26. 2. 2025 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Zdroj: SCHP ČR
26. února 2025, Brusel: 400 vedoucích představitelů podnikatelské sféry se po setkání na vysoké úrovni s předsedkyní Komise obrátilo na hlavy států s naléhavou výzvou k realizaci dohody o čistém průmyslu.
Rok po vydání Antverpské deklarace se znovu v Antverpách sešlo 400 vedoucích představitelů průmyslu, aby s předsedkyní Komise Ursulou von der Leyenovou projednali právě zveřejněnou dohodu o čistém průmyslu. Před březnovým zasedáním Evropské rady nyní průmysl vyzývá hlavy států EU, aby neprodleně přijaly opatření ve všech členských státech EU.
„Oceňujeme, že si předsedkyně Komise udělala čas a dnes se k nám v Antverpách připojila, aby nám představila dohodu o čistém průmyslu. Devět z deseti výzev Antverpské deklarace bylo částečně splněno. Musíme přeměnit evropské ambice „být odhodláni“ na „konat“. Evropa každý den zaostává za svými cíli a ztrácí kvalitní pracovní místa pro naše současné i budoucí generace pracovníků. V neklidné době, ve které se nacházíme, potřebujeme odvážná opatření ze strany evropského vedení.“ řekla Ilham Kadri, prezidentka ICCA a Cefic a generální ředitelka společnosti Syensqo.
Evropský průmysl čelí historickým výzvám: klesající poptávka, zastavené investice, omezená kapacita a ceny plynu v EU 4-5krát vyšší než u konkurence. Mezi lety 2023 a 2024 klesne evropská průmyslová výroba - odvětví zaměstnávající více než 31 milionů lidí - o dalších 2,6 %. Zatímco pro chemický průmysl - průmysl průmyslu - nedávná studie Cefic zdůraznila závažnost, přičemž bylo oznámeno uzavření více než 11 milionů tun kapacit v letech 2023-2024, což se týká 21 velkých závodů.
S cílem překonat tyto výzvy předložilo ještě v únoru 2024 73 vedoucích představitelů energeticky náročných odvětví v čele s představiteli chemického průmyslu předsedkyni EK Ursule von der Leyenové a bývalému belgickému premiérovi Alexandru De Croovi (který tehdy předsedal Radě EK) Antverpskou deklaraci. Antverpská deklarace stanoví 10 konkrétních zásad, které mají obnovit podnikatelské důvody pro investice, realizovat evropské ambice v oblasti udržitelnosti a zajistit kvalitní pracovní místa v Evropě. V současné době ji podepsalo více než 1300 signatářů, vč. řady českých subjektů v čele se Svazem chemického průmyslu ČR, ale i podniků jako je Agrofert anebo odborových organizací jako je OS ECHO.
„Při čtení dohody o čistém průmyslu potřebujeme, aby se Komise soustředila, upřednostnila tři klíčová opatření, která zlepší naši situaci již v tomto roce, a vložila do nich veškerou sílu, odvahu a statečnost Evropské komise. A dát nám realistické plánování zbývajících akcí. Když říkáme opatření, myslíme tím akce, nikoli strategie, politiky nebo plány. Nenechte kámen na kameni a prolomte všechna tabu. Potřebujeme, aby se situace změnila.“ říká Marco Mensink, generální ředitel Cefic.
Cefic vyzývá, aby všechny nové iniciativy EU byly hodnoceny podle následujících kritérií: Udržují bezpečnost a nezávislost Evropy, snižují ceny energií, snižují administrativní zátěž podniků, lákají investice do Evropy, vytvářejí trhy pro udržitelné výrobky a zajišťují kvalitní pracovní místa v Evropě? Pokud je odpověď na některou z těchto otázek záporná, měli by tvůrci politik EU návrh přehodnotit a odpovídajícím způsobem revidovat.
Antverpská deklarace zůstává naléhavou výzvou k oživení evropského průmyslového prostředí. Evropský průmysl je připraven plnit svou úlohu a nadále podporovat tvůrce politik při budování konkurenceschopné, odolné a udržitelné budoucnosti Evropy v podmínkách měnící se geopolitiky.
K tomu SCHP ČR dodává: Clean Industrial Deal (CID) je nepochybně dobrý počin k ozřejmění stavu, že pro (energeticky náročný) průmysl jsou stanovené cíle v Green Dealu z roku 2019 nesplnitelné bez toho, aniž by došlo k významného omezení kapacit evropského (potažmo) české (chemického) průmyslu a aniž by došlo k reálné podpoře trhu a investičního rozvoje v potřebných oblastech. CID reaguje na témata, která byla průmyslem akcentována na loňském antverpském setkání. Přesto neobsahuje řadu nutných řešení a opatření, které podmiňují tolikrát skloňovanou konkurenceschopnost a soběstačnost, dokonce zachovává ambici dosažení stanovených klimatických cílů 2040, na jejichž dosažení dnes nejsou v ČR ani technologie, ani potřebné prostředky a ani vhodné suroviny. Pouze předpisy…
Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9
IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725
+420 283 290 786