4. 4. 2019 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Autor: Evropská rada chemického průmyslu (CEFIC) / z angličtiny přeložil Petr Jarolímek

Chemický průmysl EU stojí v čele přechodu směrem k nízkouhlíkovému, oběhovému a více digitálnímu hospodářství

Chemický průmysl je odhodlán hrát vedoucí úlohu v přechodu na skutečný model oběhového hospodářství.

Toto sdělení předal prezident Cefic a generální ředitel Versalis (Eni) Daniele Ferrari publiku více než 1500 lidí na každoroční Světové petrochemické konferenci v San Antoniu v americkém Texasu.

Ve svém projevu Ferrari uvedl, že chemický průmysl EU má technologické zázemí, které vede k transformaci směrem k udržitelnější společnosti a k udržení konkurenceschopnosti v náročném scénáři, který je ovlivněn významnými změnami, jako je nárůst světové populace a poptávka po spotřebním zboží.

Tento růst však musí brát v úvahu nedostatek přírodních zdrojů a problematiku odpadů. Chemické společnosti působící v EU jsou nyní v celosvětovém měřítku avantgardou tohoto nového cirkulárního myšlení, protože mnohé z nich vyvíjí inovativní řešení vedená zásadami udržitelnosti a oběhového hospodářství a další možnosti zefektivnění vyplývající z digitalizace.

Například velká část odpadu může být znovupoužita za účelem získání nových surovin pro polymery prostřednictvím rozvoje chemické recyklace. To představuje jeden z nejambicióznějších cílů pro mnoho aktérů v odvětví chemického průmyslu, neboť je zásadní překonat limity účinnosti mechanické recyklace.

Plné osvojení si nových technologií a zakomponování cirkularity do životního cyklu všech výrobků - od výrobních procesů až po konec životnosti - je náročným úkolem a chemický průmysl musí být v čele této transformace.

Není však pochyb o tom, že budoucí růst průmyslu v Evropě bude poháněn nízkouhlíkovými a cirkulárními řešeními. Dosažení těchto ambiciózních cílů vyžaduje angažovanost občanů, institucí a sdružení a silných aliancí průmyslových řetězců, uzavřel Ferrari.

Zdroj: cefic.org

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2023 SCHP ČR