4. 11. 2021 / Chemie kolem nás / Zdroj: Spolchemie

Chlórová chemie pro nezávadnou vodu

Osvědčený zachránce života     

Chlór byl pro dezinfekci pitné vody poprvé použit již na konci 19. století. Úspěšně se osvědčil jako účinný prostředek v boji proti smrtelným epidemiím a nemocím přenášených vodou - tyfu, cholery, úplavice, či gastroenteritidy, které úhrnně zabily více lidí než všechny války v historii lidstva.
Boj s těmito nemocemi zůstává i v dnešní době životně důležitým a nepřetržitým procesem.

 

Boj o zdraví pokračuje

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že každý rok zemře více než tři miliony lidí v přímém důsledku pití kontaminované vody  (z čehož je 1,7 milionu případů průjmového onemocnění). V současné době žije 1,42 miliardy lidí v oblastech s vysokým nebo extrémním nedostatkem pitné vody z čehož 452 milionu jsou děti (zpráva UNICEF „Water Security for all“, březen 2021).

 

Účinná dezinfekce

Chlór působí jako silný dezinfekční prostředek, pokud se používá buď samostatně, nebo jako chlornan sodný. Přidaný do vody v malých množstvích rychle zabíjí bakterie a další mikroorganismy tím, že způsobí chemickou oxidaci jejich buněčné stěny a účinně je zahubí. Hlavní výhoda použití chloru je, že zajišťuje čistou vodu až ke kohoutku, zatímco působení jiných dezinfekčních prostředků, jakými jsou ozón, ultrafialové světlo a ultrafiltrace, jsou pouze dočasné. Chlór také pomáhá odstraňovat chutě a pachy, reguluje růst slizových usazenin a řas v potrubí a zásobních nádržích a pomáhá z vody odstraňovat nežádoucí sloučeniny dusíku.

 

Více než 90% pitné vody v západní Evropě je ošetřeno chlorem

Řada sloučenin chlóru, včetně chloridu železitého a kyseliny chlorovodíkové, se také úspěšně používá k čištění odpadních vod. V domácnostech se produkty na bázi chlóru používají v pracích bělidlech, prostředcích pro myčky nádobí, čisticích prášcích a papírových utěrkách a jako univerzální dezinfekční prostředky k hubení běžných bakterií (včetně například bakterií stafylokoku, salmonely nebo pseudomonas).

 

Plavání zůstává velmi oblíbenou a zdravou zábavou částečně právě i díky výhodám chlóru. Dezinfekční prostředky na bázi chlóru udržují vodu v bazénu bezpečnou tím, že zabíjejí řadu nebezpečných mikrobů, které by jinak mohly být zdraví nebezpečné.    

 

SPOLCHEMIE je ryze českou chemickou firmou evropského významu. Již 165 let, od roku 1856, nepřetržitě inovujeme, vyrábíme a vyvážíme vysoce kvalitní chemické produkty, včetně chlorových derivátů, do celého světa. 

Více o SPOLCHEMII na https://www.spolchemie.cz.

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR