7. 8. 2019 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Zdroj: Euro

Česká firma Dekonta postaví v Polsku největší ekologickou čistírnu

Ve spolupráci s firmou RDLS z Varšavské univerzity vybuduje česká firma Dekonta jednu z prvních polských kořenových čistíren odpadních vod a splašků. Konsorcium obou firem vyhrálo zakázku ve výši 22 milionů korun na realizaci projektu v obci Białka v Lubelském vojvodství.

V Polsku využívá kanalizační systémy napojené na čistírny odpadních vod zatím jen čtyřicet procent obyvatel. Tuto situaci má pomoct změnit projekt, na kterém se podílí čeští a polští vědci.

„Je to výjimečný a inovativní projekt, který bude realizován ve velkém měřítku. Bude mít rozlohu zhruba jeden hektar a sloužit bude 1800 obyvatelům,“ uvedl Łukasz Rodek z firmy RDLS (Reasearch & Development for Life Sciences).

Jedná se o velký projekt nejen v polském měřítku, ale i v evropském. Podobné projekty pasivních čistíren, i když mnohem menších, fungují v Česku například v Mirošovicích, Brlohu či Kostelci nad Ohří.

Pasivní čistírny využívají přirozené podloží a imitují podmínky přírodních bahenních systémů. Velmi dobře odstraňují průmyslové i odpadní splašky. V současné době se zvyšuje jejich efektivita, takže odstraňují kvalitně i organická znečištění. Jejich výhodou jsou minimální náklady na údržbu. Splašky se do pasivní čistírny dopravují kanalizací, v ideálním případě při využití samospádu.

Firma RDLS vznikla v roce 2014 jako vedlejší produkt výzkumu na Varšavské univerzitě z iniciativy vědců katedry biologie. Jejím cílem je uvádění výzkumu do praxe. Firma Dekonta, člen SCHP ČR, pak poskytuje finančním institucím, vládám, obcím i soukromým investorům environmentální služby jako například likvidace nebezpečného odpadu, poradenství v oblasti životního prostředí či výzkum a vývoj nových sanačních technologií.

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2022 SCHP ČR