18. 4. 2024 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Zdroj: Bochemie

Bochemie slaví 120. narozeniny modernizací provozů a expanzí skupiny

Na 120. výročí založení chemického závodu v Novém Bohumíně vrcholí přerod skupiny Bochemie ve významného hráče na poli bateriových technologií. Zároveň pokračuje výrazná přestavba areálu Bochemie zaměřená především na energetickou nezávislost provozu a technologickou modernizaci.

V Bohumíně se začaly akumulátorové hmoty vyrábět už v roce 1951, z široké produktové palety závodu však po desetiletí představovaly jen méně významnou výseč. Od akvizice předního německého výrobce průmyslových akumulátorů GAZ v roce 2019 však skupina Bochemie pokrývá celý výrobní řetězec od základní chemie až po kompletní baterie. V současné době na tento segment její činnosti připadá již zhruba 65 procent obratu skupiny.

Nad rámec výroby nikl-kadmiových článků navíc Bochemie začne dodávat kompletní Li-ion bateriové systémy a úložiště na míru různým průmyslovým odvětvím a aplikacím. Mezi střednědobé plány skupiny pak patří chemická recyklace lithium-iontových článků, což vzhledem k problematické dostupnosti lithia představuje záměr celoevropského významu.

Již několik let také probíhá rozsáhlá rekonstrukce výrobních i administrativních budov mateřského závodu skupiny v souladu se snahou Bochemie o udržitelné podnikání. Projekt zahrnuje zachování a modernizaci historických budov bohumínského závodu, zatímco další investice v řádu desítek milionů korun směřují ke snížení závislosti provozu na energetických vstupech zvenčí. Vysoce komplexní a inovativní řešení jsou založena na úsporách ve spotřebě i vlastní výrobě energie a po dokončení sníží spotřebu provozu o velmi výrazných 55–60 procent. Významným prvkem systému bude úložiště vyvinuté Bochemií a GAZ, které bude s kapacitou 3 MWh patřit mezi jedny z největších baterií v Česku.

„Význam bateriových technologií narůstá i s rozvojem výroby z obnovitelných zdrojů. Využitím bateriových úložišť v rámci výroby z OZE se dlouhodobě zabýváme i nad rámec toho, že tvoří klíčovou součást modernizace našeho provozu v Bohumíně. Například využíváme našich dlouholetých zkušeností a know-how na poli bateriových technologií pro výrobu vlastních bateriových systémů a vývoj pokročilých technologií, které posouvají bezpečnost Li-ion baterií na nejvyšší úroveň. Takové baterie budeme instalovat v našich výrobních areálech a současně je zpřístupníme i dalším výrobním podnikům, provozovatelům distribučních soustav a kritických infrastruktur, stejně jako soukromým i veřejným zařízením s vyšší spotřebou energie,“ vysvětluje Miloslav Vodička, předseda představenstva skupiny Bochemie.

Zásadní modernizace včetně výstavby nových budov čeká také továrnu GAZ v saském Zwickau, která letos mimochodem také slaví kulatiny, a to celých 140 let od svého založení. Skupina Bochemie navíc staví třetí továrnu GAZ v saúdskoarabském Dammámu, na Blízkém východě totiž sídlí někteří z nejvýznamnějších zákazníků GAZ, jako například Saudi Aramco. Zároveň skupina výrazně expanduje na severoamerických trzích poté, co v texaském Houstonu loni na podzim založila dceřinou společnost GAZ Energy.

Celkově nyní Bochemie dodává do více než 120 zemí světa s tím, že přibližně polovina zahraničních zákazníků skupiny jsou odběratelé akumulátorů značky GAZ. Ty se uplatňují jako záložní zdroje v telekomunikacích, distribuci energie, petrochemickém průmyslu, ve výrobních podnicích, v rámci dopravní infrastruktury a v bezpočtu dalších odvětví.

 

O Bochemii 

Bochemie je specializovaná chemická společnost, která vyrábí širokou škálu moderních chemických materiálů a přípravků. Produkty, které nabízí, a jejich kvalita odrážejí hluboké znalosti a zkušenosti celé skupiny v oblasti vývoje jedinečných technologií, které jsou široce využívané v různých průmyslových odvětvích a klíčových procesech, jako např. uchovávání energie, ochrana dřeva, povrchové úpravy oceli a slitin nebo inteligentní textilie. 

 

Součástí Bochemie je od roku 2019 i německá společnost GAZ Geräte- und Akkumulatorenwerk Zwickau GmbH, světový hráč na poli průmyslových baterií. Průmyslové baterie GAZ tvoří spolehlivé záložní zdroje energie ve strategických oblastech, jako jsou energetika, telekomunikace, obnovitelné zdroje energie, rafinerie včetně ropných plošin, doprava, bezpečnostní systémy, nouzová osvětlení, záložní generátory v nemocnicích, UPS systémy apod. 

 

Více informací naleznete na www.bochemie.cz a www.gaz-gmbh.com

 

HN_rozhovor_Bochemie_20240415.pdf (311 kB)

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR