15. 8. 2019 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Autor: Petr Jarolímek

Chemie očima dětí

Dne 13. 8. 2019 se v sídle Senátu Parlamentu ČR ve Valdštejnském paláci v Praze konala vernisáž výstavy Chemie očima dětí. Jedná se o součást Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice, která je zároveň i soutěží. Hlavním partnerem výstavy je Svaz chemického průmyslu ČR.

Vítězné práce jsou vystavovány vždy od června do listopadu v Lidické galerii v Lidicích. V posledních letech byla část prací vystavena také v muzejních institucích v Praze. Po ukončení výstavy se jednotlivé kolekce zapůjčují na řadu míst v České republice i v zahraničí.

Hlavní téma výstavy navrhuje každým rokem kancelář UNESCO. Účastnit se jí mohou děti ve věku 4 – 16 let.

Vyhlašovatelem a pořadatelem výstavy je Památník Lidice za podpory Ministerstva kultury, Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, České komise pro UNESCO a českých center.

DSC_0035.JPG

V úvodním slovu senátor Václav Chaloupek vyjádřil potěšení nad skutečností, jaký zájem si téma získalo. „Odráží se zde nejen dětský pohled, ale i národnost. Některé práce by mohli být téměř dokonalé knižní ilustrace, neboť mají vysokou úroveň. 

Přístup dětí je subjektivní – ať už jde o kresby abstraktní, snové, futuristické, prognostické či realistické – avšak děti vyjadřují něco ze sebe samých. V jejich projevu nacházíme vše z umění primitivních národů,“ uvedl senátor. Poděkoval sponzorům a dodal: „I kdyby výstava přiměla děti pouze o tématu přemýšlet, stojí za to.“

Ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová podotkla, že výstava se řadí mezi 10 největších a nejvýznamnějších soutěží tohoto typu na světě. Vznikla k výročí vyhlazení Lidic nacisty a snaží se připomenout osud lidických dětí. 

„Výstava vznikla v roce 1967 již jako mezinárodní. Letošní ročník je věnovaný chemii a přihlásilo se více jak 15 tisíc dětí ze 70 zemí světa. Současně si letos připomínáme výročí 150 let od zveřejnění Mendělejevovy periodické tabulky chemických prvků,“ sdělila.

DSC_0037.JPG

Ředitel Svazu chemického průmyslu ČR Ivan Souček vyjádřil vděčnost za možnost být partnerem výstavy. „Kromě spolupráce s Památníkem Lidice se nám též dostalo příležitosti některé obrázky získat, abychom je mohli vystavit i na dalších místech, například zanedlouho na Ministerstvu průmyslu a obchodu,“ uvedl a dodal: „Těší mě, že na obrázcích vidíte minimum kouřících komínů a barevných znečištěných řek, zato je možno spatřit chemické tabulky, učitelky a laborantky.“

 

Foto: Petr Jarolímek

 

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2022 SCHP ČR