zvoleno za den, kdy bychom chtěli připomenout práci, kterou odvádějí zejména naše operátorky a operátoři na tísňové lince 155. Operátoři linky 155 jsou ti, se kterými se nikdy nesetkáte, možná znáte jejich hlas, ale nevíte, jak vypadají. A přes to jsou právě oni ti první, kdo pomáhají zachraňovat zdraví a životy. I díky tomu, že na "druhé straně" tísňové linky jsou zdravotníci - specialisté (což není samozřejmostí ani v řadě mnohem bohatších zemí), jsou výsledky našich záchranných služeb takové, jaké jsou - jedny z nejlepších na světě. Není například náhodou, že je Česká republika, díky propracovanému systému aktivní telefonické asistence, na světové špičce v poskytování laické resuscitace při náhlé zástavě oběhu, což zcela zásadně zvyšuje naději na záchranu a uzdravení pacienta.

V oblasti příjmu tísňového volání jsme za poslední dobu udělali hned několik pokroků na poli technologií. Ty, které může používat i veřejnost se točí zejména okolo aplikace Záchranka. Ta nejprve dokázala lokalizovat volajícího a zasílat o něm základní zadané údaje o zdravotních problémech. Dalším pokrokem byl přenos obrazu z místa události. Oči záchranářů se tak dostaly k pacientovi dříve, než sanitky dorazí na místo. Právě tento průlom v oblasti tísňové komunikace testovala Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje jako první. Zdravotnické operační středisko je velmi zajímavé pracoviště, které je plné technologií a vychytávek a práce operátora tísňové linky je na jednu stranu velmi náročná a na druhou stranu velmi impozantní.

 

 

 

2022_05-16_D 155.docx (514 kB)

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR