8. 2. 2024 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Zdroj: SCHP ČR

Chemická produkce v EU loni klesla. Na trhu jsou ale vidět náznaky oživení

Plné znění rozhovoru Hospodářských novin s ředitelem SCHP ČR Ing. Ivanem Součkem, Ph.D.

  1. Jaká je teď situace na trhu? (+ co ji nejvíce ovlivňuje? Na jaké firmy nejvíce dopadá, jak se firmy současné situaci přizpůsobují?) Můžete mi popsat aktuální náladu v chemickém průmyslu?

Po prudkém nárůstu cen chemické produkce v roce 2022 (ve snaze zohlednit nákladovost výroby vzhledem k cenám energií) došlo k významnému poklesu poptávky. Té nenapomohlo ani celkové průměrné snížení cen v průběhu roku 2023 o 5,5% (hnojiva např. zlevnili o 27%, plasty o 11%, přičemž některé speciální chemikálie nadále zdražovaly). Obecně však se již cenová úroveň v druhé polovině roku 2023 stabilizovala. Pokles chemické produkce v roce 2023 zaznamenaly všechny země EU (nejvíce Litva, Maďarsko, Dánsko a Portugalsko: více než -15%), byť v některých komoditách (zejména těch, u kterých došlo k nejvýznamnějšímu omezení v roce 2022) dochází k oživení, jedná se zejména o: synthetické kaučuky, hnojiva a dlouhodoběji některé speciální chemikálie a tzv. „bytová chemie“, např. kosmetické přípravky. Pokles hodnoty prodejů (s ohledem i na pokles cen) byl rovněž významný.

Náklady na energii nadále ovlivňují Evropu (potažmo ČR), přičemž chemický průmysl zaznamenal nejvýraznější pokles produkce mezi energeticky náročnými průmyslovými odvětvími (zemní plyn se v EU obchoduje za 3,4 x vyšší cenu než v USA). Z tohoto důvodu klesá konkurenceschopnost chemické produkce a dochází k významnému krácení exportů mimo EU. Určité naděje se vkládají do legislativy CBAM, alespoň z pohledu „odolávání“ exportům z třetích zemí, avšak ke zmírnění úrovní cen v EU to příliš nepomůže.

Chemický průmysl je stále považován za významný pilíř evropské, potažmo české ekonomiky a připravuje se na zajištění požadavků vyplývající z evropské legislativy spojené zejména s defosilizací. Chemický průmysl čeká významná investiční potřeba restrukturalizace odvětví, zajišťují je „přežití“.

  1. Podle posledních čísel za listopad hodnota nových zakázek v chemickém průmyslu klesala meziročně dvouciferným tempem. Kde vidíte hlavní příčinu tohoto dramatického poklesu? Jak se bude vyvíjet chemický průmysl v dalších měsících tohoto roku? (+ vidíte nějaké pozitivní signály?)

Chemický průmysl EU ovlivňuje slabá celosvětová poptávka z klíčových navazujících odvětví a trvale vysoké náklady na energie budou i nadále nepříznivě ovlivňovat vyhlídky odvětví do roku 2024. Zatím jsou pouze náznaky oživení, které však nemají stabilní charakter. Ztracený objem produkce (zejména v Německu, na kterém je významně závislá i ČR) se možná už nikdy nevrátí (Německo zaznamenalo vloni pokles o 11,5%). Snížený obchod a slabá celosvětová poptávka budou i nadále nepříznivě ovlivňovat vyhlídky odvětví v letech 2024–2025.

Pozitivním signálem je přes výše uvedené skutečnost, že přeci jenom exporty převyšuji objem importů do EU (ve 3. čtvrtletí 2022 nastala v historii zahraničního obchodu EU poprvé situace, kdy dovozy chemické produkce byly vyšší než vývozy z EU). Negativním signálem je ale skutečnost celkového poklesu poptávky, v průběhu roku 2023 došlo k poklesu dovozů o více než 20%, zatímco exporty poklesly o více než 5 %. Zatímco v rozvinutých zemích poptávka klesala (nejenom v EU, ale i v USA či Japonsku), v méně rozvinutých regionech stoupala (Čína, Indie, ale i Rusko!).

 

Přečtěte si celý článek v Hospodářských novinách 👉https://archiv.hn.cz/c1-67291330-chemicka-produkce-v-eu-loni-klesla-na-trhu-jsou-ale-videt-naznaky-oziveni

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR